Tibetská medicína v praxi - Výživa a zdraví

Tibetská medicína v praxi - Výživa a zdraví

Citadella - 2014
ISBN: 978-80-89628-34-6

Citadella (2014) 978-80-89628-34-6 152

Před vámi se nachází výsledek dlouholetých úvah, sledování křižovatek lidských osudů, historie nemocí a jejich léčby. Dlouholetá praxe v oboru tibetské medicíny mi umožňuje konstatovat, že je využití východní metodiky léčení v každém jednotlivém případě, naprosto jedinečné. Stejně, jako je jedinečné hudební dílo v individuálním provedení. Tibetská fi lozofi e léčení někdy až bere dech nad krásou staleté myšlenky, která vstoupila do historie lidstva stejně, jako tóny hudby Mozarta, Šostakoviče, Čajkovského… Tibetská medicína je založena na pochopení vzájemného propojení mezi rozumem, tělem, duší a vnějším světem. Zdraví (fyzické i psychické) považuje za rovnováhu tří základních životních energií (Hlen, Žluč, Vítr). Velice důležitým faktorem je pochopení rovnováhy – zlatého středu. Zlatý střed je jedna z nejzákladnějších kategorií 10 Vitaly Radnaev Tibetská medicína v praxi 11 buddhistické filozofie. Z pohledu tibetské medicíny je onemocnění – ztráta zlatého středu – způsobováno třemi jedy duše:
1. nevědomost
2. hněv