Zvláštní tvary dřevin

Togga - 2014
ISBN: 978-80-7476-048-8

Togga (2014) 978-80-7476-048-8 246

Anotace
Ojedinělá a poutavá plnobarevná kniha s více než 220 originálnímí fotografiemi dřevin z celého světa doplněná o zasvěcený komentář našich špičkových odborníků.
Z úvodu vybíráme: „…Stromy jsou téměř všude kolem nás; rostou v lesích, kolem vod, v parcích a zahradách, na horách i v nížinách. Solitérní stromy, lesy a parky dodávají krajině neopakovatelně proměnlivý vzhled. Krajiny bez stromů jsou možná krásné a monumentální, ale po krátkém čase zjišťujeme, že zde něco chybí a i ty nejnádhernější scenérie vysokých hor, rozlehlých stepí a pouští se jeví trochu jako jednotvárné. Stromy doprovázejí většinu lidí po celý život, doslova od kolébky až po hrob. A pravděpodobně významně ovlivňovaly celý vývoj Homo sapiens i jeho předchůdců. Ovládnutí ohně, největšího vynálezu rodu Homo, by bylo bez dřeva stromů a keřů jen těžko představitelné. Člověk by se nejen neohřál, ale nevznikla by ani gastronomie, nebyla by ani doba bronzová ani doba železná, natož v 18. stol. průmyslová revoluce, z níž vychází i naše současná civilizace. Bez stromů by nebyla postavena jediná větší loď a Evropané by v novověku neosídlili celou Ameriku. Rozvoj stavebnictví by byl výrazně omezený, naše obydlí by byla bez krovů a střech, bez nábytku a truhláři by byli nezaměstnaní. Jak by asi vypadala lidská civilizace, kdyby nebylo stromů? Kdo ví?…“ (Založil/a: Rosie5)