Extrémy a lidé blízcí

Extrémy a lidé blízcí

Podtitul: rozhovor se Šimonem Pánkem

Originální název: Extrémy a lidé blízcí

Galen - 2008
ISBN: 978-80-7262-545-1

Galen (2008) 978-80-7262-545-1 165

Šimon Pánek je znám především jako zakladatel a mnohaletý ředitel špičkové humanitární organizace Člověk v tísni, která od skromných začátků před patnácti lety čítá dnes několik set pracovníků. Navíc má osobní zkušenost z těch nejrizikovějších a nejzanedbanějších oblastí světa. Knižní rozhovor, který vznikl díky publicistovi Janu Urbanovi, představuje Šimona Pánka nejen v jeho profesi, ale také mimo ni. Úvahové pasáže, nevšední postřehy, dramatické zážitky, humorné historky, osobní kronika... to vše a ještě daleko víc najdete na stránkách této knihy. (Založil/a: hladko)

Tomas Hlavsa
  13. 12. 2015, 23:20
Vánoční nadílka přinesla pod stromeček a do mého čtenářského koutu knihu, do které jsem nejdřív jenom nahlédl, a vzápětí ji během vánočního bezbřehého klidu zhltnul společně s pořádnou hromadou cukroví. A byla to četba inspirující, energizující, a to vůbec ne kvůli těm vánočním sladkostem. Opět ve mně vzplanulo volunteerské srdce.
Publikace Extrémy a lidé blízcí autora Jana Urbana je koncipována jako jeden dlouhý rozhovor s Šimonem Pánkem, jedním ze studentských vůdců během revolučních událostí roku 1989 a zakladatelem elitní humanitární organizace Člověk v tísni. V knize se postupně probírá řada témat od oněch listopadových událostí, názorů na vnitrostátní i mezinárodní politiku, komunisty nebo Rusko přes velká cestovatelská dobrodružství na Sibiři, Kavkaze, Balkánu i jinde až po okolnosti založení Člověka v tísni, zkušenosti z krizových míst, válek, konfliktů a úvahy o smyslu pomoci lidem a spolupráci neziskového sektoru se státní mocí. Vidění světa a jednotlivých událostí člověkem, který systematicky pomáhá lidem. Který něco hmatatelného dokázal. Který má zkušenosti z první linie pomoci a to o čem mluví, má opravdu prožité. Úvahy, příhody, popisy. Racionální, jasné, 160 stran textu a sem tam nějaká fotografie. Pro všechny tyto důvody jde o velmi inspirující četbu a knihu nelze než upřímně doporučit tomu, kdo se třeba jen o část zmíněné problematiky alespoň lehce zajímá.
Kavischka
  27. 6. 2010, 14:49
Správně položené otázky někdy udělají více, než sebelepší a sebeinteligentnější odpovědi. Jan Urban a Šimon Pánek jsou pro mě velké osobnosti, dozvěděla jsem se mnohému, poupravila si názor a přesvědčila se, že černá a bílá neexistují...
hladko
  8. 5. 2010, 16:02
V rámci otázky, koho by rád viděl v pozici příštího prezidenta, Václav Havel zmínil jméno Šimona Pánka. Osobně mě mrzí, že mě to nenapadlo dříve, než pana Havla;) Kniha o názorech a zkušenostech Pana Člověka.