Kat lidumil

Kat lidumil Originální název: Kat lidumil

Knižní klub - 2014
ISBN: 978-80-242-4476-1

Knižní klub (2014) 978-80-242-4476-1 224

Tento historický román našeho oblíbeného autora vypráví pravdivý příběh obdivuhodné osobnosti a význačné postavy dějin – Karla Hussa z Chebu, který se dokázal vzepřít svému životnímu údělu i předsudkům a názorům své doby. Tento samouk, na svou dobu mimořádný vzdělanec, se z kata stal uznávaným léčitelem, znalcem mineralogie a významným sběratelem. Obdiv k tak mimořádnému člověku cítil také i sám J. W. Goethe. I zásluhou tohoto přátelství se Jan Huss stal nakonec správcem sbírek kancléře Metternicha na zámku Kynžvart. (Založil/a: alča87)

janeicka
  17. 11. 2014, 15:52
Postava chebského kata Karla Hussa mi není zcela neznámá, na kynžvartském zámku jsou jeho osudům věnovány dvě místnosti, když jsem tam prováděla, tak jsem si ráda do výkladu přidala střípky z mnohdy těžkého života tehdejších katů. To všechno zde dokázal Jiří Hanibal perfektně vystihnout, ty předsudky a odmítavé chování ke katovskému řemeslu, které si většinou (kat Mydlář se stal katem dobrovolně) kati nevybírali, ale dědilo se z otce na syna.
Karel Huss patřil k jedněm z nejvzdělanějších mužů ve své době, založil si v katovně jakési muzeum přírodnin, ale hlavně starých mincí, kterými si nechával platit za své lékařské zákroky. Jeho rozsáhlé sbírky se pak staly součástí sbírky knížete Metternicha na Kynžvartě, kde Karel Huss posléze pracoval jako správce sbírek jednoho z prvních zámeckých muzeí. Mezi jeho přátele patřil například básník Goethe, který ho často navštěvoval v jeho katovně, kde měl své muzeum.

Myslím, že Hanibalova kniha je důstojným převyprávěním Hussova života, ale bohužel jen na nějakých 220 stránkách - kdyby byla kniha delší a propracovanější, bylo by mé hodnocení 100%, takhle opravdu pěkná a čtivá kniha za 4*
j.g.konecny
  31. 1. 2016, 18:34
Po dlouhe dobe kniha, kterou jsem precetl za jediny den. Zajimavy a v mnohem inspirativni zivotni pribeh. Smutne jsou pasaze o lidskem odsuzovani na zaklade, dle meho nesmyslnych, predsudku.
TheBatman
  17. 7. 2015, 16:00
Nebyla to špatná kniha. Když máte čas, je to perfektní oddychovka, která vás vtáhne do děje. Na to, že jsem poprvé zkusil jiný žánr než sci-fi, fantasy, to nemělo chybu a šel bych i do dalších knih podobných této.