Chlapec v pruhovaném pyžamu

Poprvé vydáno celosvětově: 2006

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-265-2

BB art (2008) 978-80-7381-265-2 167

Devítiletý kluk Bruno, jehož pohledem se díváme na okolní svět, se musí kvůli práci svého otce - vysoce postaveného důstojníka SS - odstěhovat a rozloučit se tak se všemi svými kamarády a zvyknout si na nové, dost zvláštní prostředí. (Založil/a: moriggan)

John Boyne John Boyne
*30.04.1971

janeicka
  19. 6. 2014, 11:20
Jedna z mála knih, kterou jsem četla před filmovou podobou, a kterou nelze ohodnotit jinak než plným počtem. Krásný a smutný příběh jednoho nešťastného chlapce, který nechápe, proč byl tak náhle odtržen od domova a od kamarádů, proto se snaží sblížit se se stejně starým chlapcem v pruhovaném pyžamu, který obývá druhou stranu plotu. Úžasné debaty mezi oběma hochy o současné situaci, kterou Bruno tak docela nechápe. Jak bylo řečeno v knize, když si prostě Fíra něco usmyslel, šel přes mrtvoly...

A rozhodně by se tato kniha měla číst povinně už na základní škole.
Fabienne
  27. 1. 2012, 17:50
"Matka si ale na druhé straně myslí, že nadešel čas, abyste se vy tři vrátili a znovu otevřeli náš dům, a když tak o tom uvažuji ..." Na chvíli se odmlčel a podíval se z okna, z něhož byl pohled na tábor na druhé straně plotu, "když tak o tom přemýšlím, má asi pravdu. Možná že tohle místo opravdu není pro děti."
"Ale tady jsou přece stovky dětí," pleskl Bruno, aniž si uvědomil, co vlastně říká. "Jenomže jsou na druhé straně plotu."
Po této poznámce se rozhostilo hluboké ticho, ale nebylo to normální ticho, jaké zavládne, když zrovna nikdo nemluví. Bylo to velmi hlasité ticho.
Otec s Gretel se na něho upřeně dívali a on překvapeně zamrkal.
"Co tím chceš říct, že tam jsou stovky dětí?" To ticho prolomil otec. "Co ty vůbec víš o tom, co se tam děje?"
Bruno otevřel pusu, chtěl něco říct, ale pak ho napadlo, že by se mohl dostat do vážných potíží, kdyby prozradil, že ví až příliš mnoho.
"Můžu je přece vidět z okna své ložnice. Jsou sice hodně daleko, ale zdá se mi, že jich tam jsou stovky. A všechny jsou oblečeny stejně, do pruhovaných pyžam."
"Do pruhovaných pyžam, aha," přikývl otec. "A ty je pozoruješ, že?"
"No, viděl jsem je," přiznal Bruno, "ale nejsem si jistý, jestli je to totéž."
Otec se usmál. "Velmi správně, Bruno. A máš úplnou pravdu, není to totéž."
Opět se na chvíli odmlčel a potom přikývl, jako by dosáhl konečného rozhodnutí.
"Ano, má pravdu," pronesl nahlas, ale nedíval se přitom ani na Gretel, ani na Bruna.
"Má naprostou pravdu. Byli jste tady až příliš dlouho. Teď přišel čas, abyste se vrátili domů."

Velmi působivá kniha a zcela neotřelý pohled na válku a holocaust - očima nevinného a naivního dítěte. Určitě si přečtěte. (A doporučila bych podobný titul - Klíč k minulosti.)
teola
  15. 2. 2011, 21:02
Nevěděla jsem, do čeho jdu - a to je dobře. Protože když to nečekáte, tak vás to nejvíc překvapí. Nevinný dětský pohled, silný závěr - co si od knihy může člověk přát? Prostě dokonalý knižní zážitek.
Majuska
  28. 1. 2012, 16:23
Knížka, která ve vás nechá hluboký dojem a nutí vás o ní přemýšlet ještě dlouho poté... Určitě stojí za přečtení
thefreakinside
  2. 6. 2014, 11:24
Oči malého Bruna sledují, zkoumají, co se to tam za tím plotem na druhé straně děje, proč a co tam ti lidé v pruhovaných pyžamech dělají, proč je tam tolik dětí, co si spolu mohou hrát, kdežto on je odkázán sám na sebe, případně na Beznadějný případ - svou sestru. Brunova zvědavost a absence odpovědí na jeho zvídavé otázky ho od jeho naivních představ dovedou až ke kruté realitě, kterou si do posledních vteřin neuvědomí, protože jeho dětské oči jsou sto vidět jen dobro a spravedlnost.

Lehce předvídatelný konec, který ovšem ani v nejmenším neubírají na kvalitě tohoto díla.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 8:32
Nádherná kniha i nádherný film, který jsem viděla dříve, než jsem četla knihu. Krásně jsem si na konci poplakala a něco ve mně zanechala. Tato kniha splnila svůj účel.
Eset
  8. 7. 2013, 10:15
Krásně podané hnusné téma s nečekaným a pro mě dost drastickým koncem. Celou knihu jsem si říkala, proboha to mu to nikdo nevysvětlí, to mu nic ani trochu nedojde a za všechno může Fíra.
melilotka
  8. 12. 2012, 21:17
Válka pohledem dítěte, syna nacistického důstojníka, žijícího s rodinou u koncentračního tábora. Závěr je nečekaný, děsivý, šokující!
TajemnaM
  6. 10. 2011, 18:46
Tuhle knihu mám obzvlášť ráda. Nevím proč, ne že bych brečela, ale cítila jsem se tak...prázná...po přečtení. Je to velmi dobrá kniha, i když má pár nelogičností. Ale je jasné, co autor chtěl udělat a to se povedlo. Ukázal válku dětskýma očima. Ukázal všechny tyhle hnusné a zlé věci očima nevinného chlapce. A to ve Vás něco zanechá. Nevím, jestli je to něco dobré, nebo ne. Ale zůstane to ve Vás.
olla
  4. 12. 2013, 22:11
Moc krásná knížka, pohled na koncentrák očima devítiletého dítěte. Hezký byl i film podle této knihy.Úplně mě mrazilo, když nic netušící chlapec byl s kamarádem a ostatními hnán do plynové komory právě ve chvíli, kdy jeho otec lágrfíra jedná s ostatními nacisty o vyšší efektivitě krematorií. A hned nato zjistí, co je vlastně nacismus
anetko
  11. 2. 2012, 11:49
Skvělá knížka, přečetla jsem jí jedním hltem během dne. Není nijak náročná na přemýšlení, což je zásluha autora, který vypráví příběh pomocí devítiletého chlapce. Musím přiznat, že ke konci mi pár slz ukáplo nad osudem malého Bruna. Knížku doporučuji - stojí za to a zanechá ve vás jakýsi mrazivý pocit.
Lenitschka
  6. 8. 2011, 8:32
Jednoduché vyprávění, které má absolutně nečekaný konec... Filmová verze také není špatná, jeden z mála filmů, který je působivý stejně jako kniha. Víc se napsat nedá, prostě si knihu přečtěte!
Dominie
  15. 12. 2014, 15:56
Klasická knížka, která by neměla chybět nikomu v knihovně - ať dospělým, nebo mladým. I když, tady se musím přiznat, že film mě bavil víc, než kniha.. :( Kniha byla tak stroze napsaná a hodně rychle utekla, nezdálo se mi to moc propracované.. ale je to klasika a miluju knihy o holocaustu. Zajímavý příběh..
hrosik
  12. 5. 2012, 7:34
Bezvadná knížka, jen škoda, že ji nemohu sehnat, aby zaujala místo v naší knihovničce..lehce napsaný příběh malého chlapce s nečekaným, mrazivým koncem, zhltla jsem ji během jednoho dne a opravdu ve mně zanechala dojem.Určitě doporučuji!
Idaina
  17. 11. 2014, 23:38
Veľmi pekná knižka. Koncentračný tábor z pohľadu nevinne mysliaceho a cítiaceho chlapca. Dojímavé.
klobasa
  1. 12. 2010, 13:02
Na tudle knížku jen tak nezapomenu. Nebudu vám sem psát, o čem je, nezjišťujte si to, jen si ji prostě sežeňte a přečtěte. Zážitek se často umocní, když člověk neví, co má čekat. Mně to za to stálo. Jedna z nejsilnějších kníh, co sem kdy čet.
Gebaska
  4. 11. 2015, 21:24
Hodně silný příběh plný emocí. Dlouho po přečtení mě ještě mrazilo v zádech . Brrr. Jedna z mála knížek co jsem o holocaustu přečetla .
hanelina
  9. 7. 2014, 12:22
Vynikající příběh, dětský pohled na svět přináší dospělému čtenáře spousty emocí... Rozhodně doporučuji přečíst, nejen dětskému čtenáři, ale hlavně dospělému.
Stana-O
  5. 7. 2014, 20:14
Knihu jsem dočetla dnes dopoledne a musím říct ,že ještě teď mám takový TEN pocit... Sice jsem věděla jak kniha skončí ale když se to stalo tak to bylo prostě... Kurník nějak mi u téhle knihy docházejí slova. Prostě kniha která fakt stojí za přečtení a jen tak na ní nezapomenete.
adelewu
  23. 5. 2014, 20:49
Jiný pohled na válku. Pohled devítiletého clapce. Konec? ...a pak do místnosti začal potichu pronikat plyn... Knihu jsem měla jako literární aktualitu, a když jsem byla s vyprávěním u konce, rozbrečela jsem se ... Co víc dodat ?
A.J.
  26. 11. 2012, 21:17
Člověk už od začátku něco tuší, ale stejně vás to na konci dostane. Já jsem tvor optimistický a tak jsem celou knížku věřila v dobrý konec...
Moni33
  19. 6. 2011, 14:09
Zajimavý pohled od devitiletého kluka na dobu druhé světové války. S napětím jsem četla, jak to všechno dopadne a když to skončilo byla jsem v šoku, dokonce mi i pár slz ukaplo. Rozhodně to stojí za přečtení!!