Démon

Démon Originální název: Демон

Odeon - 1972

Odeon (1972)
SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1954) 98

Démon je nejslavnější poema ruského romantického básníka, prozaika a dramatika Michaila Jurjeviče Lermontova, považovaná za druhý největším počin ruského romantismu hned po Puškinově Evženu Oněginovi.

První verzi této básně napsal Lermontov již roku 1829, pracoval na ní tedy více než deset let. Naplnil své dílo smutkem, melancholií a rozervaností, neboť poema je ohlasem vlastního básníkova vědomí osamocenosti a bezmocnosti pod tlakem prázdnoty života tehdejšího Ruska.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: elyon)

Romanka
  29. 2. 2016, 16:25
Dokonalá poema. I Démon touží po lásce a něze, být mocný a nesmrtelný je ubíjející. Mám ráda pasáž, kdy Démon odpovídá Tamaře na otázku proč zrovna jí miluje. Nádherné vyznání.
Ivulina
  30. 5. 2016, 8:04
Krásné verše, šikovně podělené do oddílů, které si lze jednotlivě představit jako oddělené scény, skoro jakoby Lermontov vnesl do slov plátna romantických umělců. Mýtus psaný štětcem.

Они не созданы для мира,
И мир был создан не для них!
...
Lucy Sisk
  28. 11. 2015, 20:24
Obsahuje spoiler spoiler Vybrala jsem oblíbenou část. Úžasný příběh.
Démon slibuje Tamaře nesmrtelnost a společnost a i modré z nebe. A žádá za to od ní...

...Bohatství na dně moří skrytá
i ta, co se jen vznášejí,
vše snesu ti, co země skýtá,
jen miluj mě.

Tamara mu podlehne, Démon ji políbí a ona umře.
annihilation
  25. 5. 2012, 10:33
Démon bloudící světem se chce napravit, vrátit se zpět do doby, kdy mohl cítit štěstí, víru i lásku. Zamiluje se do princezny Tamary. Té zemřel snoubenec a proto odešla do bezpečí kláštera, ale jsou spolu s Démonem v jakémsi citovém kontaktu. Jenže, může toto spojení skončit dobře?

Možná to je tím, že jsem měla vždy obdiv k autorům, kteří dokážou napsat dlouhou a smysluplnou báseň a vsadit do ní zajímavý příběh, ale dílo se mi vážně líbí. Spousta krásných veršů a také poukázání na to, že i někdo zlý se může změnit, ale jen když mu to společnost a řád umožní.
chrispe
  16. 2. 2014, 16:44
Předně musím říct, že si myslím, že patřím k lidem, kteří Démona a jemu podobná díla nikdy úplně nedocení. I když bych chtěla, fakt! Pamatuju si, jak jsem ještě na střední škole četla úryvek a byla jsem jím nadšená. Takže když jsem Démona uviděla v Levných knihách, hned jsem si ho koupila. Bohužel jsem tehdy - před lety - četla překlad někoho jiného a tímto jsem byla krapet zklamaná (nový překlad - Milan Dvořák). Nebo jsem už někde jinde? Démon je podle mě určen pro trpělivé čtenáře, kteří si dokáží vychutnat slovo po slovu. A to já bohužel moc nejsem. (Teda až na výjimky :-)
Balu
  24. 6. 2013, 0:26
Nedokážu Démona ohodnotit, protože nemám s čím srovnávat (poezii moc nečtu), ale tohle bylo opravdu působivé, líbilo se mi to.
Karliiina
  5. 7. 2015, 11:57
Vůbec jsem nečekala, že mne kniha tak mile překvapí. U některých knih či básní je ten problém, že verše nedokáží dobře obsáhnout děj a často ani čtenář nemá šanci zápletku pochopit. Toto je ale přesný opak, vše bylo jasné, krásně představeno, verše nádherně melodické.
Paní překladatelce se dílo ohromně povedlo.
thierry
  17. 3. 2012, 10:07
Na básně nejsem odborník, takže můžu říct akorát tolik, že se mi to líbilo a že chápu, proč se líbila Turgeněvovi Lermontovova práce.
guilty.girl
  4. 3. 2013, 10:56
Určitě se přikláním k názoru, že tohle dílo je opravdu velmi působivé a čtivé. Je osvěžující si pro jednou znovu připomenout kvalitní literární dílo. Na začátku jsem si myslela, ze Lermontov jako ruský autor bude dodržovat nastavenout laťku svých kolegů a jeho poema bude napsána na minimálně 200 stranách. A ejhle! Výhra, celou knížku jsem přelouskala za hodinku. Smekám před autorem a jeho snahou vzbudit v lidech pocit, že věci nejsou tak jednoduché jak se na první pohled zdají, a že i dnes bychom se měli zamyslet nad pojmy jako je nebe a peklo, dobro a zlo, láska a smrt. Lermontov svým dílem dokazuje, že to nejsou pouhá slova, jež něco znamenají, ale mají hlubší význam, pro který je nutné se zamyslet.
Oneness
  8. 1. 2013, 22:27
Musím se přiznat, že ač nejsem velký fanda poezie - tak tento výtvor se velmi vyvedl a mě nezbývalo nic jiného než se ponořit do těchto hlubokomyšlenkových veršů a nechat se tak unést v zamyšlení nad tématem lásky, pokušení a bytí na okraji bytí. Až mě překvapilo jak se autorovi ve verších povedl zhmotnit, vykreslit Démon samotný a jeho povaha. Kdo ví, jestli právě tento kousek neodstartuje mou menší hondbu za podobnými dílky a díly.