Porcelánový pavilón

Profil knihy je v jiném jazyce

Porcelánový pavilón

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-551-3827-5

Ikar (2014) 978-80-551-3827-5 288

FELDEKOV PORCELÁNOVÝ PAVILÓN STAVIA SVET NA NOHY
A ČITATEĽA NA HLAVU

Po knihách O nákazlivosti šťastia (2009) a Keď vládzeš ísť, aj keď si musíš nadísť (2011) vychádza v Ikare tretia kniha Feldekových fejtónov s ilustráciami Jozefa Danglára. Slovo fejtón však nevystihuje široký záber týchto textov. Je to zároveň kniha rozprávková, básnická, esejistická aj memoárová, kniha bujaro veselá, no zároveň aj prísne pravdivá.
Čitateľ v nej nájde aj krásne portréty Feldekových priateľov a obľúbených umelcov – Guillauma Apollinaira či Karola Kállaya, Sama Chalupku i Vincenta Šikulu.
Súčasťou knihy je aj bonus – po prvý raz publikovaný súbor Feldekových prekladov jedného z najslávnejších básnikov všetkých čias. Geniálny čínsky básnik Li Po poradil Feldekovi aj názov Porcelánový pavilón. V rovnomennej čínskej básni sa hovorí:

... A jazero spí v temnomodrom svetle
a na hlave v ňom stojí každý hosť.
Na hlave všetky stĺpiky – ach, zázrak! –
na hlave stojí celá spoločnosť.
Plachta šiat každému aj v hĺbke veje.
Na hlavách pijú, píšu, na hlave je
porcelánový malý pavilón...

Nuž i ja, Li Po, na hlave som v ňom.

A Ľubomír Feldek k tomu dodáva:
„Nech sa teda aj každý čitateľ mojej knihy pohodlne postaví na hlavu – a mne už ostáva len tešiť sa, že v tejto polohe nad ňou nezaspí.“

Ilustrácie Jozef Danglár.