Pouští a pralesem
Originální název: W pustyni i w puszczy
Poprvé vydáno celosvětově: 1912

Státní nakladatelství dětské knihy (1967) 320 KOD
Státní nakladatelství dětské knihy (1962) 354 KOD
Státní nakladatelství dětské knihy (1957) 377 KOD
Kvasnička a Hampl (1928) 468

Román Pouští a pralesem patří mezi nejpopulárnější knihy nositele Nobelovy ceny Henryka Sienkiewicze. Je to kniha pro mládež i pro dospělé, kniha o dobrodružném putování mladých hrdinů napříč Afrikou v osmdesátých letech minulého století.

Magyana
  12. 4. 2013, 11:09
Tohle bývala moje oblíbená kniha, jako náctiletá jsem ji četla několikrát a pokaždé jsem ji takříkajíc zhltla. Přemýšlím, že bych si ji mohla přečíst znovu. Nebo možná synovi...
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:08
Skvělé podání autorovy samotné cestovatelské vášně zasazené do příběhu dvou unesených dětí, kterým se podaří vyklouznout ze zajetí a projít se přes celý kontinent ( tedy skoro ).
Je vidět, že sám autor procestoval kraje a prožil příhody a nemoci, které zde popisuje. To je to, co dělá z nudného díla záživné a poučné.
Hledající
  18. 8. 2011, 21:08
Jsou knihy, které ve vás zanechají vzpomínky už navždy..možná i proto, že když jsem knihu jako "náctiletý" četl poprvé, tak to bylo za "totáče", a právě takovéto knihy vám tehdy daly možnost alespoň v myšlenkách cestovat po tajuplných zemích, poznávat mentalitu jiných národů i jednotlivců, prožít si "na vlastní kůži v posteli" strach ze známých / neznámých divokých zvířat..že by mohl být příběh 2 osamocených dětí napříč Afrikou trochu nereálný ? A koho to zajímá ? Pro mě byli Staš i Nela hrdinové a těmi také zůstávají i po tolika letech...
Buřinka
  12. 8. 2016, 21:19
Moje oblíbená dobrodružná kniha. Jako holka jsem několikrát hltala krásný a napínavý příběh chlapce a malé dívenky a nástrah, které je "čekaly" při putování "černým kontinentem". A úplně nejvíc se mi líbil samotný závěr knihy :-) a ten se nesmí prozrazovat '-) Trochu mě mrzelo, že syna kniha nezaujala a po 30. stránkách ji odložil. Doufám, že ne natrvalo. Je až s podivem, že mě jako děvče vůbec nenapadlo, že přežít toto "dobrodružství" by se rovnalo velikému zázraku...
silvaren
  13. 12. 2011, 18:13
Dobrodružná, napínavá a krásná knížka. Četla jsem ji jako dítě a naprosto mě fascinovalo, jak si Staš dokázal vždy poradit, jak se staral o Nelu a nakonec je dovedl do bezpečí.
Cinik
  25. 7. 2015, 13:35
Perfektní román pro mládež, jeden z nejlepších, jaký byl kdy napsán... Nedokážu si představit, že by se dal napsat lépe...
L_O_U_S
  22. 7. 2015, 17:45
Čteno poté, co mě ke knížce přivedla mamka. Pamatuju si, jak mě šokoval popis Ummdurmánu. Možná si Pouští a pralesem jednoho dne zase přečtu.
mal
  21. 9. 2016, 19:26
Nádherná knížka, moje oblíbená z dětství, zrovna nedávno jsem si ji s chutí znovu přečetla. A zase jsem se nechala pohltit napínavým příběhem, bavila se vtipnými příhodami a poplakala si u smutných okamžiků. Vřele doporučuji všem a v každém věku:-)
Veassë
  28. 7. 2013, 22:01
Tohle je jedna z knih, kterou mám přelouskanou vícekrát jako náctiletá. Bývala jsem náruživá čtenářka dobrodružných románů.
roben
  16. 5. 2012, 11:01
Tato kniha mi v dětství unikla, takže v rámci napravování dětských hříchů jsem se do ní pustila. Velmi jsem obdivovala krásný vztah mezi oběma unesenými dětmi, Stašovu odvahu i důvtip. Zkrátka autor mě vtáhnul do děje. Svým dětem musím doporučit k přečtení :-).

---------------------

Rowana
  3. 2. 2012, 14:40
Čtrnáctiletý polský chlapec Staš a osmiletá Angličanka Nela se stávají obětmi únosu kdesi v koloniální Africe. Projdou tisíce kilometrů Saharou, podél Nilu, pralesy středovýchodní Afriky, zažijí neuvěřitelná dobrodružství v boji s přírodou, s dravou zvěří, tropickými nemocemi a se zlými lidmi.
Egypt a střední, „černá" Afrika vyvolávaly v evropském čtenáři vždy představu nejexotičtějších zemi na světě, kde lidský život probíhá jako neustálý řetěz dobrodružství. A před více než sto dvaceti lety, kdy se odehrává děj této knihy, tomu tak skutečně bylo. Střetávaly se tam tenkrát zájmy postupujících kolonizátorů; Francouzi chtěli pás Afriky od západu na východ a Angličané chtěli právě takový pás, ale od severu k jihu, od Egypta až po mys Dobré naděje. Proti nim se postavilo probouzející se národní uvědomění domorodých súdánských kmenů, bohužel zkreslované a sváděné na scestí náboženským fanatismem. A v tomto vroucím kotli lidských vášní a intrik, kde lidský život neměl ani cenu piastru a visel stále na vlásku, ocítají se dvě unesené, zavlečené a nakonec ode všech opuštěné děti, čtrnáctiletý polský chlapec Staš Tarkovský a osmiletá anglická holčička Nela Rawlisonová. Projdou tisíce kilometrů, napřed Saharou podél Nilu, potom pralesy středovýchodní Afriky, a zažiji neuvěřitelná dobrodružství v boji s přírodou, s dravou zvěří, s tropickými nemocemi a se zlými lidmi; ale najdou zas nové přátele mezi dobrými lidmi í mezi zvířaty a s jejich pomoci nakonec zdolají všechna nebezpečí a pie ee jen se shledají se svými rodinami, které je dávno považovaly za ztracené. Sienkiewicz je velký mistr pera, který nepsal pro mládež. Proto vzbudilo nedlouho před první světovou válkou opravdovou senzaci, když spisovatel na vrcholu své slávy, tehdy již světové, napsal polské mládeži tento román. Není pochyby, že i dnešní česká mládež bude se zájmem číst tuto knihu, kterou mají její rodiče v nejlepší paměti ze starších překladů, rozebraných již před dvěma nebo třemi desetiletími.