Zapal tento dům

Zapal tento dům Originální název: Set This House on Fire

Ina - 1994

Ina (1994) 492

Autor se v románu pokusil o hlubokou výpověď o své zemi s posláním spisovatele, který je mluvčím jejího svědomí. Vtahuje nás do příběhu s Petrem Leverettem. Postupně vniká do záhady vraždy, násilí a pokusu degradovat a zotročit bližního svého. Vtahuje nás do příběhu dvou amerických přátel, milionáře Masona Flaga a malíře Casse Kinsoboinga, jejichž osudy vrcholí v tragickém střetu na jihu Itálie. Zde se setkávají s vypravěčem příběhu, s Petrem Leverettem.
Autor zde, tak jako v jiných svých dílech ukazuje robusní sílu, násilí a drastické scény zcela bez příkras. A stejně tak postupuje i do niter svých hlavních hrdinů. Odhaluje tak roušku amerického snu, jehož stělesněním je právě cynický Mason, který trpí představou, že on, příslušník majetnické elity, může všechno. Román v závěru otevírá otázku volby, na kterou odpovídá malíř Cass, jež veme spravedlnost do svých rukou.
..Přes všechny předchozí akcenty, trpkost, nihilismus, malomyslnost, rozkolísanosti a pesimistického bloudění dochází Cass na své dlouhé, ale přes všechno poctivě protrpené pouti, ve své individualistickém hamletovském dilematu ¨být, či nebýt,¨ k prostě lidskému závěru, že je nutno volit bytí - ¨v naději, že člověk bude aspoň nějakou dobu tím, čím skutečně může být.

badatel
  15. 9. 2013, 12:31
Trochu těžší, hutnější čtení. Výborná kniha, hlavní postava - zdá se - ze svého alkoholismu a depresí nakonec vybruslí. Hlavní hrdina Cass Kinsolving a jeho žena Poppy jsou jako noc a den. Cass je stále jednou nohou nad propastí,Poppy přes všechny události, které se přes ně převalí, zůstává přikovaná jen k přítomnosti, čekající, až se Cass vrátí domů. Poppy je takový nenápadný kvíteček, který nemá v knize příliš prostoru, je to Cass, kdo čtenáři řádně zvalchuje duši.Kam ho zatáhne vztah s nezodpovědným hejskem Masonem, je až k neuvěření. Jinak závěr knihy považuji za jeden z nejlepších závěrů v románu vůbec.