Originální název: Atentát na Reinharda Heydricha

Hart (2003) 80-86529-36-3 384
Optys (1996) 80-85819-49-X 482
Panorama (1987) 327 Edice: Stopy fakta, svědectví
Panorama (1979) 285 Edice: Stopy fakta, svědectví

Podrobná rekonstrukce atentátu na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha, provedeného v květnu 1942 českými výsadkáři vycvičenými v Anglii. Kniha o hrdinném činu, který odstartoval kruté represe nacistického režimu. Výpovědi o pozadí celé akce jsou doplněny o některé nově zjištěné skutečnosti. (Založil/a: marta-b)

VejaVenaVera
  10. 9. 2010, 10:58
Z této knihy jsem dělala esej do školy. Toto téma jsem si vybrala jako námět eseje z toho důvodu, že jsem si chtěla objastnit historii a hlavně právě jednu z nejznámějších událostí historie Československé republiky. Knihu od Miroslava Ivanova, která má 400 stránek, jsem měla přečtenou prakticky do týdne. Hodně mě zaujala, protože to bylo zajímavé čtení, často jsem se úplně vžila do situací lidí a pak už to samozřejmě tak zajímavé nebylo.T
ato kniha obsahuje především svědectví lidí, kteří toto řádění přežili a podávají nám informace nejen o celém atentátu na Reinharda Heydricha, jak probíhal, kdo se ho účastnil a tak podobně, ale hlavně se v knize oběvuje spousta jmen obyčejných lidí, lidí jako jsme my, lidí svobodných, kteří se všemožnými způsoby snažili pomáhat at´ už parašutistům nebo třeba partyzánům. Tyto lidi všechny obdivuji, a je mi jich hrozně líto, protože na většinu z nich se přišlo a byli vlastně s celou rodinou popraveni.
Na závěr bych chtěla napsat, že na tyto události se nesmí zapomenout, musí zůstat v paměti lidí jako odstrašující případ násilí a krutosti. Lidé by měli být k sobě přátelští a neměli by se dívat na to, jaké kdo je národnosti nebo jakou má barvu pleti.
Děkuji autorovi Miroslavovi Ivanovi, za to, že se vynasnažil a získal svědectví a materiály k tomuto tématu. I když se sám nedožil samotnému vydáni knih, jeho kniha byla přeložena do mnoha jazyků a bezpochyby se stala přítelem člověka.
Gufy44
  9. 6. 2011, 16:09
Víceméně souhlasím s předchozím komentářem. Vynikající čtení, také jsem se vžil do situace těch lidí. Kniha se čte skoro sama, já jí přečetl za den. Jediné co mě tam tak trochu chybělo bylo svědectví o smrti Tolara - Potůčka.