Metro 2033

Euromedia Group - 2015
ISBN: 978-80-242-5116-5

Euromedia Group (2015) 978-80-242-5116-5 472
Euromedia Group (2010) 978-80-242-2624-8 472

Arťom žije se svým pěstounem ve spletitém labyrintu moskevského metra, na jediném místě na světě, kde je lidstvo po jaderné válce schopné alespoň zčásti přežívat. Jednotlivá společenství živoří v šachtách metra, kde co stanice, to zvláštní komunita, jakýsi mikrostát se všemi svými ctnostmi a nešvary, které známe z každodenního života na zemském povrchu.

Arťom se nachází na stanici, která je sice pokládána za jedno z bezpečnějších míst v obrovské síti tunelů, avšak tuto jistotu narušuje neznámá temná moc, jež hrozí zničit nejen chlapcovo útočiště, ale celé metro. Mladík, jenž kdysi porušil jedno ze základních přikázání života v metru, je nucen - aby odčinil svou vinu - putovat od jedné stanice ke druhé, projít celým moskevským metrem až do poslední stanice, kde žijí v ideálním společneském zřízení kazatelé. Ti údajně vlastní záhadný předmět, který Arťom musí získat, aby zachránil metro před zkázou, jež hrozí zevnitř podzemního mikrosvěta, ale proniká sem i z povrchu v podobě temných sil... (Založil/a: Kaori)

Dmitry Glukhovsky Dmitry Glukhovsky
*12.06.1979

vladislaus
  26. 7. 2013, 12:43
Mě se narozdíl od většiny komentářů líbila více první poloviny knihy, kdy mne atmosféra postapokalyptického metra fascinovala. Čím déle jsem knihu četl, tím méně jsem věřil tomu, že by se takto lidská společnost vyvíjela. Neberu autorovi jeho vizi, ale mne nepřesvědčil. Další díl nečtu.
Magyana
  17. 11. 2013, 8:53
Taky jsem jedna z těch, kteří čekali víc - a to se jak známo nevyplácí.
Ze začátku mě nadchla tísnivá atmosféra metra, ale čím déle jsem četla, tím více mi kniha připomínala ruský kolovrátek. Poměrně nudný pochod tunelem (inu ano, sem tam okořeněný nějakou tou nevysvětlitelnou hrůzou) se střídal s filosofickými pasážemi. Každý, koho Arťom na cestě potkal, mu musel vysvětlit tu svou pravdu - ať už to byli komumisti, fašisti, jehovisti či jiní -isti...
Ve dvou třetinách knihy už jsem se docela nudila. Naštěstí právě v tu chvíli se děj rozběhne a až do konce knihy celkem svižně ubíhá...

Na druhou stranu... teď jsem ráda, že v Brně metro nemáme.
Reetri
  23. 1. 2014, 18:44
Zřejmě se mi nestrefila do nálady (anebo mě během čtení nálada prostě přešla). Miluju taková témata, líbí se mi bát se při nich a co nemůžu knize upřít je moje stísněnost a vzpomínka na ni pokaždé, co jsem v pražském metru. :)
Ale kromě tohoto a jedné fakt dost výstižné "definice" strachu ze smrti, mě na tom nic neuchvátilo. Příliš rozvleklé (a to jsem příznivec S. Kinga, takže něco takového by mě nemělo zaskočit! - jenomže King dokáže mou pozornost neustále udržovat v bdělém stavu). Na mě prostě až příliš dobrodružné. Zůstala jsem trčet v půlce a když mi došlo, že mi toto čtení nepřináší radost a uspokojení, řekla jsem si, že je 'čas přestat plýtvat časem.'
illy
  19. 9. 2013, 13:33
Z Ruska k nám nikdy nic dobrého nepřišlo, kromě vodky a pár spisovatelů. Metro, musím se přiznat jsem rozečetl až napodruhé a to ještě díky hře na PSX kterou jsem začal pařit. Je pravda že mě knížka absolutně vtáhla a já při jejím čtení chtěl hrát hru a dostat tak atmosféru víc pod kůži. A naopak. Glukhovsky píše velmi podobně jako třeba Lukjaněnko, tzn. připravte se na spoustu filozofování a ruské nátury, jenže ono to k tomu tak nějak patří. Bylo to dobré a další díl dám určitě.
HPL
  3. 9. 2013, 0:14
Na začátku jsem nečekal vůbec nic. Ale hned po pár stranách přišlo nádherné překvapení - přímo poklad. Využití reálného moskevského metra jako mikrokosmu, a lidské pozůstatky v něm, které zde vytvořili nové mikrostáty je geniální nápad (určitě už někoho dřív něco podovného napadlo, ale zde je myšlenka dotažena opravdu k dokonalosti), a to ani nemluvím o "těch věcech" co se teď procházejí na povrchu. Pro mě kniha neztratila tempo ani na jediný okamžik, i když přiznávám že první polovina je krapet lepší. Artyom dostane hodně na hubu a místy už jsem si dokonce myslel, že ke svému cíli nedorazí. Nejvíc mě bavil přechod jednotlivými stanicemi (přiložený plánek jsem zřejmě studoval až moc :D ) a při čtení knihy jsem měl neustále chuť vydat se do moskvy, celou ji v tamnějším metru přečíst a pohybovat se přitom mezi jednotlivými stanicemi podle příběhu. Snad si jednou sen splním. Jediné co bych vytkl je, že kniha mohla být delší a zápletka s "dark ones" mohla být více rozvinuta.
Všivák
  16. 1. 2012, 16:40
Skvělé, přesně na takových apokalypsách si strašně rád ujíždím. čím delší tím lepší. Už se těším na druhý díl.
jaryj07
  10. 9. 2013, 7:32
Přikláním se spíš ke straně lidí, které tato kniha příiš nenadchla. Nepřišlo mi na knize nic, co by mě nějakou příjemnou myšlenkou nebo vyuzlením překvapilo. Všechno se dalo lehce svým způsobem předvídat. Zvlášť budou mít takové pocity čtenáři, kteří už klasiky toho žánru mají za sebou. Určitě na druhou stranu musím ocenit způsob vzniku této knihy. Pokud někdo tedy s tímto žánrem knih začíná, nemusí se bát, že by se mu kniha nelíbila. V případě, že jste už zběhlejší čtenáři sci-fi a postapokaliptických příběhů, tak nemějte velká očekávání.
venpazz
  7. 9. 2013, 18:41
Úžasná atmosféra, perfektní závěr. Přiznám se, že jsem se zhruba v půlce začala trochu nudit (bylo to pořád dokola stanice - tunel - strach - stanice - tunel...), ale rychle to přešlo a je to to jediné, co můžu knize vytknout. Druhý díl si přečtu a počítačovou hru vyzkouším. Pohltilo mě to.
aage
  27. 6. 2015, 16:12
Glukchovsky si na sebe tak trochu plete bič, když zřetelně cílí na hráče počítačových her (k hernímu Stalkerovi má svým způsobem blíž než samotný Piknik u cesty) a zároveň si přivlastňuje to nejlepší z tradice ruské sci-fi. Hořce totiž zapláče ten, kdo čeká napínavou akční scifárnu či věrohodnou extrapolaci světa po katastrofě. Místo toho Glukchovksy své metro konstruuje jako fraškovité panoptikum opakujících se dějin dvacátého století, kterým se jako červená nit táhnou témata antihumanismu a – to především – přitažlivosti ideologie a jejích symbolů (není náhodou, že většina nebezpečí v metru je psychické povahy - zbavuje lidí kontroly nad vlastním vědomím a uvažováním). Spíš než na lineární dějový spád sází na pohyb v kruhu a neustálé přehodnocování, čemuž nakonec i odpovídá strategie častého přepínání mezi žánry a narušování jejich konvencí. Text tak může působit nestále a roztěkaně, ale takové je i samotné moskevské metro budoucnosti. Horší je, že Glukchovksi není z vypravěčů nejzkušenějších a nejelegantnějších, sklouzává ke zbytečné mnohamluvnosti a postavy nutí ke kašírovaným promluvám tam, kde potřebuje ozřejmit něco o fungování celého světa. Je v tom možná typickým příkladem fungování literatury v internetovém věku – spisovatelé vydávají bestsellery dřív, než stihli literárně dozrát.
Mezi třema a čtyřma, zaokrouhluju nahoru pro tu malou operetu pod Kremlem :)
ondrasek
  3. 3. 2013, 6:57
Velké očekávání - velké zklamání. Spousta filozofování, děje na téměř 500 stran pomálu - teprve poslední třetina knihy se trochu utrhla z té mlhy. No nadřel jsem se neskutečně, bolelo mě to a do dvojky nepůjdu.
scajo
  12. 2. 2013, 15:56
Moderní postapokalyptický román s tísnivou atmosférou, zajímavými myšlenkami, skvělými hororovými momenty a překvapivým závěrem, ale bohužel i s často se opakujícími a někdy zdlouhavými scénami (jednotvárné návštěvy jednotlivých stanic, kde jde vždycky o "kejhák"). V rámci žánru každopádně velmi dobré.
G8
  10. 9. 2016, 23:56
Oba palce nahoru za styl. Glukhovsky očividně moc nezvládá vykreslit postavy tak, aby někomu přišly zajímavé i po 10 minutách čtení (ověřeno při čtení Budoucnosti). Zde je to však úplně jedno - postapokalyptické prostředí a atmosféra metra mě naprosto odrovnaly.
Kuci92
  29. 9. 2014, 18:05
Velmi povedené postapokalyptické dílko, které mě bavilo po celou dobu čtení. Doporučují všem, které zajímá podobné téma.
Tardis
  26. 4. 2015, 15:24
Možná trochu dlouhavé, ale dobré. Ze začátku jsem byla znuděná, ale ve chvíli, kdy děj začal připomínat "Úvod do filozofie, politiky a náboženství obyvatel postapokalyptických příbytků v ruském metru" to začalo být skvělé. Neobvyklý konec potěšil.
pratoriax
  31. 5. 2014, 21:25
Nemuzu si pomoct, ale ja jsem proste cekal vic. Vadilo mi caste, zdlouhave popisovani vsech stanic a nekonecne filozofovani. Na druhou stranu ma knizka casto useky kdy se neda odtrhnout a vy proste musite cist dal.
Melindaaaa
  8. 10. 2012, 22:41
Ze začátku mě dost odrazoval rozvleklý začátek a neustálé omlílání nezapamatovatelných (alespoň pro mě) názvů stanic. Když však knize stejně jako já dáte šanci, čeká vás fascinující cesta, kterou spolu s Arťomem absolvujete. Po druhém dílu určitě dříve nebo později sáhnu.
Milovníci postapokalyptické literatury by toto dílo neměli vynechat :)
Jana Edita
  27. 4. 2016, 20:03
Já jsem se v podzemí toho metra mnohokrát beznadějně ztratila. Nechybělo tomu napětí ani správně ponurá, temná atmosféra, ale vlastně mě nechávalo zcela chladnou, kam hrdina celou tu dobu jde a jestli dosáhne svého cíle.
Eset
  27. 9. 2014, 20:18
Postapokalyptický námět se mi velice líbil, ale to co kniha slibovala nesplnila. Ze začátku byla kniha velice čtivá a zajímavá a to až na 4 hvězdy, ale jakmile Arťom potká Chána tak to jde s knihou z kopce. Určité úseky knihy byli nudné a zdlouhavé. Velice se mi, ale libili kapitoly velká knihovna a tam nahoře. V knihovně jsem přímo cítila tísnivou a strašidelnou atmosféru onoho místa. Hodně mě zaujaly knihovníci a jejich střežení ticha v knihovně. Smrt Danila a přímé setkání Arťoma s knihovníkem bylo fascinující. Přesto mi kniha přišla nedodělaná a kdyby autor zachoval původní námět a to, že by zabil Arťoma uprostřed knihy by bylo geniální. Konec knihy mi přišel absurdní a směšný. Zklamalo mě, že některé věci v knize nebyli více rozvinuté např. homo novus, kreml, obyčejný život v metru, nebo prostě jen to co se stalo. Všechny tyto maličkosti mohli přidat knize na kvalitě. Navzdory tomu dlouhou dobu nezapomenu na některé ze silnějších osobností v knize a to např. Michal Porfirjevič a Vaněčka, Mělník, Oleg, žena před metrem v kovevé kostce a samozřejmě Arťom.
Babsi
  31. 1. 2013, 20:54
No, tahle knížka mě docela zklamala, jako první jsem totiž četla Metro 2034 a to se mi moc líbilo. Byla jsem natěšená, když jsem se dočetla, že první díl byl lepší. Celá knížka mě bavila, začátek sice rozvleklý, ale pak jsem se nemohla odtrhnout. Konec jsem si šetřila a napínala jsem se, když mi zbývalo jen 30 stran, tak jsem přemýšlela, jak to autor ukončí, když všechno popisuje tak obsáhle. Nicméně jsem se dočkala a byla jsem zklamána. Celou knížku jsem si lámala hlavu proč je zrovna Arťom vyvolený a proč se mu zdají takové zvláštní sny... vysvětlení mě překvapilo a rozhodně ne příjemně..
nečik
  7. 11. 2011, 5:50
Parádní počtení. Ta hustá atmosféra postapokalyptické Moskvy a jejích tunelů mě fakt dostala. Opravdu povedená kniha.
Plue
  30. 10. 2015, 16:22
Když jsem začala knihu číst, kladla jsem si otázku "Co na tom všichni mají?". Zpočátku mi totiž dílo přišlo chaotické. Všechny názvy stanic jsem si musela vyhledávat na plánku, v kterém jsem se moc nevyznala. Ale potom mě metro pohltilo, jeho tajuplná atmosféra, nevysvětlitelné záhady, příběhy o lidech z dalekých stanic, u kterých člověk netuší, zda jsou pravdivé, či nikoliv. Dočkala jsem se dokonce dvou vcelku strašidelných scén a i se zakončením jsem byla spokojená :-)
Bruffie
  23. 9. 2014, 21:23
Napsané čtivě, nelze snadno odložit, přečteno za 2 večery... teď to musím dohnat se spánkem, ráno vstávám brzo :-) . Atmosféra přesvědčivá, příběh - klasika: hrdina - cesta - hledání sebe a smyslu cesty a přitom je to zároveň typický dungeon quest, promiňte mi to starosvětské označení, hru jsem nehrála ani neviděla, ale při čtení jsem si tak trochu připadala, neznámá chodba, tma a nevíš, co je za rohem.
Rozhodně čím míň spoilerů, tím líp. Já jich pár schytala a můj strach byl o dost menší...
Druhý díl si určitě přečtu a žádné spoilery! :-D
spitfirehaga
  20. 9. 2012, 23:18
Vynikající postapokalyptické dílo. Nikdy bych nevěřil, že se u knihy může člověk opravdu bát, ale je to možné.
Jak tu někteří již psali, začátek děje je trochu rozvleklý, což však vůbec nevadí, protože tím více člověk vnímá atmosféru, která je ztísněná, děsivá, depresivní a skvěle popsaná.
Děj, i když dobře propracovaný a s opravdu nečekanými zvraty mi však nepřišel jako hlavní nosný pilíř knihy. Tím pilířem je spíš ona zmiňovaná atmosféra tajuplného metra.

Mimochodem, už nikdy nebudu vnímat pražské metro jako obyčejný systém hromadné dopravy :)
BlackVerry
  16. 5. 2015, 13:17
Povedené, promyšlené, tajemné, děsivé a napínavé. Čili za 5 hvězdiček. ALE abych tuto knihu zařadila do oblíbených, k tomu mi tam pořád něco chybí a nemůžu přijít na to, co...
GAM3R22
  29. 11. 2011, 16:51
Takovéto knihy mě opravdu uchvacují. Je to přesně můj žánr, a proto jsem se po čase (a dvou přečteních této výtečné knížky) rozhodl, že zde také napíšu svůj názor.
Myšlenka, která dala podnět ke zrodu této knihy byla naprosto dokonalá. Zničit celý svět jadernou válkou a biologickými zbraněmi a uvrhnout poslední přeživší lidské rasy do tunelů moskevského metra, no řekněte sami, není to zajímavé? Hlavní hrdina je nepříliš silná postava, která má svá tajemství. Dostane úkol od lovce, který hodlá splnit i za cenu ztráty vlastního života. Při své cestě celým metrem do jeho mytického středu (bájného Polis, kde ještě lidé žijí stále jako lidé a kde mají opravdová zářivková svítidla) narazí na mnoho různých lidí a vídí mnoho nových věcí. Po cestě například potká moudrého Chána, ješitné Jehovisty, či odnož nacistického, či komunistického hnutí. Nebudu zde prozrazovat děj knihy, jen prozradím, že epizody odehrávájící se na povrchu jsou opravdu děsuplné, a Arťomův úkryt v jednom z domů, ještě děsuplnější. Knihu opravdu doporučuji si přečíst, ať už kvůli stísňující atmosféře, či nepopsatelnému strachu, který ve čtenáři vyvolá. Já dávám 10z10
Vorech
  7. 6. 2016, 21:23
Autor velmi dobře propojuje dějové části s filosofickými úvahami, ale víc se drží v rovině současné "akční" scifi, která jde spíš po akci a příběhu bez přidané hodnoty nějakého společenského přesahu. Metro je uzavřený komplex, který dovoluje vybudovat celý vnitřní svět. Nebojím se říct, že Metro 2033 trochu nasává z poetiky gaimenovského Nikdykde přeneseném do ruských kulis, ale Metro je víc SF. Ačkoliv tu není nouze o paranormální aktivity, mýty a bizardní stvoření. Některá témata jsou jen nakousnuta. Třeba to množství kreatur a ekosystém, který se v tak krátké době po válce (cca 20 let) vybudoval ve světě - odkud se to všechno vzalo? Kde bere tento systém elektřinu, čistou vodu, filtry na vzduch a občas se můžeme dočíst, že tunel bez zábran vyjde na povrch. Co tedy brání radiaci vniknout do tunelů? Možná nejsem nejlepší fyzik, ale občas jsem dumal nad logikou světa, což proti dobře vystavěnému příběhu občas působilo jako pěst na oko. Rozhodně je ale Metro 2033 velmi slušný a nadprůměrný román vhodný k jednorázovému přečtení během dovolené. Doporučuji.
sharky95
  10. 9. 2012, 15:46
Celková atmosféra knihy je temná, stísněná, ale hlavně beznadějná. Knize by pomohlo zkrácení, jelikož začátek je strašně rozvleklý. Což ale vynahrazuje závěrečná pointa. A až někdy pojedu metrem, nikdy už to nebudu vnímat jako dřív.

PS T závěrečným stránkám doporučuju skladbu Surface of the sun od Johna Murphyho z filmu Sunshine ;) Při čtení mi konce mi začala hrát v hlavě :D
depeche
  11. 1. 2011, 13:41
Jako nenáročný čtenář jsem byl nadšený, příběh neotřelý, atmosféra temná, klaustrofobická, výtečná. Konec mě naprosto odrovnal a cítil jsem ho ještě pár dní. Doporučuji číst v metru :)
Vessper
  24. 11. 2014, 14:41
Skvělý nápad, dobře napsané, napínavý příběh s vydařeným koncem. To vše je Metro 2033. Avšak je to i těch několik hluchých míst, kde tempo vázne, což je podle mě škoda.
Maty38
  17. 10. 2014, 12:57
Přiznám se, že mě kniha trochu nudila. Myšlenka post-apokalyptického života v metru je úžasná, ale dějové zpracování bylo horší. V každém tunelu číhá něco temného......nikdo neví co....neuchopitelného, děsivého. Na každé stanici se mi zdá sen......hluboký, osudový. Ufff.....jako dobrý.....ale ne, když to jde deseti tunely a deseti bezobsažnými sny jak přes kopírák. Posledních cca 50 stránek jsem dočítal už jen z povinnosti (něco ve stylu "když jsem to došel těmi tunely až sem").
Tři hvězdy za samotný nápad, který je opravdu skvělý a má v sobě velký potenciál.....a taky za dějově světlejší pasáže, třeba návštěvu knihovny.
velkyrobik
  20. 9. 2014, 20:35
Na začátku je kniha velmi slibná, temná a děsivá. Ale už od kapitoly "Za hrst patron" sklouzne do průměru. Cestováni tunely a stanicemi se stane po čase jednotvárné a začne nudit. Přiliš mnoho tak výstředních frakcí je až moc velká nadsázka aby tomu někdo věřil. Celkově kniha působí poněkud chaotiky a neuceleně a hlavně nepřesvědčivě. Je tu ale pár naprosto úžasných a srhujících kapitol " Velká knihovna" a "Tam nahoře" potom možná ještě někde něco. Budete číst co vám oči budou stačit a budete se BÁT... úplně fascinovaní. Nicméne dávám zapravdu lidem, kteří tvrdí, že kniha je přeceňovaná ale musím uznat, že je úspěšne veřejně diskutabilní. Podle mne za to vděčí zapojení obrazu reálněho Moskevského metra. Něž jsem knihu začal číst, nic jsem o této úžasně architektuře nevěděl. Potom jsem si ty stanice začal hledat na internetu. Jsou tu i odkazy na historii a jiné informace o Rusku, takže koho to zaujme, může si o tom zjistit víc! Navíc spekulace o tajném vládním metru pod Kremlem vzbuzují dost velký zájem veřejnosti.
Melda
  7. 6. 2013, 12:40
Originální nápad o posledním zbytku přeživších jaderné války v největším protiatomovém krytu, moskevském metru. Dvacet let po katastrofě lidé žijí své nuzné životy na jednotlivých stanicích z kterých se stály jakési mikrostáty. Arťom putuje spletitou sítí metra a snaží se zachránit svou domovskou stanici VDNCh před útoky mutantů z povrchu. Bavila mě skličující atmosféra a překvapila závěrečná pointa.
magnas
  22. 5. 2011, 13:24
Jedním dechem čitelný příběh mladíka, který se vyda na výpravu nad své síly a jeho snaze zabránit katastrofě ohrožující zbytky lidstva přežívající v tunelech moskevského metra. úžasn popis světa z nočních můr je zasazen do příběhu, který mi připomínal jak bratry Strugacké tak i Lukjaněnkovy hlídky. Pokud tohle nestačí na plné hodnocení, tak závěrečná pasáž rozptyluje jakékoliv pochybnosti.
mal
  13. 11. 2016, 23:22
Knížka mě vtáhla do děje, nedokázala jsem se odtrhnout a četla do noci a u toho se příjemně bála. Napínavé, originální a občas až hrůzostrašné. Teď se těším až se pustím do druhého dílu. Vřele doporučuji.
MM1979
  12. 11. 2016, 9:09
Velké, opravdu velké zklamání - vůbec mě to nechytlo.. Nevím, co mě více vadilo, zda ten styl psaní, ty ruská jména nebo ta nuda... Tunel, stanice, tunel, krysa, tunel, mutant, tunel jo a ještě jeden boční, slepý, zavalený tunel... Vymazáno, nedočteno a na další díly se ani dívat nebudu (a to je prý dvojka o poznání horší, to je těžké si jen představit, natož to číst :-)) Škoda času, za mě velký podprůměr. Nevím, co na tom vidíte. Kdybych to měl koupené, tak ty prachy obrečím, ale že to je zadara na netu, tak jsem to jen smazal a teď lituji tří hodin, co jsem tomu obětoval.
Morreluc
  1. 7. 2016, 7:26
Jsem trochu zklamaná, není to zrovna knížka od které bych se nemohla odtrhnout.
Začátek se mi líbil, pak dalších asi 200 stránek nic moc a ke konci zase lepší. Další díl asi už číst nebudu..uvidíme.
terrafelix
  25. 6. 2016, 18:47
Na můj vkus dost psycho. Začátek byl takový svižný a zajímavý, jak člověk odhaluje podivnosti, které metro skrývá. Pak se to chvíli dost nudně vleče, protože jak hrdina prochází jednotlivými stanicemi, potkává různé skupiny lidí, a už to nic moc zajímavého nepřináší. Ke konci se to ale zas rozjede a příběh má zpátky svoje grády. Ale doteď nevím, co si o tom pořádně myslet. Nevím, jestli je to víc sci-fi, horor, postapokaliptický, psychologický...ani ryba ani rak. A nevím, co se autor tou knížkou vlastně snažil říct. Takže byť se mi líbila, tak víckrát bych ji číst nechtěla a ani mě neláká pokračování.
Loxias
  10. 1. 2014, 11:47
V průběhu četby se můj dojem z knihy několikrát změnil. Chvílemi mě opravdu bavilo sledovat putování postapokalyptickým metrem, hlídat si postup v mapce, googlit si jednotlivé stanice metra a na streetview prochazet moskvou. To beru jako přidanou hodnotu, protože než jsem začal číst netušil sem, že metro v moskvě vypadá honosněji než leckterý náš barokní zámek :) Ale dobrý dojem narušovalo hned několik věcí. Předně to byly stále četnější filosofické vsuvky, které působili samoúčelně a občas až hloupě. Postupně začala nudit i naprostá nezvratitelnost Arťomova osudu.. Nakaždé stanici, v každém tunelu se vyskytne drama, které se nakonec díky stěstí či velmi nepravděpodobné náhodě vyřeší ve prospěch hlavního hrdiny, což je jednou nebo dvakrát fajn, ale po desaté už to prostě nebaví. Noknec i počet frakcí na tak malém prostoru působil až neuvěřitelně a sloužil pouze jako zdroj oněch filozofických zamyšlení. Zklámání, kvůli kterému hodnotím pouze za 3* pak podtrhnul konec, jež ve mě zanechal otázku jestli co celé vůbec stálo za to.
cxdr
  8. 12. 2013, 14:50
Sice jsem k apokalyptickým knihám celkem skeptická a Metro 2033 jsem si vypůjčila jen, abych trochu odlehčila četbu toho ostatního, ale byla to pecka. Možná způsobeno i tím, že jsem začala číst na začátku víkendu, ale nedalo mi to a nakonec jsem přečetla takřka na jeden zátah a to se mi už dlouho nestalo. Autor udržuje celou dobu patřičné napětí a atmostéfa je také velmi působivá. Hluchých míst mi přišlo minimum.Výbornou pomůckou jsou i mapky metra na začátku a na konci knížky. Neustále jsem tak mohla přímo na plánku sledovat Arťomovu cestu. Prostě mi nešlo přestat číst... A závěr je tedy pecka, čekala jsem, klasický happy end (př. s obětováním se hlavního hrdiny), ale to co vymyslel autor mě fakt nenapadl. Trochu se bojí půjčit si druhý díl, protože tady je laťka hodně vysoko.
Jimi boi
  19. 1. 2012, 21:57
Tak po precteni se asi jeste nejakou dobu budu bat chodit nekam po tme. Stisnena atmosfera metra je desiva az me to kolikrat nebylo prijemne :) Perfektne napsane, ikdyz v prostredku knizky se to misty trochu vlece. Konec jsem ovsem precetl jednim dechem, posledni stranky finalni kapitoly jsou uzasny.
Nosferatu
  19. 2. 2016, 18:18
(Post)apokalyptická témata mě baví, ale tato kniha mě začala bavit asi až po třech kapitolách. Putování hlavního hrdiny a rozmanité osobnosti, které mu pomáhají ke splnění jeho cíle mě vtáhly do děje a už mě nepustily. Určitě je tam spousta filozofování, spousta rozdílných pohledů na "věc", ale zrovna tohle mi na knize připadalo zajímavé. Byly i chvíle, kdy mě trochu nudila (politika, někdy dlouhé a nezajímavé monology,..) , ale nelituji, že jsem vydržela až do konce, protože posledních pár stran mě rozsekalo úplně nejvíc. Možná právě těch pár posledních stran mě navnadí k vyhledání dalšího dílu.
schialli
  5. 8. 2015, 20:29
Ze začátku trošku rozvláčnej metrotrip s opakujícím se motivem stanice-tunel-stanice atp. se skličující atmosférou a skvělým nápadem, jak literárně využít podzemku. Ten stereotyp dospěje skoro až k otázce, jak dlouho to ještě bude trvat. Než je tato otázka položena, vzorec se naruší a ten zvrat až k tomu závěru, kde na třech stránkách zjistíme, proč to všechno ten kluk vlastně dělal a kam to teda povede, to za to dle mýho stojí. Jo a filozofický úvahy... je jich tam dost - někdy nuda, ale zamyšlení o nejvyšším "proč musel bůh nejdřív všechny potrestat a pak obětoval vlastního syna, aby bylo všechno jako dřív?" nebo objevný "...měl dojem, že pochopil skutečnou podstatu člověka a smysl života: Pohlížel na lidi pouze jako na komplexní stroj na ničení potravin a produkci lejn."... prostě obohacující pohledy na věc!

Docela mě štvaly ty snový pasáže. Pokaždý jsem si řikala, cože, zas?! Má štěstí, že měly svůj účel, jinak by mě fakt namíchnul tím ztraceným časem, co jsem strávila jejich čtením.

A rozhodně musim vyrazit do Moskvy. A projet se tam městskou. A co sakra to tajný metro pro papaláše, existuje?
TheBatman
  23. 3. 2014, 10:12
Tahle kniha byla jedna z nejlepších, co jsem četl. Nemělo to chybu, párkrát jsem se v ději ztratil, ale to jen výjmečně. Kniha se mi i dobře četla. Autor měl skvělou fantazii a tato kniha se mu opravdu povedla a já jí nemám co vytknout. Za mě 100%.
Edysss
  22. 10. 2013, 14:46
Tak od této knihy jsem očekával mnoho. Musím však říci, že mé očekávání úplně nenaplnila. Nápad je to výborný, atmosféra byla také krásně vystižena, ale že by mě to chytlo tak, že bych nebyl schopen se od knihy odtrhnout, tak to tedy asi ne... Velmi dobrá pasáž byla ta, která se odehrávala na povrchu, ale jinak tomu podle mě něco chybělo... Postavy, když jsem si k nim vybudoval nějaký vztah a postoj, rychle umíraly a ten závěr mi přišel tedy drobet ujetý. Raději bych asi uvítal původní zakončení knihy (kdy hlavní hrdina vcelku znenadání zemře), tady mi to přišlo celé takové nastavené a nedotažené. Jinak se ale jednalo o příjemnou postapokalyptickou sci-fi s místy až vyšším morálním přesahem.
lesky
  12. 8. 2012, 9:10
Atmosféra života v metru je tísnivá a v člověku zanechá neklid při této představě. Nicméně zmutované bytosti, které žijí na povrchu zničeného světa a sem tam vlezou do metra na mě spíše působilo dětsky děsivě. I finální myšlenka o mutantech v závěru knihy na mě zapůsobila, že byla málo rozebraná. Jinak je ale kniha čtivá. Jen si prosím sežeňte plánek moskevského metra, ať se s Arťomem (hlavním hrdinou)neztratíte v bludišti podzemí.
stambly
  8. 1. 2012, 0:46
Neskutečné, originální, temné, dechberoucí a něco od čeho se jen tak neodtrhnete. Jedno z nej sci-fi co jsem četl. Podobný styl jako má China Mieville
Childe
  26. 12. 2011, 22:28
Metro 33 je zbytečně přeceňovaná postapokalyptická kniha. Jako průvodce metrem z časů Leonida Brežněva prosím, ale příběh, příběh tady chybí. Neustálé omílání stanic Komsomolskaja a Biblioteka Imeni Lenina a všech těch ruských jmen a názvů mi hrozně lezlo na nervy, až jsem musel přestat číst a uvařit konvičku čaje z houbiček. Pak jsem to dočetl. Na Metro 44 si zatím nechám zajít chuť.
xDirtyFrankx
  7. 10. 2011, 12:38
Když jsem četl, bál jsem se jít v noci ve tmě na záchod. Tísnivá atmosféra, strach a na konci mnoho otázek. Vynikající.
Honzajs
  4. 10. 2016, 11:24
Obsahuje spoiler spoiler Po Lukjaněnkovi jsem se na tohoto ruského autora hodně těšil a v jeho Metro jsem vkládal velké naděje, možná proto mě to tak zklamalo. Nápad bezva, prostředí supr, Arťom dobře představitelnej, ale ten jeho postup byl nad moje síly. Arťom +/- někdo jdou tmavym tunelem...něco se ozvalo...asi ty velký krysy...velkej strach...jdou dál tunelem...slyší hučení...jdou dál tunelem...pořád to hučení, souputníkovi už z toho hráblo...Arťom pokračuje dál tunelem....další stanice osvětlená hůř než ta předchozí (pokud vůbec), žrádlo za 10 nábojů zalejt čajem z hub a jde se dál...tmavej tunel...něco se ozvalo... Tohohle jsem snesl jen pár stránek sotva denně dobrej měsíc. Pak jsem popadl Correiovy Lovce monster a jsem v půlce knížky, ani jsem nemrknul (možná proto, že se tam toho stihne udát mnohem víc..)
Eldedkus
  22. 8. 2016, 10:57
Na můj vkus zbytečně moc podivné mystiky v jinak sirovém a uvěřitelném světě. Ale pro přátele PostApo žánru je to povinná četba.