Ohněm a mečem I

Poprvé vydáno celosvětově: 1884

Blok - 2003
ISBN: 80-239-0254-7

Blok (2003) 80-239-0254-7 356

První část monumentálního románu z polských dějin, pojednávající o jedné z nejdivočejších epoch polského království.

Historická próza polského nositele Nobelovy ceny Henryka Sienkiewicze. V románu Ohněm a mečem před sebou nemáme pouze barvitou fresku barokní Ukrajiny a Polska v čase kozáckého povstání, ale předně strhující příběh o statečnosti, hrdosti, odvaze, přátelství i nepřátelství - a hlavně o lásce dvou rytířů, polského šlechtice a kozáckého atamana, k jediné dívce...
Henryk Sienkiewicz byl mistrovský vypravěč se smyslem pro zobrazení doby, pro nenásilný patos, upřímnou citovost i pro humor. Svou slavnou historickou trilogii, z níž je Ohněm a mečem první, na ostatních nezávislou, knihou, psal pro „povzbuzení srdcí", jak se sám vyjádřil. A přestože se osudy hrdinů románu Ohněm a mečem odvíjejí na pozadí jedné z nejkrvavějších válek v Polsku a na Ukrajině sedmnáctého století, autorův záměr povzbudit čtenáře se zdařil. Sienkiewiczův romanticky laděný příběh můžeme číst pro radost.

Rames
  7. 12. 2011, 19:59
Hrdinské činy rytířů,kteří se více než mučení a narážení na kůl bojí toho ,že přijdou o svou čest a nemyslí na nic jiného než jak se proslavit v boji. Panna kněžna, která po zneuctění musí jít do kláštera protože se už nehodí k ničemu jinému.Mám jiné představy o romantice a hrdinství,ani hromady mrtvol a řeky krve mě nepřesvětčí o tom, že bych toto dílo měla číst pro radost.
Lucie.Terezie
  28. 7. 2013, 20:01
Knihu jsem si přečetla po shlédnutí filmu, který mne zaujal. Ale teprve kniha je tím opravdovým dobrodružstvím. Na cestě skrze Polsko a Ukrajinu vás pobaví řeči pana Zagloby, překvapí ctnost pana Skrzetuzského i pana Longina a Wolodiovského. Ani záporný Bohun není nesympatický. Zkrátka výborná kniha, jen doporučuji.
rahzul
  26. 8. 2015, 13:08
Na Sienkiewiczovi romány jsem se strašně dlouho těšil. Jeho styl psaní mi sednul a není nad to, se zas dovědět něco z historických reálií, tentokráte z dějin Polska. Romantická zápletka, která se odehráva na pozadí krvavé občanské války, je vcelku zamotaná. Mladá kněžna strastiplně uniká před hrůzami zemského konfliktu a před kozáckým atamanem, který si na ni dělá nárok. Přitom své srdce i lásku dala mladému důstojníkovi polského vojska, který po ní rovněž bezmezně pátrá. Blíží se velký střet mezi zbytkem polského rytířstva a kozáckými hordami. Ale chystá se i veselka...
Marnotrat
  9. 5. 2015, 15:15
Ač jsem byl doposud dějinami Velkopolska nepolíben, tento dragounský šturm se mi zavrtal pod kůži jako máloco a to díky své výpravnosti, historickým reáliím a nevšednímu prostředí.
Ještě se mi nestalo, aby se mi ve spánku před očima rozvíjel děj, který si sama utvářela má kozáky okupovaná hlava, kteří nebrali ohled na záměry autora.
Hellhor
  18. 1. 2013, 14:02
Jak jsem se vůbec mohl bát, že by se mi tato knížka nemusela líbit?! Samotný film mě kdysi navnadil a až po čase jsem se správně rozhodl pro přečtení si tohoto díla. Když srovnám chování rytířů v této knize a v Písních Ohně a Ledu, tak musím být okouzlen tou romantikou. Jednotlivé postavy si člověk brzy oblíbí a pak už jen obdivuje charaktery jako je Michal Wolodyjowski a Podbipieta nebo se těší na části se Zaglobou či Rzedzianem. Popisování samotných bitev také stojí za to. Kniha okamžitě putuje do mých TOP.
Fefin Lišák
  29. 5. 2011, 18:22
Ke knize jsem se toho času dostal v podstatě náhodou. Přes soundtrack ke stejnojmennému filmu, který vzešel z dílen polských filmařských ateliérů v roce 1999. A od samého počátku mě zcela strhla. Po delší době jsem měl v ruce opět knihu, kterou jsem vydržel číst od rána do rána, celou noc. Narozdíl od (alespoň mě) nezáživných a těžkopádných Křižáků mě kniha postavená na pozadí pestrého konfliktu Rzechpospolity s kozáckým povstáním přišla neuvěřitelně čtivá. Přes poněkud patetický romantický příběh, jednoduché charaktery a až trošku kýčoidní a melodramatické scény (jak se nám – čtenáři 21. století – může Sienkiewiczovo dílo, vzniklé v době romantismu a rozmachu národních myšlenek, zdát) zůstává mistrovsky převyprávěným kouskem. Na humor pana Zagloby i jiné postavy budu ještě rád vzpomínat. A vůbec se mi nezdá, že bych se v počtu postav nějak ztrácel – jak tady Cross zmiňuje. Možná má některý potíže s přezkami a čtením jejich jmen, ale narozdíl od jiných knih mi počet postav nepřišel nějak přehnaný.
Škoda, že nejde vrátit čas a knihu coby prvotinu přečíst znovu, neboť můj prvotní dojem byl naprosto strhující a vím, že už nikdy na mně takhle nezapůsobí, i kdybych si jí vzal do ruky podruhé. Nakonec i ten film mi přišel nějak jakžtakž. Stejně jako následující díly této ,,sienkiewiczovy velké trilogie na povzbuzení ducha“ už do mně neotiskly tolik dojmů, jako právě Ohněm a mečem.
Cross
  7. 1. 2011, 17:22
Snad v žádném jiném románu Sienkiewicz neskloubil tak dokonale romantiku a akci. Zpočátku se sice čtenář ve velkém množství postav ztrácí, ale když si je zapamatuje, tak jde o super prožitek. Akce střídá akci, hrdinské činy romantiku a utrpení. A i toho Bohuna člověk nakonec lituje :)