Sama čepel

Sama čepel Originální název: The First Law - Book One: The Blade Itself

Polaris - 2008
ISBN: 978-80-7332-112-3

Polaris (2008) 978-80-7332-112-3 432

První kniha trilogie První zákon.

Sotva skončily války za sjednocení země, chystá se další, mnohem horší. Její bezprostřední hrozba svede dohromady tři nejnepravděpodobnější muže: Logena Devítiprsťáka, neblaze proslulého barbara, kterého opustilo štěstí a je na nejlepší cestě stát se mrtvým barbarem, po němž by na světě zůstaly jen špatné písně a mrtví přátelé, Jezala dan Luthar, šlechtice, vojenského důstojníka a vzor samolibosti, který tráví život v radovánkách, hře v karty a sní o slávě v šermířské aréně, a inkvizitora Gloktu, zatrpklého mrzáka bez přátel a s jen velmi málo živými nepřáteli.
Žádný z nich není tím, co si člověk obvykle představí pod pojmem hrdina, a kdyby záleželo jen na nich, rozhodně by neriskovali život pro něco tak abstraktního, jako je vlast. Jenže osud (s pomocí prvního z mágů Bayaze) rozhodl jinak. Na porch vyplouvají vražedná spiknutí, je nutné splatit staré účty a hranice mezi hrdinou a zloduchem je dost ostrá, abyste se o ni mohli pořezat. (Založil/a: Kaori)

Kuci92
  3. 8. 2015, 7:14
Parádně napsané a čtivé. Není to sice nejlepší fantasy které jsem četl, ale i přesto mě kniha bavila a přečetl jsem ji za týden. Doporučuji všem kdo má rád tento žánr.
nečik
  12. 9. 2011, 6:21
Mám stejný pocit jako "ZLOVLK" se svým komentářem. Dal jsem na doporučení známého, že lepší fantasy knihu ještě nečetl. Já tedy bohužel ano. Asi záleží na pohledu každého jednotlivce, který knihu přečetl, ale za mně to prostě na 5 hvězdiček není.
Methat
  9. 6. 2015, 13:43
Takmer dokonalá kniha, povedal by som - má všetko, čo dobrá fantasy kniha musí mať + niečo naviac: veľa rozdielnych a prepracovaných osobností (Logen, Glokta, Luthar, Ardee, Bayaz,...), veľmi svieže súboje, na ktoré sa budete tešiť, skupinku barbarov, v ktorej je každý jeden osobnosťou, trochu nesmelej romantiky, výborné dialógy, veľa smelého humoru, či dokonca niektoré veľmi smutné momenty + krásnu obálku knihy. Abercrombie (jeho meno si neviem za čerta zapamätať) píše veľmi dobre, jeho kniha odsýpa sama od seba, ani na jednej stránke som sa nenudil a celý čas som mal knihu pred očami - veľmi dobre, ľahko a vkusne opisuje, čo sa vo svete deje. Knihu si určite dám niekedy ešte raz, tak bola dobrá. Humor je svieži a veľakrát sa pri ňom zasmejete.

Jedinou chybičkou tejto inak skvelej knihy je to, že každý očakáva nejaký priamy príbeh, každý chce, aby sa už hrdinovia stretli a vydali sa za nejakým "vyšším" dobrodružstvom, ale zábava je už len to, sledovať ich voľné cesty, kam ich až dostanú a taktiež sledovať pocity jeden k druhému. Kniha je drsnejšia, temnejšia a väčšinou pravdivá, čo mám rád. Najväčšie plus patrí spomínanému opisu, kedy si všetky gestá hrdinov a scény živo predstavujete. Teším sa na druhý diel a som vážne zvedavý, kam sa naši hrdinovia dostanú. 90%!

Musíte se naučit milovat v životě maličkosti, jako je horká koupel. Musíte milovat maličkosti, když nemáte nic jiného.
Byl samozřejmě zvyklý na to, že muži v jeho přítomnosti pláčou. Ale to jim nejdřív alespoň ukážu nástroje. - Sande dan Glokta
Kaiella
  23. 7. 2013, 8:53
Tak tedy musím říct, že prvních 500 stran jsem se musela opravdu s dřinou prokousat. Slyšela jsem chválu a chtěla jsem dostát tomu, že to dočtu, ale byl to boj. Popisy postav a vztahů, a pak zase popisy postav a vztahů. Navíc svět není nijak vyjímečný, žádné echt obludy, neuvěřitelná kouzla, zkrátka ani v tomhle se vaše fantazie nemůže rozběhnout. Než vám dojde, že jádrem třičtvrtě první knihy je cesta ústředních postav na stejné místo (ať už cesta fyzicky, či po kariérním žebříčku...), kde se setkají a pak teprve vlastně začne příběh, trvá to pár sekund a občas jako třeba u mě, přijde silná deprese... Ale cestování Logena a úvodní nudu jsem přežila. Hurá, stálo to, za to. Už konec první knihy je parádní a další dva díly série jsou lepší a lepší...
Ignis
  21. 1. 2013, 19:35
První díl mě nadchnul, na ty další dva teprve čekám až dorazí z eshopu. Pro mě ideální mix napětí, akce, ironických poznámek a dalších ingrediencí.
Ale je fakt, že jsem od knížky nic nečekala, než jsem na ni narazila náhodou v knihovně, nevěděla jsem o ní vůbec nic, takže pro mě to bylo příjemné překvapení.
mindyan
  29. 9. 2016, 10:00
Jelikož je to první kniha, která má spíše zatáhnout do děje než děj samotný vyprávět, tak dávám plný počet. Vidím v tom velký potenciál a doufám, že mě druhá kniha nezklame. Co se týče postav tak mým favoritem je samozřejmě Logen, sic se ještě jako Krvavá Devítka úplně nepředvedl. A i když na začátku jsem cítila silné antipatie ke Gloktovi jakožto k inkvizitorovi, tak musím uznat, že jeho sarkasmus hezky podtrhuje postavu jako takovou a já se těším na další útrapy tohoto znetvořeného kruťáka.
Kniha je opravdu psána pro dospělé. Souboje jsou do detailu popsané, krev stříká všude, milovníci takových naturalistických děl si opravdu přijdou na své.
Na závěr snad jen: ,,Ještě žiju! Ještě žiju."
Pigface
  14. 1. 2015, 10:46
První díl trilogie mne příjemně překvapil. Poctivá porce napětí a dobrodružství je servírována kontinuálně od první po poslední stránku knihy a v mimořádně čtivé formě. V rámci žánru je dílo vysokým nadstandardem a doufám, že laťku si udrží i v obou následujících dílech.
manwe
  15. 9. 2011, 17:47
Povedená trilogie, ale na můj vkus příliš otevřený konec, nicméně se mi velmi líbí některé postavy, zejména Glokta. Děj je velice spádovitý (možná až příliš), ale užil jsem si to.
zlovlk
  5. 7. 2010, 23:02
Jedna z těch knih, která u čtenářů po celém světě vyvolává záchvaty halasného jásání - a já přitom vůbec nevím proč. Totiž, ne že by to bylo špatně napsáno, jde o velice solidní kus. Ale problém je v tom, že nic víc. Tolik vychvalovaná "morální šedost" hrdinů by měla být v současné fantasy spíše standardem (s těžkým myokardem uznávám, že mnohdy není). Autor sice umí tu a tam zarazit čtenáře do kožnatých hlubin křesla vhodně zvolenou vtipnou poznámkou nebo ironickou finesou, jinak ale ve svém řemesle nijak zvlášť nevyniká (obzvlášť, když ho srovnám třeba s Rothfussem nebo Martinem).
Knížka mě bavila a možná jsou pro ni tři hvězdičky trochu přísné, ale snad se v tom odráží i to, že jsem čekal něco víc...