Analfabetka, ktorá vedela počítať

Profil knihy je v jiném jazyce

Analfabetka, ktorá vedela počítať Originální název: Analfabeten som kunde räkna
Poprvé vydáno celosvětově: 2013

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-551-3820-6

Ikar (2014) 978-80-551-3820-6 352

Viete, na koho sa treba obrátiť, keď Južná Afrika koketuje s jadrovou výzbrojou a svetové veľmoci sú v pozore? A keď je na predaj bomba, ktorá vlastne neexistuje? Našťastie sa do veci zaangažuje Nombeko Mayeki, mladá černošská slúžka, ktorú nečakané udalosti zavedú práve tam, kde sa to všetko zomelie.
Nombeko sa narodila v chudobnom johannesburskom predmestí Soweto, najväčšom meste chatrčí a latrín v Juhoafrickej republike. Ako päťročná začala pracovať a štrnásťročná sa stala šéfkou latrínovej pobočky v sowetskom sektore B. Životaschopné dievča zatiaľ nevie čítať, zato neuveriteľne dobre rozumie matematike. Práve jej zázračné schopnosti ju predurčili na život plný dobrodružstiev, podivuhodných stretnutí a nečakaných zvratov. Osud ju zavial ďaleko od domova, najprv k neznesiteľnému, večne opitému inžinierovi, potom k dvom navlas rovnakým, a predsa úplne rozdielnym švédskym bratom, k trom Číňankám s pochybným úsudkom aj k stretnutiu s tajnými agentmi, významnými politikmi a prezidentmi. A ešte k jednému ťažkému trojmegatonovému výbušnému problému.
V knihe Analfabetka, ktorá vedela počítať si Jonas Jonasson posvietil na rasizmus, diktátorstvo, fundamentalizmus, nekompromisnosť aj úplne obyčajnú všadeprítomnú ľudskú hlúposť. Robí to s láskavým humorom, ktorý čitatelia ocenili už v jeho prvej celosvetovo úspešnej knihe Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol.
Analfabetka za ním v ničom nezaostáva – a na večné veky rúca mýtus o tom, že králi nepodrezávajú sliepky.

Zo švédskeho originálu Analfabeten som kunde räkna
(Pirat Förlaget, Stockholm 2013) preložila Mária Bratová..

zork
  17. 5. 2016, 6:37
Moja prvá kniha od autora bola, storočný starček..., bol som neskutočne uchvátený a ihneď som si zohnal túto knižku. Po prvých pár stranách si hovorím, len sa to rozbieha bude to lepiš. Nezlepšilo sa to. Knihu som dočítal s nechuťou. Možnože ak si najskôr prečítate túto knihu budete ohúreny, ale po starčekovi to je len slabý odvar. Uvidíme ako na tom bude nová knižka Zabijak Anders a jeho priateli....
moani
  17. 10. 2014, 16:02
úprimne..mne sa nepáčila, nudila ma, to čo sa mi páčilo na starčekovi mi tu liezlo na nervy, absurdností bolo akosi priveľa a celkovo ma ten príbeh nebavil a musela som sa donútiť aby som to dočítala, obálka je nádherná, ale čo sa týka obsahu, mňa nebavila...