Originální název: Der Proceß

Garamond (2015) 978-80-7407-295-6 232
Omega (2014) 978-80-7390-127-1 272
Academia (2008) 978-80-200-1597-6 264
Euromedia Group (2005) 80-86938-09-3 208
Nakladatelství Franze Kafky (1997)

V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí ve svém bytě za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však, z čeho je obviněn. Během vyšetřování na svobodě se Josef K. snaží záhadu svého nesmyslného zatčení vysvětlit, ale když je opravdu pozván k procesu, ukáže se všechno jako mnohem závažnější a absurdnější, než si myslel. Nedokončený román považovaný za jedno z klíčových děl dvacátého století se stal předlohou řady divadelních zpracování po celém světě. (Založil/a: Sarinka)

alča87
  12. 6. 2013, 8:18
Víte co je byrokracie ve špatném slova smyslu? Ne? Přečtěte si "Proces". Když vás budou úřady přesvedčovat o vaší vině, časem tomu uvěříte a nemusíte ani vědět čemu věříte.
ForFreedom
  24. 6. 2010, 22:45
Jedna z nejpůsobivějších a nejgeniálnějších knih vůbec; myšlenkově nevyčerpatelné, osobité a originální, neskutečně podmanivé, zároveň i nadčasová výpověď... Kafkova tvorba se obecně prostě nedá shrnout do tří vět, je to nepodchytitelný myšlenkový svět, fantaskní a snový, svět, který zdánlivě křehce koexistuje s tím naším běžným, svět, který je zároveň v našem nadvědomí, je tu a zároveň jako by nebyl, absurdní a paradoxní, zveličený do olbřímých rozměrů, svět zhuštěných snů a zdánlivě bezvýznamných hnutí myslí, které však mají určující směr... Je to nespočet rovin, nespočet "soudních pater", do kterých vede nespočet dveří. Mohutný bizardní svět obklopující scvrklý bizardní magnet, kterému je jako gravitaci všechno podřízeno...
Ivulina
  28. 1. 2015, 15:23
Spousta narážek, taková zakletá ironie. Nedovedu jistě říct, jestli jsem vše pochopila tak, jak to bylo myšleno. Vychválit toto dílo do nebes také nemůžu - někdy rychlé skoky děje, jindy až příliš slov. Ale mohu je doporučit. Ať si každý udělá obrázek sám. Vše je v interpretaci. Tohle obzvlášť...
Venceslao90
  21. 12. 2012, 21:29
Bezesporu velmi kvalitní dílo. Absurdnost celé situace, vykreslení etap procesu, podivných událostí a ještě podivnějších postav je velmi dobré. Plné hodnocení ale nedám, protože některými částmi díla je přeci jen nutné se "prokousat". Jinak jsem celkem rád, že jsem viděl i film ze 62, krásně mi tu knihu dokreslil.
Miss Utahraptor
  7. 9. 2011, 18:13
“ 'Jako pes!' řekl, bylo to, jako by ho ten stud měl přežít.”

Kniha je pro mne pravým opakem grafického románu. Nejen že mne příliš nezaujala, chvílemi jsem se dokonce poměrně slušně nudila. Příčina nejspíš vězí v mém osobním nepochopení hlavního hrdiny. Skutečně nemohu přijít na to, proč by měl poslouchat kohokoliv, kdo se jeví jako osoba značně nevěrohodná. Natožpak když je takových osob více....
K Procesu se rozhodně vracet nehodlám. Jako jednou čistě pozitivní věc bych v něm označila poslední, citovanou, větu.
domingo
  6. 3. 2010, 14:58
Klíčové a stěžejní dílo historie literatury.
Kafkův Josef K. je jedním z nejvlivnějších hrdinů minulého století: obraz bezelstného, v podstatě "průměrného" člověka, bojujícího a nakonec prohrávajícího s všudypřítomnou mašinerií, získává v kontextu historických reálií hrozivě skutečný rozměr. Kafkův styl psaní není jednoduchý, protože svoje myšlenky nehází čtenáři jako psovi kost, ale nechává jej přemýšlet a vytvářet si vlastní závěry. A právě tato netransparentnost, zdánlivě banální problematika s hrůznými následky, činí z Procesu jedinečně mrazivé, realistické a svým způsobem i vizionářské dílo, které mělo (právem) na světovou literaturu drtivý dopad. (5/5)
Gereth
  1. 6. 2012, 22:39
Nejprve až komická absurdnost, kdy stejně jako hlavní hrdina nechápete, co se děje a nevěříte vlastním očím. Pak už jen hlubší a hlubší pocit bezvýchodnosti, uvědomění si závažnosti, pokus, neúspěch, další pokus, další neúspěch, nejasnost všeho a všech. Jeden z těch pocitů, které lze ziskat při dlouhé diskuzi se zarputilým oponentem. Argumentujete a argumentujete, cizí argumenty vám připadají směšné a nelogické, ale jsou podávány zarputile, s vervou, chytá se každého stébla, každé maličkosti, a tak i vy se nakonec pomalu ale jistě začnete ztrácet a v určitý moment zjistíte, že už tak úplně nejste si vším jistí a že vám to všechno najednou začíná přerůstat přes hlavu. Znamenitý počin. Škoda, že to Kafka nestihl dokončit k obrazu svému. // 90%
smajlinka
  21. 4. 2014, 22:01
Od Kafky jsme měli jako povinnou četbu k maturitě Proměnu, chtěla jsem si od něj přečíst i něco dalšího, ale asi jsem ještě k této četběě dostatečně intelektuálně nedozrála. Možná se ke Kafkovi ještě vrátím, ale i když je jeho dílo oceňováno, já v tomhle absurdním románu žádné kouzlo nevidím :-( ,samozřejmě jen věc názoru
Topka
  24. 8. 2015, 16:47
Kafka nás v této knize zavedl do mnoha temných situací. Prostředí ve kterém se děj odehrává je mnohdy depresivní a velmi zvláštní. Systém, který jej semlel je neskutečně složitý a neoblomný. Nejvíce mě bavila část s malířem a poté samozřejmě strhující konec. Děj byl ale místy slabší, nudnější a ke knížce bych se znovu nevrátila.
Alduin
  23. 4. 2014, 17:28
Nevím, nevím... Toto je kniha, nad kterou jsem opravdu moc času nestrávil. Nepřečetl jsem ji celou, ale po přemáhání a přečtení pár kapitol jsem usoudil, že je to nejhorší kniha, kterou jsem kdy četl. Doufám, že se v nějakém bodě čase v budoucnosti rozhodu znovu k ní vrátit, ale zatím je tento bod v nedohlednu...
Th3 T3mpt3r
  26. 3. 2013, 18:04
S odstupem času jsem si uvědomil, jak nadčasové toto dílo je. Boj jednotlivce s mašinerií, Josef K. - vinník bez viny - je jedna z nejpozoruhodnějších postav vůbec. Na knize mi akorát vadilo, že byla napsána jako úřední dopis - jazyk bez žádné gradace. Ovšem jiným jazykem by to asi nemělo onu temnou atmosféru, jež k tomuto dílu sedí.
Weetr
  27. 5. 2013, 21:15
Vůbec první dílo, které jsem od Kafky četla. Mé pocity byly alarmující, protože jsem cítila, že Kafka prostoupil do mého života (aniž by o tom věděl:) ) a popsal to, co zažívám ve svém nitru. Podal to na papír. Něco se děje a vy nevíte co, dokud to Kafka nepopíše tak přesně a úplně, jak to vy sami zažíváte. Co je groteskního na tom, že malíř bydlí na půdě, kde se nedá otevřít okno? Nic, protože to tak je. A že soudce leze přes postel, když vy spíte? Jste obžalováni, aniž byste věděli za co a proč. Dojde vám, že takhle to funguje. Kafka uměl mistrně popsat to, co každý v sobě má a bojí se o tom mluvit. Neustálý strach ze všeho a ze všech. Udělám něco špatně? Udělám něco dobře? A co na to ostatní? To je Kafkův svět.
tom.h
  31. 1. 2015, 1:09
Téma individualizmu vsadená do prostredia chladného a ponurého mesta v období moderny a absurdita byrokracie, ktorú človek dokáže ešte absurdnejšie akceptovať bez spochybňovania jej existencie. Mysteriózne "kafkovské" konštrukcie ukryté pod fasádou mestských budov, ktorých prekvapivosť sa časom stane už neprekvapujúcim štandardom. Proces zanecháva pocit neúplnosti (o čom svedčí počet nedokončených kapitol) s urýchleným ukončením, avšak so zrozumiteľným odkazom.
klertecka
  28. 4. 2011, 18:57
Proces je strašně zajímavá kniha. Znám lidi, co ji nenávidí pro její absurditu, znám lidi, co ji milují pro její genialitu, a znám taky lidi, co ji nemohli dočíst, protože je nějakým způsobem štvala. Ty pocity popisovali jako směs vzteku, zklamání a deprese. Asi jsem divná, ale mně se právě tahle atmosféra Procesu děsně líbila. Možná jsem fakt mimo. Ale chtěla bych byt součástí toho příběhu.
bousovka
  10. 11. 2014, 13:47
Ke čtení Procesu jsem se několikrát neúspěšně vrátila, abych si řekla, že mi asi není souzeno ho dočíst. Až teď dozrál čas vzít tuto knihu do ruky. Dle mého názoru je nutno nejdříve něco zažít a pak se k ní vrátit. Najednou mi každá věta, každý odstavec něco připomíná. Úzkost člověka, který nechápe, neví a tápe. Když osoby předkládající rady Josefovi K. sami sobě protiřečí, jak se v nich má vyznat on sám?
raisen
  13. 2. 2012, 22:34
Toto dílo patří k mému nejvyššímu TOP. Příběh pana K. navodí čtenáři, pro mne krásnou, depresivní atmosféru. Mám moc ráda absurdno, nemožné situace, i když některé nemožné nejsou až tak nemožné, takže tato kniha a styl, jakým je psaná, mi dokonale sedly. Po dočtení jsem jen přemýšlela a přemýšlela. A část o čekání na soud na půdě, nebo kde to přesně bylo, je dokonalá. Kolikrát jsem takto seděla ve škole na půdě (učitelé tam měli svá doupata), čekala a měla jsem takový stísnění pocit při vzpomínce na Proces.
cobykdyby
  4. 8. 2016, 20:44
Četla jsem již dávno, své nynější pocity bych shrnula zhruba takto: myslím, že nejde z dnešního hlediska o román, který by popisoval jedince v začarovaném kruhu byrokracie. Vzpomeňme si spíš, kolikrát denně slyšíme: ONI říkaj, ONI píšou a my jim zobeme z ruky, místo abychom žili SVÉ životy. Myslím, že tento princip popsal Kafka ve svém románu. Člověk jedinec versus člověk ovce. Nadčasové.
wendel
  13. 5. 2016, 16:26
Tohle je moje první dílo od Franze Kafky. Proces jsem si zvolil kvůli námětu, který se mi zdál vcelku zajímavý. Záčátek ujde, K. je obviněn a zatčen, ale pak už je to celé o ničem, protože poté už se vůbec, ale vůbec nic nestane. K. se snaží zjistit co se děje , ale nic se nedoví, zbytek knihy je prostě na palici.
Ani Kafkův styl psaní mi neseděl. Na přebalu je napsáno , že se jedná o absurdní román, tak to teda jo, protože absurdní to bylo,a jak.
No a závěr...nebudu prozrazovat , ale ten tomu nasadil korunu.
Monika Rodriguez
  15. 2. 2016, 10:23
Knížku jsem četla podruhé s odstupem více než 10 let a stejně se mi nelíbí, nerozumím jí, zkrátka nic mi to neříká. Na 50ti stránkách je rozveden jeden den, nevím kdo je kdo a o co jde. Asi jsem na takovouto literaturu ještě nedospěla.
Martin Kollmann
  29. 8. 2014, 14:22
Pro mě nejhorší kniha, kterou jsem četl. Příliš složitá, zamotaná. Dílo je pro mě nic neříkající. Bylo to utrpení ji přečíst. Nelíbí se mi ani styl jakým je napsaná
kovaja
  1. 1. 2013, 14:49
Bylo to moje první setkání s Kafkou a pocity smíšené.Proces se nečetl špatně ale byla zde místa která byla jak nezáživná tak spíš nepřehledná.Mrzí mě že smrt pana K byla v podstatě v jedné větě.Nevim možná to takhle Kafka napsal záměrně ale můj názor je,že je to škoda.Nebýt z ničeho odsouzen a bělat takový kravál:-)))Ale jo to tady ještě nebylo:-))
hladovec
  3. 11. 2012, 23:07
Někdy jsou otazky důležitější, než odpovědi...F.K - český genius - a jeho dílo dvacáteho století. Tajemství tkví v pasáži o dveřníkovi. Moc se mi to líbilo a všem náročnějším čtenářům je vstup do jeho snového světa povinností :)
Cimr
  4. 1. 2012, 1:25
Kniha s velmi tísnivou, skvěle navozenou atmosférou totální bezvýchodnosti... Několikrát se mi stalo, že mě úplně sevřela. Kafka je hlavně mistr detailů, postupně (a občas, bohužel, trochu zdlouhavě) nám dokáže, že dostat se z kleští procesu není možné žádným způsobem. Nedá se utéct, obhájit se, nedá se na nikoho spolehnout. Okolí se k panu K. chová nepříjemně, všichni kolem něj jako by se ho snažili pokořit, jako by si užívali, že trpí a to poslední, co by chtěli, je pomoci mu. Už jen to, jak je oslovován - K. Všichni ostatní mají normální jména, jen hlavní hrdina je oslovován jako K. Cokoli udělá, je špatně a zásadně mu to uškodí. Může se vztekat, bojovat, rezignovat, všechno marné, protože všemocný Nejvyšší soud směřuje od začátku k jedinému možnému verdiktu...
Grušenka
  18. 3. 2011, 18:52
Zoufalství, beznaděj, odcizení. Josef K. je absolutně pohlcen znenadání se objevivším procesem, kdy neprohlédnutelná soudní mašinérie postupně pohlcuje jeho duši a nakonec si bere i jeho život. Vynikající dílo.
endyis
  28. 1. 2011, 12:03
Jedna z mých nejoblíbenějších knih jednoho z mých nejoblíbenějších spisovatelů. Typická Kavkovština, zde bych řekl ještě ne taková extrémní jako třeba v jiných povídkách. Dokonalý psychologicky mysteriózní román. Zároveň je vidět, kdo je jeden z pramenů pro filmovou tvorbu Davida Lynche. Nadčasová záležitost, která nikdy nepozbyde na platnosti. 5*
spoOky
  26. 11. 2010, 16:37
Vynikající. Sice někdy je čtení Procesu velmi složité, ale jakmile do tohoto "absurdního" příběhu člověk vklouzne, tak už knihu neodloží, dokud nebude u poslední stránky.