Mistborn: Finální říše

Mistborn: Finální říše Originální název: Mistborn: The Final Empire

Talpress - 2008
ISBN: 978-80-7197-331-7

Talpress (2008) 978-80-7197-331-7 592

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí Skaové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Lorda Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost "spalovat" kovy a získavat tím krákodobě mimořádné schopnosti - sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Lordu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Lorda Vládce. Kelsierův plán se ošem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění... Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipů. (Založil/a: Kaori)

Kuci92
  26. 10. 2015, 16:27
Velmi zábavné a originální fantasy s pěkně vygradovaným závěrem. Těším se na další díly a jsem zvědav, co se bude dít.
Jacinda
  4. 6. 2016, 21:13
perfektní a originální děj, zajímavé postavy, které se vyvíjí, nejednoznačné zlo a hlavní postava, která není archetyp. krása! kniha dokáže stát i sama o sobě, co žje super. ovšem kdo začne číst dál zjistí, že příběh je ve skutečnosti mnohem propracovanější. za mě maximální hodnocení a top pět sága
yags
  12. 6. 2016, 19:47
Bylo trošku těžší se do knihy začíst, ale zajímavý námět mne pak do děje vtáhl. Člověk si jednotlivé postavy oblíbí a ne vždy je děj předvídavý.
mostly
  10. 3. 2016, 17:56
Skvělá fantasy, jedna z nejlepších, co jsem kdy četla. Má prostě všechno, co by správná fantasy měla mít - zápletku, napětí, boje, intriky, zvraty, tajemství, oběť, humor, lásku, přátelství i zajímavé myšlenky. Několikrát mě vážně překvapila a několikrát pohladila po duši... Miluju knížky, kvůli kterým se nemůžu dočkat, až se vrátím domů ze školy, abych se do nich mohla začíst, a jsem opravdu ráda, že Mistborn: Finální říše patří mezi ně...
Pausik
  23. 8. 2011, 22:45
Naprosto nejgeniálnější trilogie od dob J. R. R. Tolkiena, jakou jsem (prozatím) kdy četla!:) Klasické téma, s prvky originality, vložené do roušky temného světa mistbornů a mistingů, schopných "spalovat" kovy a tím se obdařit krátkodobými nadlidskými schopnostmi, je velmi netradiční a jedinečný příběh na čtenáře vyloženě "dýchá"! Navíc hlavní postavy nejsou žádní "Nebojsové", ale skuteční lidé s věrohodným motivy, a tím se podílí na mimořádné živosti, jedinečnosti a svěžesti této fantasy. Každá postava zastává určitou roli a je se svojí identitou neuvěřitelně sžita. I ve zdánlivě pochmurné až morbidní situaci se čtenáři dostává špetka humoru, díky tomu je příběh okořeněn výjimečností Sandersonovy tvorby. Co dodat...budete napjatí až do samého konce a i to Vám neuleví, protože sága dále pokračuje dvěma navazujícími díly, které jsou ke konečnosti tohoto příběhu naprosto nevypustitelné.;)