Kdy umírá vojevůdce

Kdy umírá vojevůdce Originální název: Kdy umírá vojevůdce

Mladá fronta - 2006
ISBN: 80-204-1371-5

Mladá fronta (2006) 80-204-1371-5 424

Kniha Miroslava Ivanova o českém vojevůdci Janu Žižkovi je zdařilou kombinací hned několika literárních žánrů. Při strohém respektování výsledků historického bádání zkušený a erudovaný autor postupuje přímo detektivní metodou, aby za pomoci poznatků vědeckých disciplín odhalil, kde byl Jan Žižka pohřben a zda se jedná skutečně o jeho ostatky či zde jde o pouhý podvrh. Proto provází čtenáře jeho pestrým životem, seznamuje nás s jeho lapkovským a pak vojenským působením doma i v cizině, motivy jeho jednání, zákruty husitské ideologie, přičemž zároveň nabízí barvitý portrét Žižkovy osobnosti, bez nánosů obrozenecké mytologie a čítanskové jednoduchosti národního hrdiny. (Založil/a: marta-b)

luckykralik
  22. 3. 2011, 14:57
Na první pohled velmi objemná kniha s poněkud nezáživným tématem je velmi čtivá a poučná i do všech detailů. A dochází pomocí vědeckých metod k jasnému závěru. Jedno z neklasičtějších a nejtypičtějších děl literatury faktu a samotného autora.