Křižáci I

Poprvé vydáno celosvětově: 1900

Blok - 2008
ISBN: 978-80-86868-26-4

Blok (2008) 978-80-86868-26-4 316

První část knihy Křižáci. Kniha vyšla také v jednom svazku.

Křižáky Henryka Sienkiewicze, nositele Nobelovy cena za literaturu, lze právem zařadit mezi vrcholná díla světové historické prózy. Mistrovství, s nímž autor vytvořil obraz doby přelomu čtrnáctého a patnáctého století v Polsku (jedné z nejslavnějších v polských dějinách), přesvědčivost charakterů hrdinů, i sám příběh (patří k těm, na něž se nezapomíná) - to vše je schopno čtenáře nejen zaujmout, ale i strhnout.
Statečnost a odvaha, láska, toužení i bolest, v době, kdy Polsko a Litva bojují proti německému rytířskému řádu. Osudy hrdinů - líčené s pro Sienkiewicze typickou nesentimentální vroucností - Zbyška, Jurandy, Danuše, Jagienky a dalších, se proplétají s osudem země. Ten pak dospívá k rozhodujícímu okamžiku - k bitvě u Grunwaldu (1410), autorem jedinečně zpodobené.

CarolineS
  17. 7. 2013, 11:16
Křižáci super, ale mám pár výhrad. Někdy je kniha stráášně moc zdlouhavá a obzvlášť mi vadila přehnaně popisovaná láska Zbyška a Danuše, která není ani příliš věrohodná kvůli nízkému Danušině věku. Ještě si každopádně přečtu dvojku a pak uvidíme... Zatím mám z knihy převážně dobrý pocit, ale těm, co se přímo nezajímají o historii Polska a Litvy v 15. století, bych doporučila si přečíst aspoň článek na Wikipedii o bitvě u Grunwaldu - mně osobně to dost pomohlo.
G8
  21. 2. 2013, 10:26
Sienkiewiczovo životní dílo a vzor pro každého, kdo by se snad snažil napsat historický román. Jediné, co mi tu trochu vadí, je autorova silná zaujatost.
LadysR2
  30. 1. 2013, 9:28
Sice jsem přečetl, ale skoro nic to ve mě nezanechalo. Zdlouhavé až běda. I když je román protkán otázkou věrnosti, vlastenectví a cti, tak je tu dáno až moc prostoru lásce Zbyška a Danuše. A to byla fakt trochu nuda
Broza
  19. 2. 2014, 15:28
Teda klobouk dolů! Dokonale mě to vtáhlo, sice jsem se musela prvními 200 stránkami prokousat, ale pak jsem se nestačila divit. Jen jsem čekala, kdy si to budu moct zase otevřít a přečíst. Několikrát mě dohnalo až k slzám, opravdu nečekané zvraty, kdy až do poslední chvíle doufáte a říkáte si, vždyť to přece takhle nemůže být!

,,A zase přišel okamžik hrozné úzkosti, ve které se zdálo, že ten strašlivý Mazur sám jediný pobije a vyvraždí všecky ty lidi.":)
katapultova
  15. 7. 2011, 16:18
Poprvé mě Křižáci chytili za srdce, podruhé už mi přišli trochu nudní. Osobně mám trochu problém s autorovou preferencí Poláků až do té míry, že schvaluje polské násilí vůči nepřátelům (např. Jurand), a naopak odsuzuje obdobné násilí páchané na Polácích. Každopádně bitva u Grunwaldu je popsána velmi zajímavě, neumím však posoudit, zda odpovídá i skutečnosti.