Tajná řeč stromů

Tajná řeč stromů

Podtitul: aneb Jak ji dešifruje moderní věda

ANCH BOOKS - 2014
ISBN: 978-3-9815576-7-1

ANCH BOOKS (2014) 978-3-9815576-7-1 264

Týmový smrk, silný dub a borovice limba – strom s vysokými vibracemi a rostoucí vysoko v horách: příroda má spoustu času dopracovat se k bezpočetným řešením a vyzkoušet řadu možností. Výsledkem je právě ona dokonalá forma, kterou poskytuje člověku k volnému využití; vyvíjela se v nejrůznějších situacích a za nejobtížnějších okolností. Tato kniha vás zasvětí do tajemné řeči stromů. A možná, že bude pro vás tou nejkrásnější a nejcennější, jakou jste kdy četli. Pozorování přírody, využití její moudrosti a umění pro potřeby člověka se nazývá bionika. Za předchůdce tohoto způsobu myšlení považujeme dnes Leonarda da Vinciho. Tento umělec pozoroval mimo jiné i ptáky a zkoumal jejich let a pohyby křídel. Poté prolomil bariéru myšlení lidí své doby — začal uvažovat o létání a nakreslil jako zřejmě první člověk letadlo. Bionika pozoruje tajuplný svět rostlin a živočichů a pátrá po tom, co vynalezla příroda a jak to využít ve prospěch lidstva – to je cílem bioniky i této knihy. I vědci dnes zkoumají stromy, jež se v evoluci nejlépe osvědčily, a dopracovávají se ke vzácným poznatkům. Nevyčerpatelná databanka matky Přírody skrývá pro nás množství odpovědí na otázky: Jak najdu dřevo, jež vydrží stovky a tisíce let? Jak postavím energeticky soběstačný dům? Existuje dřevo, jež prospívá zdraví a prodlužuje lidem život? Naučte se číst v deníku stromů a porozumět jejich řeči - odhalíte nový osvěžující pramen a (snad) začnete nově žít. (Založil/a: TeJoUsHeK)

#zdraví

whack
  23. 6. 2015, 20:18
Autor rozoberá využitie stromov pre ľudské účely, ide o pohľad ekonóma, nie ekológa. Zaujali ma iba kapitoly 6-8, ktoré približujú život lesov a reč stromov. Fascinujúce, napríklad ako stromy predpovedajú zmenu počasia, alebo ako "komunikujú" s inými stromami a organizmami cez korene a cez listy. Od deviatej kapitoly sa kniha zaoberá forme spracovania dreva "Holz100", je to vlastne taká skrytá reklama autorovej firmy Thoma Holz GmbH. Autor tvrdí, že preľudnenie a iné kľúčové problematiky dneška nie sú problémami, keby všetci bývali v masívnych drevodomoch. Bývať v drevodome je určite príjemnejšie ako v betóne, no forma, akou autor prezentuje svoje sympatie k stromom, mi pripomínajú poľovníkovu lásku k zvieraťu priklincovanému na stene jeho obývačky. Proste nesadlo mi, ako píše.
djarda
  21. 6. 2015, 17:52
Parádně zpracovaný náhled na stromy a jejich užitečnost pro svět a člověka jako takového. Po přečtení této knihy, chci masivní dřevostavbu ne pro její krásu, ale užitečnost a zdraví-prospěšnost. Doporučuji 100% přečíst.