Originální název: Debits and Credists

Machart - 2014
ISBN: 978-80-87938-07-2

Machart (2014) 978-80-87938-07-2 256
Václav Petr (1930) 406 Obálka A. Hoffmeister

Jedinečný povídkový soubor Rudyarda Kiplinga, kterého u nás proslavila především jeho Kniha džunglí, otevírá před čtenářem tajemný svět zednářského prostředí, jehož byl Kipling po celý dospělý život součástí... Ve svých povídkách inspirovaným prostředím a hodnotami svobodného zednářství se autor obrací k filosofickým tématům, zabíhá do prostředí literárních reminiscencí, odkrývá svět tajemna a spirituality, obrací se k tématu smrti a lidské konečnosti – a to zejména v povídkách časově zasazených do první světové války. Zvláště toto téma je Kiplingovi niterně blízké a autor se jeho prostřednictvím vyrovnává i s vlastní bolestnou ztrátou, se smrtí svého syna, který v mladém věku zahynul na bojišti světové války. (Založil/a: Jan.S.Harold)

Děčínský
  3. 7. 2016, 18:30
Z anglického originálu vybrali ze 14ti jedenáct povídek a z 19ti básní dvě. Pouze jedna povídka, ze středověkého kláštera, mě zaujala. Opat kláštera zničí jakýsi prototyp mikroskopu, protože odhaluje jakýsi svět, který ještě nebyl schválen nejvyššími autoritami! Tak se církev snažila (a snaží) rozvíjet vědecký výzkum. Jak se zdá je u některých lidí zednářství jakýmsi zdroje, nějaké zvláštní síly. Já jsem skeptický a pokládám to pouze o pokus ovládat nějaké lidi, kteří nejsou dosud ovládáni (na př. náboženstvím).