Accelerando

Accelerando Originální název: Accelerando

Talpress - 2009
ISBN: 978-80-7197-321-8

Talpress (2009) 978-80-7197-321-8 588

Roku 1993 na sympóziu Vize 21 přednesl Vernon Vinge svůj dnes již proslulý referát Singularita. Vycházel v něm z předpokladu, že vývoj technologií a především těch informačních probíhá tak rychle, že do třiceti let budou lidé schopni stvořit nadlidské inteligence. Krátce poté skončí dějiny člověka.

Charles Stross ve své knize nastiňuje jednu z možných vývojových cest, kterou by lidská společnost mohla singularity dosáhnout a kam by poté mohla směřovat. Accelerando je strhující příběh tří generací jedné rodiny a jejich robotické kočky. Začíná někdy mezi roky 2010 a 2015, kdy končí hospodářská recese, ale populace stárne a vývoj technologií neustále zrychluje. Manfred Macx se živí rozséváním neotřelých nápadů, kterými ostatním otevírá nové možnosti. A když se jeho oblíbená robotická kočka dostane k jistým zajímavým informacím z vysílání SETI, svět Manfreda i celého lidstva se obrátí vzhůru nohama. (Založil/a: Kaori)

HPL
  16. 12. 2015, 20:55
Strosse jsem měl v hledáčku již nějakou dobu, a tak když mi kamarád oznámil, zda-li bych si chtěl "Zrychlovačku" půjčit, opět nebylo o čem diskutovat.
Samotný začátek je poněkud nijaký, ale nenechte se odradit. A že bude děj "místy" rozvláčný se dalo z počtu stran lehce vytušit. Strossův talent je nicméně viditelný hned od začátku a postupem času jen nabývá na intenzitě. Jazyk dobrý, vize propracovaná; povedená je např. (přinejmenším uspokojivá) odpověď na Fermiho paradox. Dále potěší různé perličky, jako že v ději objeví můj zaměstnavatel, že se v budoucnosti stále dočkáme českého piva!, že čas se již počítá pouze v sekundách, nebo narážka na jistou bytost obřích rozměrů, spící v jednom městě na dně moře, co zde nebudu jmenovat a dokonce i nenápadné mihnutí dějem duchem jeho "otce". Postupné "šoky z budoucnosti" zde formou skoků v ději musím přiznat, fungují. Byť krapet frustrující - navozují tu správnou atmosféru.
A negativa? Jsou víceméně 3. Zaprvé, postavy nejsou sice nijak špatné (spíš naopak), ale žádná se mi nebyla schopna dostat pod kůži. Zadruhé, vývoj lidstva je zde bohužel až neskutečně optimistický. Během 30-40 let se stane tolik věcí, že to je zkátka až příliš rychlé. Já vím - o tom kniha je, přesto je časové zasazení až příliš nereálné... Tak neskutečný optimismus pro lidský potenciál, že kdo breptal u Endera tak tohle nedá). A za třetí mínus musím označit samotný konec, který je neskutečně slabý a opomíjí nemálo vyvstalých otázek. Není vyloženě špatný, ale vzhledem k propracovanosti zbytku knihy bije do exokortexu.
A ještě jedna věc, se kterou nemá autor knihy nic společného: překladatelský nácek ve mě prostě musí odsoudit "prostoročas"! (doslovný překlad nemusí být vždy nejlepší, že ano…) V roce 1980 by člověk ještě přimhouřil ucho, ale v r. 2009...?! A doslovný překlad Hello Kitty? To jako vážně...? To zamrzí 2krát, neboť jinak je překlad na vysoké úrovni a je třeba neopomenout pochválit také poznámky pod čarou.

Vzato kolem a kolem je Sága rodu Macxů originálně zpracovaná (i když nereálnější než invaze Zergů) vize blízké budoucnosti "holých opic". Občas je i třeba použít Vaše čtenářské CPU na vyšší otáčky a ano, vyskytlo se i zepár nudných míst. Co se "současné" SF literatury týče, se však jedná o vysoce nadprůměrný kousek, který by jistě neměl zůstat opomenut. Zasloužených 5*, objektivně 88%. (p)Stross u mě obhájil svoji pověst a rozhodně jsem zvědav na jeho další tvorbu.

PS: Celou dobu mi vrtalo hlavou, zda se Manfredovo přijmení má vyslovovat "meks" nebo "mek-eks" :D
PPS: orbitální scény vyvolávají vzpomínku na nádherné efekty Jupiterovy atmosféry z jinak šíleného posledního Wachovského braku...
PPPS: Knížku jsem četl hned po Gibsonově sbírce Vypálit Chrome a je zde cítit nepopiratelná inspirace.
Balu
  19. 4. 2016, 22:29
Další ze série propracovaných a kvalitních SF děl - avšak adekvátně tomu je kniha také náročná. Vize je to důmyslná a ohromující, o to víc, že vědecké kapacity velmi podobný vývoj událostí opravdu předvídají, a to v horizontu několika desetiletí (!). Jedinou "nevýhodou" knihy je, že mi sežrala značné množství času, jež jsem měl věnovat diplomce.
Poznámka nakonec (ke komentáři HPL): prostoročas není žádný patvar, naopak v odborné literatuře se používá daleko běžněji než (zřejmě očekávaný) časoprostor :)