Dívka s perlou

Dívka s perlou Originální název: Girl with a pearl earring

Brána - 2004
ISBN: 80-7243-224-9

Brána (2004) 80-7243-224-9 168

Fiktivní příběh mladé a okouzlující Griet, která je poslána do domu malíře Vermmera, aby se starala o jeho početno domácnost, včetně ateliéru, kam má jediná přístup. Vermeera zaujme její krása a vnímavost vůči barvám a jeho obrazům a rozhodne se ji namalovat, čímž prohloubí žárlivost své manželky a ohrozí dívčinu nevinnost.
V roce 2003 vznikl podlé této knihy film se Scarlett Johansson a Colinem Firthem v hlavní roli. (Založil/a: moriggan)

Tracy Chevalier Tracy Chevalier
*19.10.1962

Evina Kalousová
  2. 2. 2016, 13:30
Krásný romantický příběh křehkého citu mezi služebnou a pánem. Prostředí malířova domu je mi blízké - zajímám se o dějiny umění a tudíž jsem s jeho obrazy dostatečně seznámena a zároveň jsem také od řemesla - přivydělávám si malováním, takže je mi umělcova křehká a složitá duše velice blízká. Lehce se to čte, přečetla jsem to tak rychle, až jsem se divila, že už je konec. :-) Viděla jsem i filmové zpracování, Colin Firth a Scarlett Johansson byli nepřekonatelní. :-)
elly88
  22. 10. 2016, 20:57
Příjemné čtení, kde je zajímavě uchopen příběh jednoho z neslavnějších obrazů vůbec. Líbilo se mi, že autor nesklouzl pouze k plytkému příběhu zakázané lásky mezi vysoce postaveným pánem a chudou služebnou. Velmi oceňuji i výborné vykreslení raně novověké měšťanské společnosti.
KristyeSv
  25. 6. 2016, 18:16
Ve škole jsem viděla film a strašně moc mě nadchl. Nikdy předtím jsem nevěděla, že něco takového vůbec existuje a Johannese Vermeera jsme ve třídě ještě neprobírali (až zrovna po tomhle filmu), okamžitě jsem si ho ale zamilovala. Jana, film a i Dívku s perlou. Knihu ještě více. Po malém pátrání, jsem totiž zjistila, že předlohou k filmu byla právě tato kniha a musela jsem ji sehnat. Nebudeme si nalhávat, že to pro mě nebyl žádný problém, jelikož už se vůbec nevydává. Projela jsem veškeré antikvariáty a obchody, psala jsem i do nakladatelství a nic. Pak jsem ji ale našla v jedné knihovně... A na jeden nádech jsem ji přečetla. Krásný romantický příběh a ještě lepší popis tehdejší doby a pro ty co se zabývají uměním-popis práce tehdejšího umělce. Je to sice příběh fiktivní, ale představa doby, vylíčení Delftu a malířovy postupy úžasné. Stala se z toho taková moje závislost. Měla jsem dokonce zrovna krátce po přečtení možnost Delft navštívit a stejně tak amsterdamské muzeum Rijk s Vermeerovými obrazy a bylo to skvělé. A jelikož u nás v Česku se kniha už neprodává, koupila jsem si jednu v Rijku, anglicky a jsem za ni strašně vděčná. Takže moc moc doporučuji, je to skvělý příběh a čte se jako po másle :).
malinka
  13. 2. 2015, 20:49
Krásná a lehce čtivá kniha. Detailni, ale né nudné, popisy prostředí, postav i doby vás vtáhnou do děje. Kniha pro příjemně strávený večer.
boudicca
  25. 12. 2011, 23:12
Uchvátila mě kniha i film. Možná proto, že už Holandsko v 17. století samo o sobě prostě JE okouzlující. Příjemná, oddychová četba, shltáno jedním dechem.