Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Vzpomínky

100%
5 2
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Vzpomínky Originální název: Architekt si spomína - Vladimír Karfík
Poprvé vydáno celosvětově: 1993

Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 2x v oblíbených
v přečtených 2x v přečtených
v knihovně 1x v knihovně
k přečtení 0x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka

Ve své autobiografii vzpomíná Vladimír Karfík zejména na stáže u Le Corbusiera ve Francii a u Franka Ll. Wrighta v USA. Podrobně se zabývá dobou, kdy byl vedoucím stavebního oddělení firmy BAŤA
a projekty, dnes významných budov a stavebních celků, které byly realizovány nejen ve Zlíně, ale v celém koncernu firmy BAŤA doma i v cizině. Jeho srdci nejbližší zůstal projekt Společenského domu
v Otrokovicích. Proto se objevuje na titulní straně vydávané knihy.
Poválečné působení v dnešní Slovenské republice je charakterizováno řadou projektů staveb továren, škol a vědeckých ústavů, ale zejména účastí na založení Fakulty architektury v Bratislavě.
Ani poslední třetinu svého života nezůstal bez projektování, bez přednášení, ale hlavně bez přímé realizace svých myšlenek. Měl tuto možnost na ostrově Malta, kde působil v hlavním městě La Valletta
jako univerzitní profesor a také tvůrce projektů a staveb pro významné investory. Jeho život se uzavřel v 95 letech 6. června 1996 v Brně. (Založil/a: Remyzuzka)

(více)  

Štítky

více  
Vladimír Karfík Vladimír Karfík

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Čtec
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 12. 2015, 21:11
Pokud vím, Vladimír Karfík byl jediným českým, či československým, architektem, který absolvoval stáže v obou nejslavnějších ateliérech 20. století: nejen ve Francii u Le Corbusiera, ale vydal se i za velkou louži za Frankem Lloydem Wrightem.

Není vůbec divu, že nadaného projektanta s takovýmto rozhledem a zkušenostmi si vytipoval Tomáš Baťa a svěřil mu svůj Zlín. A ospalé město se pod architektonickou taktovkou Vladimíra Karfíka proměnilo v moderní metropoli, konkurující progresivností svých novostaveb Praze. Přesně v kontextu Baťova formátu.

A tak to byl právě Zlín, kde vyrostla dle Karfíkova projektu první opravdu výšková stavba v Československu (tenkrát podle americké šablony označovaná za mrakodrap), totiž administrativní budova firmy Baťa - se slavnou kanceláří nejvyššího šéfa, umístěnou ve výtahu. Tomáš Baťa tak osobně vykonával bleskové inspekce všech pater své administrativy, aniž by opustil své křeslo za svým stolem... Taková kancelář je dodnes světovým unikátem.

Šéf se svým architektem nezapomínali ani na důstojný život firemních pracovníků. Ti se postupně stěhovali do nové vilkové kolonie v zeleném svahu nad městem (z pro Baťův Zlín charakteristických červených režných cihel). Typologickou novinkou byl tehdy i obchodní dům (samozřejmě s Baťovým sortimentem zboží).

Zajímavé je i Karfíkovo líčení jeho pozdějšího působení na Maltě a zvláště na Slovensku. Spoluzakládal bratislavskou fakultu architektury - a celkem příznačně kniha jeho vzpomínek vyšla poprvé ve slovenštině (iniciativou Spolku architektov Slovenska). Vladimír Karfík ji sepsal v pokročilém věku, ale velice poutavě, a zanechal tak po sobě další skvělý autorský počin... Vřele doporučuji!