Podtitul: Memoáry šílenství

Portál - 2015
ISBN: 978-80-262-0946-1

Portál (2015) 978-80-262-0946-1 104
Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1993) 80-205-0000-0 71

Kniha známého spisovatele autentickým a odvážným způsobem zaznamenává jako jedna z prvních svého druhu jeho postupný propad do deprese a následnou cestu k uzdravení. Popisuje události od jeho cesty do Paříže v roce 1985, kdy se začal jeho stav povážlivě zhoršovat, a formou koláže zážitků, sebereflexí, spekulací a reportážního líčení odhaluje příčiny a důsledky deprese, poukazuje na roli této nemoci v životě jiných spisovatelů (Camus, Levi, Gary) a osobností, a vůbec otevírá mnohá do té doby spíše přehlížená témata spojená s depresí. Naléhavost umělecké výpovědi je spojena s mnoha praktickými postřehy a úvahami, a i proto se Viditelná temnota, poslední velké dílo Williama Styrona, stala svého druhu klasikou.

Peetuliska
  12. 5. 2014, 11:38
William Styron, autor velice rozsáhlých historických románů, tentokrát brnká na jinou strunu. Tentokrát se rozhodl věnovat sám sobě a svému nitru. Okamžikem, kdy jeho tělo přestalo odmítat jeho denní dávky alkoholu a nastoupila pomalu a plíživě deprese. Podtitul knihy je Memoáry šílenství a nechybělo tolik, aby mu autor opravdu propadl. Kniha je tenoučká, takže ji máte za chvilku přečtenou.
Radka Pařízková
  6. 12. 2015, 12:17
Je až neuvěřitelné jak William Styron důkladně a do detailů popisuje svůj život s depresí. Sice se obával, že nenalezne správná slova, protože pojem deprese sama o sobě je proměná pro mnoho dalších témat, ale i tak to s grácií zvládl a nechal všem okolo nahlédnout do půdorysu této psychózy i těm, co jí nezažili, aby ji mohli vidět v jasných barvách a nedělali z ní něco co není. Moc se mi líbil styl jakým to psal, jak jen suše nepsal "no víte, deprese...", ale založil do toho příběh "byl jsem tam a tam na večeři, cítil jsem se tak a tak... už tenkrát mi to mohlo býti jasné..." A nádherně naráží na slepotu onemocněných depresí.
Izzy
  25. 8. 2010, 17:18
Četla jsem od Williama Styrona Sophiinu volbu, která mě naprosto nadchla, a tak jsem si chtěla od něj přečíst ještě něco dalšího. Z jeho dalších knih ,mě po přečtení anotací nejvíce nadchla tato. Má zajímavé téma: depresi, která může dohánět k sebevraždě. Navíc jde o autobiografii. Dílo se mi líbilo. Umožňuje nahlédnout do nitra Styrona i do utrpení dalších lidí postižených touto chorobou, které okolí často nechápe. Kniha popisuje hodně detailů, např. jaké bral léky a podobně. Čekala jsem, že se bude ještě více pitvat v psychice, pocitech, stavech zoufalství a v myšlenkách na sebevraždu a že bude kniha více filozofická, místo toho se mi zdá, že občas na svou nemoc už nahlíží s odstupem. To mě malinko zklamalo,. I tak ale stojí za přečtení a za zamyšlení.
BíláVrána
  13. 3. 2013, 12:02
Jakkoli se mi nelíbila Sophiina volba (kterou jsem nebyla s to dočíst do konce) a jakkoli nemám zálibu v autobiografických dílech, musím panu Styronovi složit poklonu, neboť Memoáry šílenství jsou skutečně autentické, působí necenzurovaně a bolestně. Sympatická mi byla i zamyšlení nad existencialismem a lidmi, kteří byli depresí svedeni na zcestí stejně jako těmi, kdo se více či méně snažili podat pomocnou ruku nebo alespoň nastalou situaci respektovat.
Velice zajímavá se mi jevila práce s odstupem - v některých pasážích jsem byla ochotna uvěřit, že se sebou Styron do budoucna nepočítal. Myslím, že tématu by sladkobol příliš neprospěl.
magdii
  20. 3. 2016, 12:29
těšila jsem se že autor dokáže vylíčt to jak je deprese krutá a těžká, protože jsem si jí sama taky prošla a stále a opakovaně s ní bojuju, ale to co tu autor popisuje není vůbec nic tak strašnýho, bohužel se mu ty hrůzné stavy vůbec nepodařilo vyjádřit.
edulla
  17. 12. 2015, 19:52
Důležitá knižní jednohubka. Přestože se jedná o tenkou knížku, obohatila můj dosavadní život o velmi cenné postřehy.