Ráno na pobřeží

Ráno na pobřeží Originální název: A Tidewater Morning: Three Tales from Youth

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1995
ISBN: 80-205-0475-3

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1995) 80-205-0475-3 142

Tři povídky propojené postavou vypravěče vynikají působivým líčením atmosféry autorova Jihu a akcentem lidskosti.

Fade
  20. 2. 2014, 20:30
Jedná se o tři autobiografické povídky – Den D, Shadrach, a Ráno na pobřeží, které popisují autorův život ve dvaceti, deseti a třinácti letech. Ve vzpomínkách se vrací do třicátých let na pobřeží Virginie ke své rodině, k nemocné matce a k otci, který si na mších, když jsou moc dlouhé, cituje Rilkeho. V povídkách pomocí vypravěče Paula Whitehursta reflektuje válku, sociální nerovnost, nesmyslnost zákonů a neutuchající a přetrvávající nespravedlnost vůči černochům. V první povídce se své rodiny dotkne jen okrajově, většina děje se odehrává u pobřeží Okinawy v dubnu roku 1944, kde se citově obrněný Whitehurst chystá na zapojení do bojů proti Japonsku (a které se ve skutečnosti nikdy neuskuteční). V druhé se naplno ponořuje do tématu rasismu v příběhu původně otrokářské rodiny, která se ujme umírajícího Shadracha, otroka sloužícího jejich předkům. O své rodině píše nejvíce v povídce třetí – v Ránu na pobřeží, kde se více rozhovoří i o tématu náboženství a dopadu matčiny nemoci na celou rodinu. Celkově se jedná o tři skvěle napsané povídky, a i když se trochu schovávají za jinými Styronovými knihami, rozhodně by mezi autorovou tvorbou zaniknout neměly.
Raggen
  2. 1. 2012, 10:25
Tři čtivé příběhy o setkáních se smrtí, které nakonec nebyly tak depresivní jak jsem na začátku čekala. Přišly mi spíše smířlivé a nejvíce se mi líbil prostřední a poslední příběh - Shadrach a Ráno na pobřeží - oba pojaté z pohledu malého chlapce..