Až budou viset

Až budou viset Originální název: The First Law: Book Two - Before They Are Hanged

Polaris - 2009
ISBN: 978-80-7332-135-2

Polaris (2009) 978-80-7332-135-2 496

Druhá kniha trilogie První zákon.

Jak uhájit město, které je v obležení a zamořené zrádci, když se vašim spojencům nedá ani v nejmenším věřit a váš předchůdce beze stopy zmizel? Před takovými vyhlídkami by nejraději utekl i mučitel - jen kdyby dokázal udělat krok bez pomoci hole - a inkvizitor Glokta se potřebuje dobrat k odpovědím dřív, než guršská armáda zaklepe na městské brány.

Seveřané se přehnali přes hranice Anglandu a po celé zmrzlé zemi rozsévají oheň a smrt. Korunní princ Ladisla je připraven zahnat je zpátky a vydobýt si neutuchající slávu. Má to jen jediný háček: že vede tu nejhůř vyzbrojenou, nejhůř vycvičenou armádu s nejhorším velením na světě.

A Bayaz, první z mágů, vede skupinu neohrožených dobrodruhů na velmi nebezpečnou misi přes ruiny minulosti. Nejnenáviděnější žena Jihu, nejobávanější muž Severu a nejsobečtější hejsek Království tvoří podivné společenstvo, ale potencionálně smrtící - pokud by se přestali tolik navzájem nenávidět.

Pradávná tajemství budou odkryta. Budou vybojovány a prohrány krvavé bitvy. Nejhorším nepřátelům bude odpuštěno - ale teprve až budou viset. (Založil/a: Kaori)

Joe Abercrombie Joe Abercrombie
*31.12.1974

nečik
  7. 10. 2011, 10:26
Tak druhý díl už jsem přelouskal s mírným nadšením oproti jedničce. Putování Bayazovy grupy mě bavilo. A nezapomenutelná sexy scéna Logana s Fero jakbysmet :-)
Methat
  9. 6. 2015, 13:45
"Až budou viset" začína presne tam, kde skončil prvý diel. Ak ste prvý diel úspešne prečítali, tak viete, že kniha má niekoľko dejových liniek a veľmi dobre spracované postavy - každá je iná, ľahko zapamätateľná a farebná. Glokta ide chrániť mesto, Bayaz spolu s Jezalom, Logenom, Ferro, Quaiom a Chodcom idú na neznámu nebezpečnú cestu a partička barbarov... nechcem príliž veľa spoilerovať, ale musím povedať, že si táto kniha absolútne hodnotenie zaslúži. Je radosť pozerať sa na to, ako sa medzi jednotlivými hrdinami menia city a pocity, každý má svojú vlastnú hlavu a myslí si o tom druhom svoje. Hlavne pochody Gloktu sú znovu super. A ešte sa nám aj hrdinovia menia - niektorí horšie, iní lepšie. Vážne si ich musíte zamilovať, aj keď nechcete - a potom ak nejaká postava zomrie, pôjde späť do hliny a vy sa nebudete hambiť, keď budete smutný a naštvaný. To je na knihe to najsilnejšie - ani nie príbeh, ale postavy, s ktorými budete vžitý, budete cítiť každú jednu ranu, ktorú schytajú a budete si s nimi hovoriť: "Ješte žiju!". Nemôžem si pomôcť to tu nenapísať, ale Glokta mi pripomína Polreicha, s tým jeho "Proč to já sakra dělám?".

"Trpělivost je mistrem moci. Hory také nepřejdeš za jediný den. V takových věcech je třeba být realistický."
"Ty tomuhle říkáš déšť? To je jenom mrholení. Slunce nemůže svítit pořád. Musíš být realista!" - Logen

"Máte jen jednu šanci podepsat své doznání a odpovědět na moje otázky. Jedinou šanci mi zcela a bezvýhradně vyhovet. To je celé moje svědomí. Jedinou šanci. Pak vás svlékneme a začneme řezat."
",Seržant nabízí rekrutům sny, ale rozdává noční můry.´" - Glokta

"Co z toho, čí jsi syn, když sám stojíš za kozí prd? Já bych ho ani nepochcal, kdyby začal hořet." - Dow
piko
  22. 5. 2015, 11:01
Tak po přečtení jedničky jsem byl na vážkách jestli pokračovat ve čtení dalšího dílu, ale teď jsem rád, že jsem pokračoval. Pěkně se to rozjede a jedna linka lepší než druhá. Druhou půlku jsem přečetl takřka jedním dechem. Už se těším na závěr románu. A Logen a Ferro prostě bomba.

"Dobře, že mu ještě zbyl jeden prostředníček. Prostředníčky jsou přece jen k něčemu dobré." :-D
Ignis
  29. 1. 2013, 21:08
Z tohodle dílu už jsem tak nadšená jako z jedničky nebyla, myslím, že to bylo hlavně přehnaným očekáváním a pak taky faktem, že se tam vlastně nic tak zásadního nestane, je to takový odrazový můstek k třetímu dílu. Ale putování Bayaze a spol. mě bavilo taky, to zase jo.
mindyan
  20. 10. 2016, 11:01
Obsahuje spoiler spoiler Já jsem nadmíru spokojena. Po dočtení jsem musela hned začít s třetím dílem. Cesta Bayazovy skupiny mě místy sice nudila, ale to bylo spíše kvůli popisným pasážím zemí, které prošli a já už se těšila jen na akci! Ze všech dějových linek jsem nadšena, Gloktovy myšlenkové pochody čtu jedním dechem, Seveřanská pětice sbírá mé sympatie a samozřejmě Logen s Ferro jsou v čele. Již zmíněnou divošku bych občas udeřila kladivem, ať se vzpamatuje, ale to k její povaze patří. Milostnou scénu jsem četla na etapy, jelikož mi to ze začátku přišlo opravdu nechutné, až moc naturalistické, ale poté jsem si zvykla a jsem ráda, že to "udělali".
A teď už mi zbývá se jen zakousnout do třetího dílu!