Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY

Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z IKEY

Argo - 2014
ISBN: 978-80-257-1183-5

Argo (2014) 978-80-257-1183-5 212

Podivuhodná cesta fakíra, který uvízl ve skříni z IKEA je bláznivým a hořkosměšným dobrodružstvím Inda ze zapadlé provincie, jenž se vypravil do Paříže, aby si v nákupním řetězci IKEA v akci zakoupil speciální postel s hřeby. V kapse má jednu falešnou stoeurovou bankovku a na nose sluneční brýle – oba předměty sehrají velice důležitou roli v jeho dalším životě: první mu na paty pověsí mstivého taxikáře, druhý mu do cesty přivede osudovou lásku, a to vše během několika hodin. Poté začíná jeho nedobrovolná a neuvěřitelná cesta čtyřmi kouty Evropy a Libyí, zprvu ve skříni z IKEA, poté kamionem, letadlem, horkovzdušným balonem i lodí. Absurdním humorem vyprávění probleskuje tvrdá realita: každodenní boj ilegálních migrantů, kteří jsou skutečnými dobrodruhy dneška (Založil/a: samara)

Romain Puértolas Romain Puértolas
*1975

prkali
  31. 5. 2016, 20:48
Škodolibé recenzní doporučení této knihy z pera Jiřího Peňáse končí těmito slovy: O autorovi se lze dočíst, že před Fakírem napsal sedm románů, ale všechny byly v nakladatelstvích odmítnuty. Prorazil až s tímhle. Asi jim ho bylo už líto. Nevěděli, co tím způsobí.
AkzuzkA
  18. 11. 2016, 10:32
Dostala jsem tu knihu z recese k narozeninám (pracovala jsem při studiu v IKEA), a tak jsem se do ní se zájmem pustila. Mno... literární kvalitu to pražádnou nemá. Jak je psáno v údajích o knize - je to prostě absurdní vyrávění. Pokud člověk čte knihu s obrovským, ale opravdu obrovským nadhledem, čas od času se i pousměje, ale spíš proto, že větší absurditu už nečekal a ona i přesto přišla... :)
Kitamita
  12. 8. 2015, 18:02
Na knihu jsem se těšila, říkala jsem si hurá další humorná knížka, bohužel mně tedy humorná nijak zvlášť nepřišla. Jak je již zmíněno v jiných komentářích asi se chtěl autor příblížit Stoletému staříkovi, bohužel jsem se nesmála tak jako u staříka. Upřímně musím říct, že jsem to ani nedočetla, a to se mi málokdy stává, že bych knihu odložila nedočtenou, zvládla jsem to do půlky, ale pak jsem usoudila, že se zjevně nic nezmění a nebude mě to bavit. Kniha mi přišla spíše trapná než vtipná, nevím zda-li je takový i originál nebo je špatný překlad, ale např. ty přisprostlé názvy (typu čti to a to jméno tak a tak) mi spíše lezly na nervy než že by byly k popukání. Za mě tuhle knížku už nikdy více a nemrzí mě, že jsem jí nedočetla, to se nedalo.
bungalov
  12. 10. 2014, 18:19
Cílem autora bylo nejspíše se přiblížit hitu Stoletého staříka od Jonassona, ale moc se to tedy nepovedlo. Do poloviny knihy, která má sice asi 200 stran, ale při lepším formátování a srovnání kapitol za sebe bez čisté stránky, bychom se dostali na poloviční kvantum, čekáte nějakej zajímavej zvrat, který rozproudí příběh, ale nic nepřichází, tak to vzdáte. Alespoň, že jsem se s tim netrápil více jak den a přelouskal to vlastně na jeden zátah. K přečtení to určitě je, ale moc zábavy nečekejte (poučení už vůbec ne).
Nerthus
  19. 8. 2015, 16:46
Neviem,či som niekedy čítala niečo horšie. Je zázrak, že som prečítala až 80 strán. Prišlo mi to trápne, urážlivé, škoda papiera a času.
Michal Karlík
  25. 4. 2015, 23:25
Mimořádně mizerná kniha. Autor se pokusil napodobit humorný formát stoletého staříka a do toho naroubovat vážné téma afrických imigrantů a opravdu to nefunguje.