Originální název: Potop I
Poprvé vydáno celosvětově: 1886

Omega - 2015
ISBN: 978-80-7390-055-7

Omega (2015) 978-80-7390-055-7 1344
Omega (2014) 978-80-7390-054-0 1712 Knihy Potopa I a Potopa II vyšly jako jeden díl
Blok (2005) 80-239-1820-6 633
Nezjištěno / Jiné (1968) 01-039-68 680
Kvasnička a Hampl (1927) 626

První část monumentálního románu z polských dějin, pojednávající o jedné z nejdivočejších epoch polského království.

Velkolepý román polského spisovatele, nositele Nobelovy ceny, je prostředním, dějově zcela samostatným dílem Sienkiewiczovy slavné historické trilogie. Potopa se odehrává na počátku druhé poloviny sedmnáctého století, za polsko-švédské války. Jedinečně zachycený obraz této bouřlivé doby se před námi promítá jako na širokém plátně: napínavé zápletky, barvité a věrohodné boje a bitvy, i život na šlechtických dvorech. Do popředí však zřetelně vystupují soukromé osudy hlavních hrdinů, plné nenadálých zvratů, bloudění, pochybností, ale i upřímných nadějí, statečnosti a velké lásky.

rahzul
  27. 9. 2015, 21:20
Polsko je opět v jednom ohni a po potlačení kozáckého vůdce Chmelnického se nyní musí vypořádat s invazí Švédů! Většina šlechty se odvrací od krále Jana Kazimíra a podvoluje se švédskému králi Karlu Gustavu.Ti nejmocnější si pomalu mezi sebou rozdělují Rzeczpospolitu a někteří si dokonce dělají zálusk i na samotnou polskou korunu. Najdou se však i tací, kteří se nehodlají smířit se švédským útlakem. Ti pak postupně sbírají poslední zbytky věrných a partizánskými výpady napadají švédské oddíly.
Hlavním hrdinou je ovšem mladý plukovník litevské korouhve, kterému odvahu a zápal do boje dal snad sám pán pekel. Je jen na něm, aby rozpoznal, která ze stran je ta správná..
Obléhání klášteru na Jasné Hoře je pak třešničkou na tomto někalisetstránkovém dortu.
Hazakiros
  11. 11. 2013, 13:45
skvělé vykreslení polských dějin. Potopa je nesmírně čtivé dílo, jaké bych od laureáta Nobelovy ceny očekával. Postupná proměna pana Andrzeje dává nejen vyniknout autorově psychologickým znalostem, ale zároveň udržuje čtenáře v permanentním napětí, co zase vyvede.
katapultova
  15. 7. 2011, 16:22
Podle mého názoru nejlepší z románů o polských dějinách. Na rozdíl od Ohněm a mečem nebo Pana Wolodyjowského není hlavní hrdina typický klaďas, který by, být hercem, neměl co hrát, nýbrž rozporuplný Andrzej, který se mění až pod tíhou okolností. Z floutka se tak stane národní hrdina, což má čtenář možnost sledovat na úctyhodném počtu stran. Jediným záporem je alespoň pro mě počet stran a množství postav - člověk se v tom trochu ztrácí, a když se po 800 stranách objeví postava, čtenář má trochu problém ji zařadit.
Arequipa
  2. 6. 2013, 8:47
Mohu doporučit i těm, kterým polské dějiny nic moc neříkají. Počtu stránek se není třeba bát. Kniha je velmi dobře čtivá, zvlášť když je na scéně rozporuplný pan Ondřej Kmicic. Oblíbil jsem si i ostatní postavy jako pan Wolodyjowski, Zagloga, Skrzetuští... První díl graduje výborným ztvárněním dobývání Čenstochové.
Amanita
  24. 9. 2014, 7:45
Velmi poutavý historický román. Autor věnoval velkou pozornost rozkreslení povah hlavních hrdinů, takže dílo není jen bezduchým popisem vybraného úseku polských dějin.
Plk. Cathcard
  18. 10. 2016, 13:34
No, rozhodne zaujímavá kniha. Vypráva príbeh dvoch šľachticov, ktorí sa postupne postavia na protichodné strany veriac, že konajú pre Poľsko len to najlepšie. Román ukazuje, že niekedy aj ten najhorší nepriateľ nemusí byť zlý a chamtivý človek a že niekedy je veľmi ťažké odhadnúť, ktorá strana je vlastne tá správna.

Zaujímavý je tu obraz samotného Poľska ako krajiny vnútorne slabej a nejednotnej, ktorá - keď príde väčšia skúška - sa rozpadáva sama od seba (a hlavne sama do seba). Každý je proti každému, každý bojuje za niečo iné, nikto nevie kde je vlastne pravda a ľud je medzitým vyvražďovaný cudzím národom. Úplne si viem predstaviť, že my by sme v dnešnej dobe pod podobnými podmienkami dopadli úplne rovnako.

Jedinú záchranu, jediný kompas ukazujúci pravdu, vidí Sienkiewicz v Katolíckej cirkvi, pretože jedine Božia prozreteľnosť - a nie človek sám - môže vytrhnúť národ z takejto kalamity.

Za mňa plný počet.