Ohněm a mečem II

Poprvé vydáno celosvětově: 1884

Blok - 2003
ISBN: 80-239-9172-3

Blok (2003) 80-239-9172-3 351

Druhá část monumentálního románu z polských dějin, pojednávající o jedné z nejdivočejších epoch polského království.

Historická próza polského nositele Nobelovy ceny Henryka Sienkiewicze. V románu Ohněm a mečem před sebou nemáme pouze barvitou fresku barokní Ukrajiny a Polska v čase kozáckého povstání, ale předně strhující příběh o statečnosti, hrdosti, odvaze, přátelství i nepřátelství - a hlavně o lásce dvou rytířů, polského šlechtice a kozáckého atamana, k jediné dívce...
Henryk Sienkiewicz byl mistrovský vypravěč se smyslem pro zobrazení doby, pro nenásilný patos, upřímnou citovost i pro humor. Svou slavnou historickou trilogii, z níž je Ohněm a mečem první, na ostatních nezávislou, knihou, psal pro „povzbuzení srdcí", jak se sám vyjádřil. A přestože se osudy hrdinů románu Ohněm a mečem odvíjejí na pozadí jedné z nejkrvavějších válek v Polsku a na Ukrajině sedmnáctého století, autorův záměr povzbudit čtenáře se zdařil. Sienkiewiczův romanticky laděný příběh můžeme číst pro radost.

jamalka
  1. 2. 2010, 22:46
Nikdo neumí tak jako Sienkiewicz skloubit romantiku, historii a válečnou tématiku a zaujmout tak ženské i mužské čtenáře. Toto dílo mám od něho nejradši.
rahzul
  1. 9. 2015, 11:48
Druhý díl měl mnohem větší grády a četl se úplně sám. Pánové Skrzetuski, Wolodyjovski, Zagloba a Podbipieta byli pro mě jako čtyři mušketýři. Každý z nich mi přirostl k srdci svými rytířskými vlastnostmi. Zvláště pak Zagloba a nesmím opomenout ani věrného Skrzetuského sluhu Rzedziana. Ti když promluvili a jali se výmýšlet všelijaké fortely a vyfikundace, tak jsem opravdu smíchy nemohl :) Přidávám do Oblíbených a těšim se na Potopu.