Ve znamení Kon-Tiki

Ve znamení Kon-Tiki Originální název: Kon-Tiki Ekspedisjonen

Mladá fronta - 1958

Mladá fronta (1958) 188

Kniha psaná formou reportáže o nejslavnějším z počinů Thora Heyerdahla, norského antropologa, zoologa, archeologa, spisovatele a cestovatele, popisuje plavbu na replice inckého voru z balzového dřeva Kon-Tiki a to z Jižní Ameriky do Polynésie. (Založil/a: hladko)

Thor Heyerdahl Thor Heyerdahl
*06.10.1914 - †18.04.2002

vladislaus
  10. 4. 2013, 12:52
Zaoceánským parníkem se přes oceán přepravíte za pár dní, ale takovou nádhernou plavbu jako v této knize popisuje vynikající vypravěč Heyerdahl nezažijete. Mám sto chutí svázat si v Peru vor a taky se vydat na cestu.
janeicka
  25. 6. 2014, 16:01
Postavu Thora Heyerdahla jsem si oblíbila již od prvních stránek knihy. Když mu akademická obec nechtěla uznat jeho teorii o osídlení polynéských ostrovů, prostě se rozhodl, že ji prokáže na vlastní kůži :-) Vcelku náhodný výběr posádky a strasti před vyplutím byly hodně zajímavé, stejně jako samotná cesta na voru. Ani popisy různých ryb a živočichů mi nevadily, stránky týkající se stavby a přemisťování soch na Velikonočním ostrově jsem četla dvakrát, opravdu velmi poučné, přitom psané čtivou formou.
achilles
  8. 8. 2015, 11:32
Jako chlapec jsem tuto knihu hltal. Poutavé vyprávění Thora mě dovedlo k tomu, že jsem si postavil funkční model jeho voru (zmenšený). Knížku jsem si oživil neméně zdařilým filmovým zpracováním a donutilo mě opět knihu přečíst. Doporučuji.
Rames
  24. 11. 2012, 18:59
Krásná kniha kde autor opět uplatňuje své umění vyprávět a dovednost udržet partu lidí bez konfliktů. Podle mého by to mohla být povinná četba .
yarghoul
  28. 3. 2013, 19:42
Úžasně čtivá kniha o odvaze, odhodlání, přátelství a dobrodružství! Ale hlavně je to o SKUTEČNÉ odvaze, odhodlání, přátelství a dobrodružství! Thor Heyerdahl a zbytek posádky má můj hluboký obdiv.
teite
  1. 12. 2013, 20:50
Tomu se říká dobrodružství vědy... Obdivuji autora, že neseděl doma nad papíry a rozhodl se opravdu něco vyzkoušet.
Apneator
  6. 9. 2013, 14:49
Čistokrevné dobrodružství, perfektní inspirace, fascinace, obdiv. Během knihy jsem hltal popisy všech živočišných druhů a hlavně jejich množství, které každodenně potkávali v bezprostřední blízkosti svého voru. Myslím, že dnes by jich bylo již mnohem méně. Tuto knihu jsem bohužel četl natřikrát, protože mi do toho vždy vstoupili nějaké jiné povinnosti. Přesto jsem si z ní odnesl mnoho prožitků a poznatků.
zelvicka
  16. 3. 2011, 16:42
Doma mám Kon-Tiku postavené z papíru a ze dřeva, a pokaždé přemýšlím, jak by se to líbilo mně.
I přes to, že jde vlastně o literaturu faktu, je tato kniha více než napínavá.
Ra už není nic moc, ale Kon-Tiki je vážně výborná kniha.
geofre
  11. 6. 2012, 22:24
Naprosto skvělá kniha! Po otevření a přečtení první věty mě kompletně pohltila a nepustila do posledního řádku. Neznalým člověkem by klidně mohla býti označena jako "skvěle napsaná dobrodružná kniha s velmi dobře vymyšleným příběhem." Ale ono je to skutečné! Jednoduše téměř neuvěřitelné. Dech beroucí, napínavé, poučné a mohl bych pokračovat s dalšími a dalšími superlativy. Pět z pěti.
ginkgobiloba
  28. 9. 2015, 20:19
Autentický příběh plný mužské racionality, bojovnosti, adrenalinu i cílevědomosti. Heyerdahl to na Vás vybalí, bez okolků Vás zatáhne do děje tak rychle, že najednou se ocitnete v srdci Polynésie. Krásný příběh, o to víc, že je skutečný...
Karel Marciniszyn
  3. 9. 2014, 10:34
Z dnešního pohledu naprosto "crazy" výprava. Nicméně složení posádky a cílevědomost Thora umožnila tuto fantastickou cestu absolvovat. Kniha je napsaná tak, že pokud máte téma rádi, tak neodoláte a budete mořeplavcům závidět.

Thor Heyerdahl je vlastně něco jako hrdina z dětství, kdy jsem se o něm dozvídal. Dnes už ani nevím jak, ale předpokládám, že od taťky, asi ty jeho výpravy vnímal stejně jako já dnes.
hladko
  6. 5. 2010, 14:49
Vyrazit ve čtyřicátých letech do hor Peru, najít tam s domorodci pár balzových obrů, pokácet je a splavit se na nich po řece k oceánu, tam z nich bez jediného hřebíku postavit jednoduchý vor a na něm přeplout Tichý Oceán...pak bych si nechal říkat Cestovatel. A kdo o sobě tvrdí, že cestovatelem je, ať si nejdřív přečte tuhle knihu...(a po ní může hnedlenc bouchnout Třicet let na zlatém severu od Jana Welzla)