Poslední argument králů

Poslední argument králů Originální název: The First Law: Book Three - Last Argument of Kings

Polaris - 2009
ISBN: 978-80-7332-147-5

Polaris (2009) 978-80-7332-147-5 592

Závěrečná kniha trilogie První zákon.

Logena Devítiprsťáka už možná čeká jeho poslední bitva, ale ta bude stát opravdu za to. Po celém Severu zuří boje, král Seveřanů se pořád drží a zastavit ho může jen jediný člověk. Jeho nejstarší přítel, jeho nejstarší nepřítel: je čas, aby se Krvavá devítka vratil domů.

Je tolik nadřízených a tak málo času. Představený Glokta vede úplně jinou válku. Tajnou bitvu, ve které není nikdo v bezpečí a ve které se nedá nikomu věřit. A protože jeho dny s mečem v ruce jsou už dávno ty tam, je velké štěstí, že dokáže tak účinně využít zbraně, které mu zůstaly: výhružky, vydírání a mučení.

Jezal dan Luthar se rozhodl, že honba za slávou je příliš bolestivý podnik a obrátil se zády ke kariéře vojáka kvůli prostému životu se ženou, kterou miluje. Ale i láska může být bolestivá a sláva je zvyk, který se nestydí připlížit se ke člověku, když ho nejmíň čeká.

Král Spojeného království leží na smrtelné posteli, rolníci se bouří a šlechta se rve o jeho korunu. Nikdo nevěří, že stín války by mohl padnout i na samo srdce království. Jenom první z mágů má svůj plán jak zachránit svět - ostatně jako vždycky - ale tentokrát je to velmi riskantní. A žádné riziko není tak strašlivé jako porušení prvního zákona... (Založil/a: Kaori)

Joe Abercrombie Joe Abercrombie
*31.12.1974

Kuci92
  21. 8. 2015, 9:02
Parádní čtivo, ale nepatrně mě zklamal konec, jak Ferro tak Logena. Nicméně zajímavé zvraty a o napínavé pasáže není nouze.
nečik
  17. 10. 2011, 6:50
Tak poslední díl je jednoznačně nejlepší. Celkově hodnotím tuto sérii jako povedenou. I když pořád mi tam něco chybělo. Líbí se mi syrový popis, který autor hodně používá. Zejména pak děj spojený s Gloktou a Loganem. Ale chybí mi zde prvky čistoty a nevinnosti. Inu, jak by řekl Logan: "Musím být realista."
Katniss
  12. 5. 2016, 20:12
Jeden z nejlépe propracovaných fantasy, které jsem za dlouhou dobu četla. Nikdo si nebere servítky, drsné a opravdu realistické, hlavní hrdinové se málokdy dívají na svět s růžovými brýlemi. Joe Abercrombie umí i tu nejodpornější postavu psychologicky rozepsat, že ani nevíte jak a nakonec je to vaše postava nejoblíbenější. Žijeme v černobílém světě a ne ti hodní, ale ti kteří se nerozpakují jednat, jsou ti, kteří nakonec zvítězí. Aneb člověk nejdříve musí být schopný jít i přes mrtvoly, aby si mohl dovolit luxus dobrých skutků. Doporučuji číst v angličtině.
Methat
  9. 6. 2015, 13:47
Je koniec - záverečný diel trilógie První zákon ma prekvapil svojou rozsiahlosťou - tzn. nie dĺžkou knihy, skôr koľko sa toho v jednej časti stalo -, ale predovšetkým postavami, kde a ako skončili - West a Ardee (z nich som bol najviac zdrtený...), Jezal a Logen (to sa dalo očakávať), Glokta a Bayaz (dve postavy, ktoré hrajú na obe strany). Ani jedna jediná postava nie je priamo biela alebo čierna, všetky sú čiernobiele, čiže robia ako dobré, tak aj zlé veci. Dej je opäť voľný, aj keď tu máme niekoľko udalostí, do ktorých sa naše postavy rútia - rôzne obliehania, bitky proti Kráľovstvu a Gurchulu alebo Bethodovi a voľba nového kráľa. Množstvo vecí je predvídateľných, no pri niektorých vám spadne sánka a budete si hovoriť "NIE!". Keď Logena pochytí berserk, na jednej strane sa budete tešiť na krvavý masaker, no na druhej báť, koho zo svojich "nechtiac" sejme. Ak v minulých dieloch autor odstránil jednu / dve postavy, tu ich bude podstatne viac, určite si medzi bandou severanou nájdete toho svojho obľúbenca, za ktorým budete smútiť. Zamrzelo ma, že Ferro tu dostala menej priestoru, no aspoň, že sa na konci ukázalo (alebo sa sám ukázal), kto ťahá za všetky nitky (čo bolo taktiež predvídatelné). V knihe som nenarazil na jediné hluché alebo nudné miesto, kde by som zíval nudou - kniha je plná akcii, intrík, bojov a veľmi dobrých dialógov - postavy niekam smerujú, vyvíjajú sa, takže keď sa človek obzrie na začiatok prvej knihy a porovná si vývoj jednotlivých postáv na konci tretej, je to veľký rozdiel (pri niektorých ani nie). Kniha podľa mňa bola dokonale dlhá, aj keď som bol smutný, že už končí, bol som nasýtený a otvorený koniec hovorí za všetko - môžeme sa tešiť na pokračovanie!

Ako bol Bayaz skúpy na mágiu v prvých dvoch dieloch, tu sa rozčertil a keď už, tak poriadne. Z niektorých momentoch (boj v tvorcovej veži alebo záverečný spell v použití so "Sémě"), mi behal mráz po chrbte. Oveľa viac som si začal uvedomovať symboly, ktoré Abercrombie do svojej knihy zakomponoval a poukazuje na dnešný ľahko zmanipulovatelný svet plný korupcii, bratríčkovania, intrík a tak ďalej a tak ďalej.

____________________________

"Jako malý kluk jsem byl tak měkkosrdcatý, až to bylo směšné. Věřte mi, že jsem se rozplakal i při pohledu na mouchu, která se chytila do pavoučí síte. Neustálá bolest mě z toho vyléčila."
"Oba dva tak velmi mladí a velmi krásní, se vším tím svým štěstím a bohatstvím a vladařskými životy před sebou. Hurá! Sláva jim! To scvrklé lejno, co mám místo srdce, se může radostí rozskočit!" - Glokta

"Člověk nikdy nemá dost nožů, říkaval můj otec. Pokud všechny nemíří na vás a nemají je v ruce lidi, co vás zrovna nenávidí" - Logen

"Na ploché travnaté ploše byl stejně nenápadný jako lejno na čerstvě napadaném sněhu." (Dow)
"Připadal si jenom jako galionová figura na přídi. Pěkný, pozlacený, úchvatný, ale naprosto neužitečný kus dřeva. Až na to, že figura může alespoň plout na přídi lodi." (Jezal)
Ignis
  29. 1. 2013, 21:57
Skoro tak dobré jako první díl, jen tam měl člověk naději na vítězství pravdy a lásky. Tady zjistí, že nikdo nedostane, co si zaslouží. Ale v zásadě je to dobrý čtení, dočkáme se i love story s happy endem, odhalení tajemství atd atd. Jednu chvíli mě už trochu nudily jednotlivé bitvy, pořád ty samé odletující končetiny, některé jednotlivosti mě přišly zbytečné nebo odfláknuté, ale to jsou jen malé nedůležité mušky. Souhlasím s nečikem, Glokta a Logan jsou nejlepší.