Křižáci II

Křižáci II Originální název: Krzyżacy II
Poprvé vydáno celosvětově: 1900

Blok - 2001

Blok (2001) 356

Druhá část knihy Křižáci. Kniha vyšla také v jednom svazku.

Křižáky Henryka Sienkiewicze, nositele Nobelovy cena za literaturu, lze právem zařadit mezi vrcholná díla světové historické prózy. Mistrovství, s nímž autor vytvořil obraz doby přelomu čtrnáctého a patnáctého století v Polsku (jedné z nejslavnějších v polských dějinách), přesvědčivost charakterů hrdinů, i sám příběh (patří k těm, na něž se nezapomíná) - to vše je schopno čtenáře nejen zaujmout, ale i strhnout.
Statečnost a odvaha, láska, toužení i bolest, v době, kdy Polsko a Litva bojují proti německému rytířskému řádu. Osudy hrdinů - líčené s pro Sienkiewicze typickou nesentimentální vroucností - Zbyška, Jurandy, Danuše, Jagienky a dalších, se proplétají s osudem země. Ten pak dospívá k rozhodujícímu okamžiku - k bitvě u Grunwaldu (1410), autorem jedinečně zpodobené.

CarolineS
  7. 9. 2013, 21:39
Teda, tak z druhého dílu Sienkiewiczových Křižáků jsem byla nadšená. Určitě je lepší než první díl, líbil se mi i překvapivý zvrat knihy (protože nebýt ho, jednalo by se o pouhou "pohádku") a závěrečný popis bitvy u Grunwaldu byl přímo epický!
Trošku jsem možná byla zklamaná, že autor některé zajímavé věci přeskočil, či se o nich jen zmínil náznakem. Ale jinak skvělá kniha, fakt.