Žilina, príbehy jedného mesta

Profil knihy je v jiném jazyce

Žilina, príbehy jedného mesta

GEORG - 2014
ISBN: 978-80-89401-92-5

GEORG (2014) 978-80-89401-92-5 126

Kniha vyšla pri príležitosti 700. výročia prvej písomnej zmienky o Žiline
ako meste. Jadro tvorí sedem dôležitých momentov v dejinách mesta. Opisuje
niekoľko zaujímavých žilinských budov, jej stránky sú venované práve
im. Skutočnou hlavnou postavou tejto knihy však ostáva mesto samotné.
Toto sú jeho príbehy.

#varenie

Čtec
  5. 2. 2016, 21:07
Jsem Pražák. V Žilině jsem byl dvakrát, v obou případech v noci. Viděl jsem z ní ty betonové protihlukové stěny na bratislavské výpadovce, budovu Dopravného podniku na Kvačalovej a kousek sídliště Hájik. Toť vše. Žilinčané si jistě dovedou udělat představu, jak jejich město asi "znám".

A přesto mám pocit, že znám. Více než spoustu jiných měst, která jsem přitom viděl ve dne a prošel jejich centra, ulice a náměstí. A je to zcela bezesporu zásluha této knížky. Ta mne seznámila nejen s dějinami města, jejich klíčovými událostmi a okamžiky, předložila mi spoustu zajímavých map, plánků, výkresů a fotografií. Starých a ještě starších, ale i nových budov, kostelů, náměstí, ulic a bulvárů, a ano, i Petra Sagana.

Takže teď, napotřetí či napočtvrté, prostě když se mi podaří trefit to za světla, už přijedu do Žiliny jako poučený návštěvník, který přesně ví, kam chce zajít a na co se má podívat. A spíše proto, aby si ověřil své představy, než aby se s Žilinou seznamoval. To seznámení obstarala tato kniha. Až se vrátím, povím vám, jestli opravdu tak dobře, jak si myslím.