Originální název: Quo vadis

Český klub (2003) 978-80-85637-82-3 560
Vyšehrad (1986) 650
Odeon (1983) 650
Odeon (1969) 493

Děj tohoto nejznámějšího historického románu Henryka Sienkiewicze se odehrává za panování Nerona ve starém Římě. Milostný příběh příslušníka římské patricijské rodiny Vinicia a křesťanky Lygie posloužil autorovi k rozvinutí barvitého panoramatu tehdejší doby. Římské impérium, navenek silné a mocné, se začíná otřásat v základech - rozmařilost a nedostatek morálky vyšších společenských vrstev i bída a utrpení ostatních obyvatel rozvracejí společnost. Proti nejrůznějším filosofiím a náboženstvím povstává nové náboženství - křesťanství, jehož náplní je láska k bližnímu.\r\nSugestivní obraz hořícího Říma, zapáleného na Neronův příkaz, symbolizuje zánik římského impéria, kdežto hořící kříže křesťanů, jejichž víra se přenáší na ostatní obyvatelstvo, zvěstují novou éru...

Ghoulman
  25. 11. 2016, 15:08
Knihy jako Quo Vadis jsou odpovědí na odvěkou lidskou touhu po cestování časem. Dechberoucí výlet do starého Říma, v dobách jeho kulturního přerodu, kdy v Evropě pomaličku doznívá antika a pozvolna nastupuje křesťanství. Sienkiewicz dokázal mistrovsky vystihnout jak lesk, nezřízenost i dekadenci vyšších společenských kruhů, tak rozklad hodnot a strašlivý zánik impéria, který se za vším tím šíleným plýtváním skrýval. Román plný atmosféry, nezapomenutelných postav a celkově velkolepé dobrodružství.
Ariko
  12. 11. 2014, 21:51
čtivá a krásná kniha. Popisuje na téměř 600 stránkách událost, která je v Bibli shrnutá do pár stránek a přece není rozvláčná a nudná, ale naopak nabitá dějem a citem pro věc. Vřele doporučuji
CarolineS
  15. 9. 2015, 10:02
Nemohu úplně sdílet nadšení ostatních čtenářů nad tímto dílem. Bezpochyby je to dobrá kniha, ale křesťanská agitace je tady tak silná, až mi to začínalo místy docela vadit.
Další věcí, co úplně nemůžu překousnout je - pro Sienkiewicze tak typická (objevuje se například i v jeho Křižácích) - naprostá charakterní bezvýraznost jeho hlavní hrdinky, téměř dítěte, v tomto případě oné božské Lygie, kolem níž se točí celý příběh. Ona sama ovšem není ničím zajímavá, nemá žádnou vlastnost, takže je vlastně i dost nudná.
Tím hlavním důvodem, proč si knihu přečíst, je určitě Petronius, případně i Chilón, kteří jsou naopak mistrně vykresleni se všemi svými klady i zápory.
Za mě necelé čtyři hvězdy, přičemž znovu už bych si tuto knihu asi nepřečetla.
Nestea
  18. 2. 2012, 21:35
četbu této knihy jsem dlouho odkládala, ale po přečtení musím uznat, že je výborná! Skvěle napsané dílo, vykresleníjednotlivých postav, jak lehce se dá zvrtnout milostná zápletka v něco nepředstavitelného. Doporučuji.
Rames
  30. 6. 2016, 18:21
Komentář přidávám po uplynutí několika let od přečtení. Přesto mám v paměti pocity které jsem prožívala během čtení, příběh mě naprosto pohltil , možná proto že jsem se mohla držet romantické linky příběhu a ostatní jsem vnímala jako dokonalou kulisu. Sienkiewicz mě dokázal přenést do starého Říma a dovolil mi zúčastnit se opulentních hostin i brutálností pro pobavení patricijů.
yarghoul
  25. 6. 2012, 8:00
Wau... A musím maximálně souhlasit, že závěr Petroniovy hostiny mě dostal o 100% víc, než utrpení ústřední dvojice táhnoucí se celou knihou. Ale to absolutně nemění nic na tom, že ta kniha je rozhodně skvost.
Ailees
  16. 8. 2012, 20:20
Ač sama nejsem schopná přijmout existenci Boha v jakékoliv podobě (ať už se jedná o všemocnou mlhu, nebo vševědoucího designéra/konstruktéra/strojvůdce atd.), Quo vadis bych doporučila kdykoliv a komukoliv. Je to vynikající směs vhledu do antické společnosti v celé její zhýralosti i vznešenosti a romantiky. A závěr v podobě Petroniovy hostiny? V momentě, kdy knihu zavřete a víte, že přesně takhle to mělo dopadnout, už ke spokojenosti nepotřebujete absolutně nic. A právě kvůli takovým koncům s velkým "K" se přece knihy čtou :)
Veronika
  8. 10. 2010, 13:23
Aj napriek tomu, že nie som človekom nábožným, Quo vadis je aj napriek svojej kresťanskej témetike kniha, ktorú by si mal prečítať každý. Petroniova hostina na záver je grandióznou čerešničkou na torte plnej antických intríg a vznešenosti.
Melian
  28. 7. 2014, 16:54
Quo vadis je nejkrásnější kniha, kterou jsem kdy četla, o tom nepochybuji. Upřímně řečeno je škoda, pokud si lidé toto dílo znepřátelí pouze tím, že je oslavou - a že nádhernou oslavou - křesťanské víry, jelikož křesťanství tady se neshoduje s tím, jak ho vnímáme dnes. Umělecká, ale i výpovědní hodnota tohoto příběhu dalece přesahuje hranice, o kterých jsem se domnívala, že kniha může mít. To, jak pan Sienkiewicz popisuje starověký Řím a jeho obyvatele, mě fascinovalo, všechno jsem měla jasně před očima. A jeho popis základního kamene křesťanství - všemocné, ryzí lásky - mě pokaždé hluboce a upřímně dojal. K několikrát zde zmiňovanému konci Petronia už ani nemohu napsat víc.
HeM
  1. 1. 2013, 1:48
Křesťanská propaganda o tom jak si ulehčit svět a s tím, že Bůh zachrání milované, ale nechá tam upalovat děti a další hovadiny. Fuj! Kniha oplývá sice i dobrým humorem, ale bohužel křesťanská část a část sado-masochistická tuto knihu posílá do velmi hluboké propasti špatných knih a doufám, že upadne v zapomnění a nikdo si na ní nevzpomene. Kdyby kniha vynechala tyto tři části a možná ještě Vincia s Lygií, což jsou hlavní nejnudnější postavy co svět zažil, tak by to byl velmi dobrý román, protože Petrónia s Euniké (Vedlejší postavy) si snad zamiluje každý. A hlavně konec, by si zasloužil předělání, ale bohužel Autor tak neudělal a musel mě mučit touto povinnou četbou.. (PS: Jak se pomalu všichni hrdinové obrací ke křesťanství, mi taky dost vadilo a ke konci i ubralo na hodnocení, no bohužel..)
Buřinka
  12. 8. 2016, 20:45
Od Henryka Sienkiewicze jsem četla dvě naprosto odlišné knihy. V asi 11 letech jsem zbožňovala dobrodružnou knihu Pouští a pralesem a v 16 letech jsem "prožívala" Quo Vadis - historický román o pronásledování prvních křesťanů proradným Neronem. Obě knihy se mi líbily a ačkoliv historii až tak moc nemusím, tak tuto knihu hodnotím velmi kladně.
Karliiina
  22. 9. 2014, 22:10
Já sama nemám v oblibě knihy s jakoukoliv sebemenší zmínkou o náboženství. Překvapivě mi to tady vůbec nevadilo, přišlo mi to sympatické a šíleně pozitivní, jako celý můj dojem z knihy. Charakteristika postav je skvěle promyšlená, obzvlášť u Petronia.
Nejdřív se mi do toho vůbec nechtělo, ale po pár stranách jsem si knihu zamilovala a za pár dní přelouskala. Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.
Veveruna*
  22. 10. 2012, 10:03
Je to úžasné dílo, které dokonale vykresluje Řím za vlády ceasara Nerona, jeho společnost a počátky křesťanství v té době. Ačkoliv jsem se tím prokousávala přes 2 měsíce a přemáhala se ke čtení, knížka se mi velice líbila. Není tolik čtivá ( ten ne moc čtivý začátek totiž trvá asi do půlky ), ale určitě stojí za to. Nobelovu cenu získal tento román právem, o tom není pochyb.
Hazakiros
  11. 11. 2013, 13:40
Když jsem Quo Vadis četl poprvé, skoro ničemu jsem nerozuměl, čemuž se nelze divit ( bylo mi 8let). O několik let později mi došel grandiózní obsah tohoto veledíla, hodného Nobelovy ceny. Skvělá znalost římské historie v období nástupu křesťanství mi značně otevřela oči a rozšířila obzory. Od té doby jsem Quo Vadis četl ještě několikrát a pokaždé objevil něco nového.
Skvělý román, který by neměl chybět v žádné knihovně!
RedDuck
  29. 4. 2012, 16:24
Řemeslně napsaná kniha, i když oproti současným na podobné téma dosti rozvláčná. Oproti jiným historickým knihám má dost silný přesah, vedle klasické posedlosti Nera uměním a morálního úpadku Říma tu jsou vyobrazeny začátky křesťanství a jeho pronásledování. To může být pro nevěříci co mají rádi antiku, epické bitvy a důmyslné politické pletichy trošičku problém, protože křesťanská linie postupem času převládá. Čtení všech nechutnosti v aréně na několika stránkách také zrovna nebylo mým šálkem kávy, je ale pravda že je to vylíčeno jako málokde. Co mě bavilo nejvíc byly jako obvykle jednotlivé postavy. Základní linií proto je milostný příběh, i když si musím rýpnout že líčené útrapy a neštěstí ústřední dvojice na dost možná stovce stran mě vzaly romanticky méně než konec Euniké na 5 řádcích. Právě závěrečná Petroniova hostina vykouzlila na mé tváři spokojený úsměv.
Th3 T3mpt3r
  5. 3. 2012, 17:13
Úžasné dílo, které skvěle vykresluje atmosféru antického Říma, ve kterém se pozvolna rozrůstá nové vyznání, a sice křesťanství. Děj nepostrádá ani "akci", ani lehké filozofické úvahy, kterými se většinou prezentují lidé z tehdejších vyšších vrstev. Postavy jsou mistrovsky vykresleny a spolu s tímto vším mi nezbývá nic jiného než 5 *****.
Sedmikráska
  17. 7. 2011, 12:42
Hm, téhle knížce zazlívám jedině to, že mi v době dospívání, kdy jsem ji četla, nedošlo, jaká je to neuvěřitelná křesťanská agitka. Dlouho jsem ji řadila ke svým oblíbeným knihám, až se mi jednoho dne při naprosto nevinném rozhovoru najednou rozsvítilo, a pochopila jsem, o co tady vlastně jde. Sice pozdě, ale přece.
Huckleberry Finn
  18. 2. 2016, 21:13
Po všechny ty roky, kdy jsem titul Quo vadis obcházel, jsem nevěděl, o co přicházím. Polské filmové zpracování před x lety mi mnoho nedalo a ani ve škole mě k četbě šesti set stránkové bifle nepřesvědčili. Teprve až 100 NEJ z DK mě přimělo k tomu, abych si knihu přečetl. Čekalo mě překvapení. Příběh má sice už více jak sto let za sebou, nečte se lehce, ale jinak je výborně poskládaný, nadčasový, všechno je v něm vyvážené. Za úspěchem stojí především výborně napsané postavy. Některým jsem fandil, jiné jsem zatracoval. Knihu přesně vystihl a charakterizoval uživatel woodward: „Sienkiewitzem je velký vypravěč, jeho příběh má sílu i hloubku,“ to podtrhuji.
Benjo
  26. 4. 2013, 23:41
Krásné dílo a přes jistou idealizaci prvních křesťanů se snaží být i historicky přesné.

HeM jak vidno nechápe vubec nic, jen kritizuje vše co souvisí s křesťanstvím
Kulekunka
  6. 8. 2012, 0:32
Jak ráda bych se k této knize zase vrátila. Jeden z nejpovedenějších historických románů. Ani ta historie mi v podobných knihách nevadí (a to je co říct). Až na pomalejší začátek, je kniha čtivá a děj svižně plyne :-)
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:08
Tato kniha je opravdu hodna Nobelovy ceny (získala ji v roce 1905). Poprvé, když jsem tu knížku začala číst, tak jsem ji hned po první stránce zaklapla, vysvětlení můžete vidět na této věte: Dva obrovští balneatoři jej právě poližili na cypřišovou mensu, pokrytou sněhobílým egyptským byssem... Nerozuměla jsem téměř ani slovu. A tak je to pár stránek věta co věta. Pak to ale přejde a setkávala jsem se spíše se stavbami nebo přirovnáváním k bohům, které jsem neznala a to už jsem si nehledala. Co se historické věruhodnosti týče, je tato kniha správně napsaná, i když mě ta dokonalá přesnost udivuje, když S. je Polák.
Kdybych měla mluvit o příběhu samotném, je to sice vhledem ke stáří knihy (období realismu, 19. století) dílo rozvláčné, ale nikoli nudné. Vypráví příběh o lásce nejdřívě povrchní, ale postupem času hluboké a neuvěřitelně silné. Moc se mi líbila změna chování a myšlení hlavního hrdiny Vinicia, který si nejdříve myslel, že jeho vůle je vše, ale pak zjistil, že tomu tak není. A to díky jeho životní lásce, Lygii, která je křesťanka a tak se mu nechce podvolit a stát se jeho souložnicí a raději prchá. A on neskutečně trpí, hledá ji, představuje si, jak ji miluje a pak mučí, prostě takový zhýralý člověk, ale pak ta láska, co k ní cítil na konci, neuvěřitelně silné, vážné.
Tato kniha je i hodně o vzniku a šíření křesťanství. Musím říct, že počátky byly vážně krásný a musely být. Stav společnosti to vyžadoval. Zjistila jsem, že si prostě někdo nevymyslel Boha, ale že v něj lidé na pokraji vlastní zkázy začali věřit díky jeho synovi, Ježíši, kterého na vlastní oči vidělo pár postav z knihy a jeho víru a přikázání křesťanství šířili dál (Pavel z Tarsu a i Petr?) a co oni povídali o lásce atd. bylo pěkný, na svém počátku veskrze dobrý a lidi za tím šli a z celého srdce Boha milovali, ale stejně, dnes už je to jinak. Dneska jezdí misionáři do ciziny a znásliňují kluky atd., už to takový není, ale v této knize se dozvíte, proč a jak to vzniklo a začalo. Normálně by to na mě působilo jako řeči, což by v dnenší době bohužel byly, ale za doby Nerona to bylo úplně jinak a ty řeči byly pravdivé a lidé se jimi řídily a ctily.
ready19
  3. 4. 2014, 10:07
První část knihy hodně zajímavá, autorovy kvality jsou nesporné, ale postupem času stále více připomíná spíš křesťanského agitátora...to mi skvěle načnutý příběh docela znechutilo...škoda.
Veve721
  26. 9. 2016, 1:03
Čtivá a krásná kniha, pokud tedy přehlídnu tu propagandu víry, což je třeba i v Ivanhoeovi, je to nádherný příběh lásky, kniha se dobře čte, je tam i špetka napětí a dobrodružství. Ráda se k ní vracím.
Palahniuk
  18. 10. 2013, 18:24
Quo vadis je nejlepší historický román, jaký jsem zatím četla. Henryk mistrně popsal dobu a hlavně rozdíly mezi pohanstvím a křesťanstvím. Mohlo by se zdát, že je tam až příliš křesťanské agitace, ale to vůbec nevadí. Všechno totiž vyvažuje postava Petronia, kterou jsem si oblíbila už v románu Není Římského lidu (Loukotková). Dialogy již proměněného Vinica a materialisty Petronia mají platnost i dnes a vždy je mít budou. Rozhodně si přečtu další Sienkiewiczova díla.
Arakkis
  28. 12. 2012, 13:02
Vynikající historický epos, který jsem přečetl během pár dnů doslova jedním dechem, a který ve mě vyvolal takový zájem o Julsko-klaudijsou císařskou dynastii, že jsem v následujících měsících přečetl několik dalších knih o této době, a dodnes se k tomu tématu rád vracím. Kromě historických postav a událostí, kterými je kniha bohatě naplněná, mě zaujalo také pojednávání o ranném křesťanství, které bylo tehdy spíše myšlenkovým směrem, jenž pomáhal lidem k přežití utrpení, k tomu, aby bylo lidem dobře i v těžkých časech. Když to člověk porovná s tím, co s křesťanstvím udělala církev, a jak to fungovalo ve středověku, dává nám to na dějiny naší civilizace zajímavý pohled.
hrosula
  8. 11. 2012, 20:05
Moc hezky napsaný historický román. Patřila k povinné četbě, ale musím uznat, že se mi opravdu líbila. Můžu jen doporučit.
Stirecka
  22. 3. 2011, 14:23
Jedna z nejkrásnějších knížek vůbec. Fantasticky vtáhne do děje, napjatě jsem očekávala, co bude dál, žila jsem s hrdiny a zároveň mi knížka dala strašně moc informací o starém Římě, nástupu křesťanství, pohled na příšerné poměry ve starém Římě (popisy toho co se dělo v arénách byly šílené, ať už to, co se dělo lidem nebo následné postřílení zvířat aby nebyla práce s jejich vyháněním z arény). Velice oceňuji nezaujatý postoj, pouze popisuje (ale neuvěřitelně poutavě) a člověk si udělá názor sám. Úžasná knížka, která chytne za srdíčko a určitě se k ní budu ráda vracet.
basa_Pitrs
  19. 1. 2015, 21:46
Obsahuje spoiler spoiler Ten Řím musela být tenkrát šílená jízda. Kam se asi hrabou dnešní swingers party. Hodnota lidského života zanedbatelná a umírat bylo tak nějak normální. A to ještě za jakých podmínek umírat (za bouřlivého potlesku). Nicméně děkuji autorovi, že mě osobně seznámil s apoštolem Petrem (kdybych si přečetl Bibli, asi bych nemusel děkovat). Když nám o něm vykládal farář v kostele, byla tenkrát nuda. Dále bych si dovolil nesouhlasit s místními názory, že se jedná o křesťanskou agitku. Kdo se nikdy nesetkal s křesťanskou vírou by asi těžko pochopil, proč se tam nechali hromadně zabíjet s pocitem vítězství, kdyby jim tu jejich životní filosofii autor takto detailně nepopsal. Navíc nám na konci dává svým způsobem na výběr v podobě rozporu mezi Petroniem a Viniciem. Klobouk dolů také před Sienkiewiczovým Nerem. Takto pěkně ho zmagořit musela být výzva, se kterou se mistr popral úctyhodně.
RajAthen
  18. 2. 2012, 23:44
Kniha, která se čte jedním dechem. Je zcela jedno, jaký máte osobní vztah ke křesťanství, zde se dočkáte několika osobních příběhů na pozadí velkého honu na křesťany. Zvláště závěr pro mě vydal na jeden dlouhý večer.
lalup
  21. 11. 2011, 19:10
Úchvatné dílo. Henryk Sienkiewicz vzal psaní románu fakt zodpovědně, když dokázal tak bravurně popsat úpadek Říma a utrpení prvních křesťanů (navíc si dal práci s několika stranami vysvětlivek). Skvěle vystihnuté charaktery a duševní pochody postav, čistá a nezlomná víra pronásledaných křesťanů...Pokud překonáte mírně rozvláčný začátek, propadnete kouzlu dojemného příběhu plného lásky a víry. Jsem přesvědčená, že se kniha (nenechte se odradit délkou, není vůbec podstatná :) zalíbí jak věřícím lidem, tak ateistům.
zichisek
  12. 10. 2011, 12:58
Nemám ráda dlouhé úvody než se člověk pročte konečně k něčemu zajímavému a kniha ho opravdu chytí.Tuto knihu jsem začínala 3x ale rozhodně se vyplatilo dočíst ji do konce.
sForma
  5. 1. 2016, 22:41
Četl jsem skutečné první vydání této knihy (vydané po první světový mezi r. 1919 a 1931, r.v. v knize není uveden) nakladatelstvím Emil Šolc v překladu J. Rozvody. Starší čeština, z dnešního pohledu, dílu na kvalitě moc nepřidala. V hodnoceni zcela sdílím názor CarolineS s tím, že čtyři hvězdičky je zbytečné hýřeni, dávám tři hvězdičky.
Plk. Cathcard
  23. 6. 2015, 21:57
Veľdielo svetových proporcií, ktoré možno Poliakom len závidieť. Poukazuje na ťažké počiatky kresťanstva, kedy sa za túto novú vieru platilo krvou. Avšak práve tento aspekt, ochota obetovať za Boha aj to najcennejšie - život jednotlivca - od tej doby prakticky až do súčasnosti pomáha prežívať nielen Katolíckej Cirkvi, ale aj Západnej civilizácii, ako takej. Z tohto pohľadu opísal Sinkiewicz počiatky každého jedného z nás, lebo my sme Západ.

Netreba vypisovať všetku chválu na dobovú vierohodnosť diela, keďže všetko už dávno povedané bolo a to mnohými odborníkmi, či osobnosťami. Rimania, tak ako ich autor opisuje, tak aj žili, jedli, obliekali sa a mysleli; historických nepresností je skrátka len minimum, ak vôbec nejaké sú.

Samozrejme, Petronius je kapitolou samou o sebe, no o kvalitách tejto postavy svedčí fakt, že snáď nie je človeka, ktorý by v kútiku duše aspoň na chvíľku nezatúžil byť ako tento veľký Poet.
HenryTilney
  6. 12. 2014, 21:55
Výnimočná kniha, aj keď je jasné, že kritika v dobe vzniku mala pravdu - Petronius je v skutočnosti ťahúňom celej knihy, na tom niž nezmenia odkazy na Petra, Pavla ani kresťanské utrpenie.
Elwen
  17. 1. 2014, 23:08
Naprosto úchvatné čtivo! Jedna z nejnádherněji napsaných knih, které jsem měla tu čest číst. Literatura doby realismu je svými popisy často zdlouhavá a těžkopádná... ale tenhle člověk to zkrátka uměl.
Mimochodem, každý se musí zamilovat do Petronia! A je jedno zda jste muž nebo žena :D.
kiris
  30. 9. 2013, 17:19
Historický klasický román, znázorňující počátek křesťanství. Obsáhlé, ale čtivé dílo, které by nemělo chybět v žádné knihovně. Nemám sice potřebu ho číst znovu, ale informace v něm jsou velmi cenné i v současnosti.
Christy
  15. 9. 2013, 14:45
Četla jsem už docela dávno, takže si nepamatuju úplně přesně, čím mě oslovila, ale vím, že něco tam být muselo. Myslím, že je to poutavě napsaná knížka, její příběh mě docela zaujal. To, že v podstatě uctívá Boha, mi nijak zvlášť nevadilo. Dodnes ale nechápu, jak jsem tohle mohla přečíst (asi) ve třinácti... :-)
giselka
  5. 6. 2013, 19:59
Sadomasochismus v líčení mučení křesťanů? Jo. Mnohé z postav černo-bílé? Jo. Rozvláčné. Jo. Nemožný a nepravděpodobný, nepřiměřeně hedonistický happy end Vincia a Lygie, oproti většině hrůzných konců těch druhých? Jo. Ale přes to všechno, jedna z knih, která mě naprosto dostala. Nedokážu vylíčit, čím vším.
anies
  10. 4. 2013, 14:58
našla jsem ji u dědečka na půdě, podepsanou inkoustem mým pradědou s připsaným datem 1912, kdy byla vydaná, bůh ví.
a ač měla archaický jazyk i psaní (např. "kůň se vzepial"), její četbu jsem si moc užila a naopak to zásah, který na mě kniha napáchala, ještě znásobilo...
jo a ještě k té zmiňované "křesťanské agitce", která z toho čiší: měla na mě poněkud opačný vliv - tedy přesněji, jsem ráda, že mi autor ukázal, jak je vůbec možné, že taková pitomost se vůbec mohla dostat do takové síly, aby vládla světu. protože to je věc, která mi vrtala hlavou...
Klastra
  25. 8. 2012, 22:55
Kniha, kterou bych doporučila všem, kteří se aspoň trochu zajímají o literaturu. Tato kniha je poklad v literatuře! Je poutavá, ukáže čtenáři jak to bylo a co mohlo být a ať je člověk věřící nebo ne, tak tohle musí přijmout každý.. Jedna z nejlepších knih, jakou sem kdy četla!
kajus
  13. 7. 2012, 22:27
Prvních pár stránek jsem četl bez zájmu, povinná četba není nic, co bych měl rád. Nakonec jsem se do děje zanořil a nelitoval jsem toho. Kniha je poutavá a čtivá, její příběh dokáže oslovit každého.
Ailen
  8. 5. 2012, 17:22
Jedna z těch nejlepších knížek, jakou jsem četla. V četbě šli polští autoři úplně mimo mě, ale Sienkiewicz jim u mne otevřel dveře.
roben
  1. 3. 2012, 14:28
Úchvatné dílo, když si představím, že je víc jak jedno století staré a stále má čtenáři co nabídnout. Tak jako mnoho jiných, i já se na začátku spíš nutila ke čtení. Dnešní romány mívají už od začátku rychlejší spád. Ale pak se děj začal zamotávat a já už jsem se od knihy neodtrhla. Zkrátka skvělý příběh na pozadí historických faktů, tak nějak bych si představovala vyučování dějepisu. Jediné co bych knize vytkla, bylo na jedné straně až precizní vykreslení psychologie některých hlavních postav a oproti tomu všechny křesťanské postavy se chovaly naprosto stejně, zde to bylo trochu ploché.
SallyTorres
  17. 12. 2011, 14:07
Jedna z nejlepších knížek, co sem kdy četla! Vlastně po Sto rokách samoty a Kmotrovi moje třetí nejoblíbenější. Je to tak geniální, že ani nevím, jak to popsat. Dokonalá psychologie postav (i když ústřední zamilovaná dvojice mě nějak nebrala), taktiky, intriky, popis doby, šílenství císaře, mučení a vraždění prvních křesťanů...dokonalý mix, který vytváří jedno z vůbec nejlepších děl světové literatury. Nedá se než jen doporučit!
Agarwaen
  3. 8. 2011, 16:18
Jak už jsme u Sienkiewicze zvyklí, výborně vystavěný příběh. Množství postav, z nichž každou nám autor dostatečně představí a dovolí nám jí pochopit, včetně jejího vývoje. A hlavně brilantní popis té části dějin, kdy do zdegenerovaného Říma vtrhlo jako uragán tehdy ještě svěží křesťanství.
Tasemnice
  1. 6. 2011, 17:33
Na přečtení Quo Vadis jsem měla tři dny, vybrala jsem si jí jako školní četbu k realismu. Když jsem zjistila, že má cca 600 stránek, trochu jsem se zhrozila, protože zas tak rychle nečtu, ale tohle dílo vás do sebe vtáhne tak rychle, že to nakonec zas takový problém nebyl. Čte se perfektně a přímo vybízí k zamyšlení. Líbí se mi, jak byli ztvárněny postavy; takový Nero bývá většinou popisován jako vyloženě zlý týpek co zapaluje města jako hrozbu. Tady byl Nero spíš šílencem toužícím po nesmrtelnosti ve světě umění. Člověk ho chvíli přirozeně nenávidí, ale chvílemi ho musí i litovat.
Myslím, že jsem to nečetla naposledy.
albasto
  12. 5. 2011, 16:52
Je nutno říct, že tato kniha zanechá v člověku kouzlo, které ho velmi poznamená- jak informacemi, city, kulturou, tak i latinskými slovy, které, ač si musíme často dohledávat vzadu v legendě, nás vzdělávají a nenudí. Kniha se rázem už v polovině stala mým nejmilejším a nejoblíbenějším čtením. Garantuji Vám, že až se začtete, nebudete ji chtít odložit. Sienkiewicz vytvořil jedno z nejlepších světových děl, které nám osvětluje okamžiky a známé události ve velkém Římě. Musíme spisovateli vzdát poctu za tak výjimečné dílo, které je hodno minimálně té Nobelovy ceny, které r. 1905 také získalo.
danarosi
  13. 3. 2011, 19:04
No knížku mi půjčila sestra a měla jsem docela velké problémy ji dočíst...Jelikož neodcházím od nedodělaných věcí i od nedočtených knížek, zaťala jsem zuby a knihu dočetla. Mám ráda historii, Řím a Egypt, ale jsem také ateista a toho křesťanství tam na mě bylo mnoho a pro mě zbytečně moc roztáhlé až nudné. Proto nechávám na ateistech, aby se sami rozhodli, já už do podobných věcí nejdu.
Teeereeez
  18. 9. 2010, 18:26
Opravdu poutavá kniha, která dokáže dokonale přiblížit náladu a atmosféru doby starověkého Říma... Věřícího člověka přiměje k hlubšímu náboženskému cítění a ateistu donutí zamyslet se nad vírou, aniž by ale vnucovala jakékoliv dogma. Skvělý způsob zpracování, skvělý námět... Nezbývá než doporučit. :)
Lygie
  15. 8. 2010, 12:13
Nádherná kniha. Stále se k ní vracím i po několika letech, vždy v ní najdu něco nového čeho jsem si dříve nevšimla. Zjistila jsem nové věci o starověkém Římě a nástupu křesťanství.