Originální název: Potop
Poprvé vydáno celosvětově: 1886

Omega - 2014
ISBN: 978-80-7390-054-0

Omega (2014) 978-80-7390-054-0 1712 Knihy Potopa I a Potopa II vyšly jako jeden díl
Blok (2005) 80-239-1821-4 526
Nezjištěno / Jiné (1957) 628
Kvasnička a Hampl (1927) 759

Druhá část monumentálního románu z polských dějin, pojednávající o jedné z nejdivočejších epoch polského království.

Velkolepý román polského spisovatele, nositele Nobelovy ceny, je prostředním, dějově zcela samostatným dílem Sienkiewiczovy slavné historické trilogie. Potopa se odehrává na počátku druhé poloviny sedmnáctého století, za polsko-švédské války. Jedinečně zachycený obraz této bouřlivé doby se před námi promítá jako na širokém plátně: napínavé zápletky, barvité a věrohodné boje a bitvy, i život na šlechtických dvorech. Do popředí však zřetelně vystupují soukromé osudy hlavních hrdinů, plné nenadálých zvratů, bloudění, pochybností, ale i upřímných nadějí, statečnosti a velké lásky.

rahzul
  1. 10. 2015, 23:27
Polský lid se probudil a jako potopa se vrhá na švédské okupanty! Jestliže s první částí jsem se pral 3 týdny a tak nyní to byly 3 dny. A ten závěr... to už jsem ani nedejchal. Naprostá paráda.
Hazakiros
  11. 11. 2013, 13:49
Když si uvědomím, jak divoké Polsko od pradávna bylo, rád jsem se díky Sienkiewiczovi podíval na tuto část jejich dějin. Druhá část Potopy graduje, odděluje zrno od plev a rozhodně nenechá čtenáře oddechnout.
shawn
  15. 7. 2013, 16:15
Naprosto perfektní dobrodružný román, který přes svůj veliký rozsah nenudí a má spád. Barvitost autorova jazyka by už asi dneska málokdo dokázal napodobit. Souhlasím rovněž s níže napsaným, neboť je Potopa v mých očích ještě o chlup lepší než Ohněm a mečem. Oršanský korouhevník Kmicic je barvitou, nejednoznačnou postavou, které je lstivý kníže Bohuslav důstojným protihráčem. O panu Zaglobovi a spol., netřeba se zmiňovat :-)
Arequipa
  2. 6. 2013, 9:19
Druhý díl mě strhl ještě mnohem více než první. Vývoj válečných událostí dostává skutečné grády. Popisy bitev včetně páchaných krutostí jsou vykresleny velmi dobře. Čest autorovi jak dokáže v čtenáři probudit nenávist ke švédským dobyvatelům i domácím zrádcům, která roste stránku od stránky. Staří dobří hrdinové vlastenci ze sebe dostávají to nejlepší (třeba lstivý pan Zagloba). No, představa že zřejmě úplně stejně se Švédové chovali i v našich zemích, grrrr.:-(