Tetovaný

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Triton - 2010
ISBN: 978-80-7387-354-7

Triton (2010) 978-80-7387-354-7 448

První kniha Démonského cyklu.

Noc co noc přicházejí s tmou jadrnci - démoni, kteří na sebe berou děsivou podobu i podstatu. Planou sžíravou nenávistí k lidstvu, vládnou nadpřirozenou silou a mocí. Po stovky let pozvolna vyhlazují lidské stádo, které se před nimi skrývá za magickými chranami - mocnými symboly, jejichž původ je zahalen tajemstvím a ochrana děsivě křehká.
Kdysi bojovali lidé s jadrnci za rovných podmínek a zastavili je. Jenže ty dny jsou dávno pryč. Démoni sílí, zatímco lidí díky každonočním útokům ubývá.
Nyní svítá lidstvu naděje. Tři mladí lidé, kteří přežili krutý démonský útok, se odváží o nemožné - vystoupí zpoza křehkého bezpečí chran a riskují vše v zoufalé snaze odhalit tajemství minulosti.
Arlen přinese jakoukoli oběť za svobodu. Truchlivá životní pouť ho dovede až za hranice lidské moci.
Rojer, zmrzačený démonem, který mu zabil rodiče, hledá útěchu v hudbě - a objevuje, že hudba může být stejně tak útočištěm jako zbraní.
Krásná Leesha se stane obratnou léčitelkou, ale lektvary mohou i ublížit...
Společně budou čelit noci. (Založil/a: Kaori)

Peter V. Brett Peter V. Brett
*08.02.1973

Magyana
  12. 4. 2013, 16:37
Tohle je opět jedna z mých lásek na první přečtení. Výborný nápad, skvěle napsáno, jen je hrůza, jak dlouho trvá napsat další díly. Znáte to, když na něco dychtivě čekáte, máte pocit, že čas prostě neubíhá.
Varování: tato série je vysoce návyková.
Barabura
  2. 7. 2013, 13:42
Nevěřila jsem, že by se někdo mohl v mých očích a srdci vyrovnat Geraltovi, ale Arlen to dokázal. Je to jednoduchý fantasy, kde netápu v postavách a nejsou hluchá místa. Ani jedno písmenko navíc. Hodně se mi líbí nápad vyprávění děje z pohledu více hlavních postav. Postavy se vyvíjí a mění podle životních zkušeností. Jak tomu je i v životě a proto jsou velice reálné. Děj je napínavý, surový, strašidelný, akční, smutný, erotický a veselý. Moc se těším na další pokračování.
Keatin
  1. 10. 2013, 16:53
Mám problém, že obvykle hromadně doporučovanou knihu vnitřně odmítám. K Tetovanému jsem však přistupovala pozitivně a to se mi také vyplatilo, čtivý příběh od počátku, nevadilo mi ani, že se kniha krapet pronese. Leesha a Arlen se stali mými oblíbenci, celkově jsou všechny postavy dobře popsány. Skvěle vystavený příběh, tak jednoduchý, že si říkám, že to nenapadlo někoho dřív, prostě bomba.

A jak už psala Barabura, Geralt má konkurenci, i když, přiznám se, zatím u mě Geralt vede, uvidíme ...
zoro2
  15. 3. 2015, 17:44
Po knize jsem sáhl z důvodu vysokého hodnocení a také proto, že mám tento žánr rád. Trochu mě mrzí, že název knihy dával tušit, kterým směrem se konečná zápletka bude ubírat, nicméně musím uznat, že napsáno je to neuvěřitelně čtivě a myšlenka autora je originální. Taková pohádka pro dospělé. Proč ne.
Blondi
  28. 7. 2013, 1:25
Úžasný příběh, při kterém jsem místy ani nedýchala. Poutavě popsaný děj, krajina, postavy - do Arlena jsem se snad i zamilovala. Doporučuji i všem, kteří fantasy jinak nečtou. Tohle je vážně bomba!
Všivák
  1. 2. 2013, 17:12
Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četl. Knihou jsem žil. Zastímila všechny mé ostatní zájmy a ještě dva dny po přečtení přemýšlím o ději. Už aby bylo pondělí, abych si mohl zajít do knihovny pro další díl. Nic tak čtivého se jen tak nevidí. Žádné slabé místo. Žádná stránka navíc, prostě paráda.
anishta
  3. 4. 2013, 14:24
Opět jsem vybírala podle obálky. Zase jsem se nesekla. Skvělý příběh, od začátku do konce. Všechny hlavní postavy jsem si ihned zamilovala.
yarghoul
  21. 8. 2013, 17:29
Jako první fantasy jsem před nějakou dobou zkusila na mnohá doporučení Zaklínače a po pár stranách zase odložila, že tenhle žánr není nic pro mě. Jenže pak se sešlo ještě víc doporučení na Tetovaného a já dala fantasy druhou šanci. A dobře jsem udělala! Tahle kniha je bomba! Čtivý příběh, místy strašidelný, místy vtipný, který vás hlavně nikdy nenechá se nudit. A navíc, pro tetované lidi mám slabost. Horší je, že se při napínavosti a čtivosti této série bude o to hůř čekat na další díly...
PeťkaW.
  18. 9. 2014, 21:40
Neskutečně rozporuplná kniha - na jedné straně se čte sama, na druhé vlastně děj neoplývá ničím extra a nic tak zásadního se tu neděje. Je jasné, že si autor připravuje půdu pro další díly, které budou, jak doufám, už o něco důležitější pro samotný hlavní příběh. Téma není nikterak originální a nejde o nic, co by tu už, byť v trochu jiných podobách, nebylo. Ale co Brettovi chybí tady, to dohnal v jiných směrech - dokáže zaujmout čtenáře, nechybí akce, humor, láska, výborně vykresluje postavy a vy s nimi tak všechna dobrodružství opravdu prožíváte, má čtivý styl psaní a vám stránky ubývají, ani nevíte jak. Navíc, jak je zmíněno už i v jiných komentářích, hlavní postava si vás opravdu neskutečně rychle získá a jenom kvůli Arlenovi jste pak schopní nad spoustou chybiček přimhouřit oči. Těším se na další díly. Tetovaný si pomalu ale jistě získává další fanynku :)
Bernadette
  27. 6. 2014, 12:49
Podle zdejšího hodnocení jsem čekala něco vskutku bombastického... Bohužel, očividně mě kniha nenadchla tak jako ostatní tady... Ano, bylo to fajn, kniha se četla lehce a místy byla i docela napínavá, ale nějak jsem se prostě nemohla dostat do prostředí v kterém byl děj zasazen, ani pod kůži postavám... K přečtení dalších dílů mě to vůbec nenalákalo...
Mourovid
  30. 11. 2013, 6:48
Tetovaný-kniha, jež se sklonuje ve všech pádech, takže jsem musel zjistit, co za tím vězí.
Objevil jsem velice slušně napsané dílko, které se dějově vůbec neklidnilo, ba naopak mělo sílu povodně.
wwwhisk@s
  26. 5. 2013, 18:22
Tuhle knihu jsem se rozhodla zkusit na základě zhlédnutí žebříčku tady na CBDB. A je to naprostá bomba! Přečteno snad za dva dny, jedním dechem. Všechny hlavní hrdiny si okamžitě oblíbíte a s napětím vyčkáváte, co bude dál. Bravo.
G8
  7. 6. 2016, 20:40
Hodně slabé 3*. Na tohle už jsem asi příliš starý. Co dřív fungovalo (a nejspíš i nadále funguje) u paperbacků oblíbených mezi komunitou fantasy nadšenců (kde se mimochodem často vyskytovaly nepříliš známé, ale přitom velice podařené věci), na úrovni blockbusteru působí v tomto případě často dost úsměvně.
Ailees
  3. 9. 2016, 22:14
Tetovaný má velmi vysoké hodnocení více než zaslouženě – strhující příběh ze světa stojícího na vypálených základech dříve velice vyspělé civilizace, jíž se stala osudnou ztráta schopnosti věřit v sílu magie, vyprávěný třemi neskutečně sympatickými postavami, které v boji s démony i s lidmi mnohé ztratily, ale ještě více získaly. Arlenovým fanouškem jsem se stala snad již během prvních několika stránek – a v žebříčku oblíbenosti bych ho ochotně zařadila dokonce i před Geralta, pokud bych byla nucena si vybrat :) Příběh skutečně není příliš komplikovaný, ale zároveň není ani předvídatelný. Jednodušše řečeno – jedno z nejlepších fantasy, jaké jsem měla za poslední dobu tu čest číst :)

V rámci pokusů o srovnávání mě v souvislosti s Arlenem přichází na mysl spíš než Geralt Thomas Cale z Levé ruky boží Paula Hoffmana (možná proto, že se jak o Tetovaném, tak o Levé ruce často mluví jako o nejlepším moderním fantasy…) – a opět musím říct: jsem jednoznačně "Team Arlen" (nikdy jsem neměla ráda arogantní spasitele světa) :)
Ciba
  13. 11. 2013, 9:45
Tetovaný je nádhernou ukázkou velmi dobře napsaného moderního fantasy. Pro mě doposud neznámý Brett mě svými postavami doslova nadchnul. Děj si to šine kupředu jako pořádně rozjetý vlak a v knize nenajdete žádné zdlouhavé pasáže. Skvělá věc pro čtenáře, co si chtějí odpočinou a u knihy příliš nepřemýšlet a zároveň jeden z nejlépe vykreslených světů pro všechny milovníky fantastiky. Pokud dvojka udrží tempo, poputuje tento pán mezi mé oblíbené autory. Amen.
Kuci92
  18. 3. 2013, 17:34
Tak takhle kniha patří mezi moje favority. Je to parádní dílo a všem maximálně doporučuji. U mě *****
wendieta
  8. 9. 2013, 19:20
Skvělá kniha. Nepatřím mezi fanoušky fantasy, ale Tetovaný mě naprosto uchvátil. Doufám, že i další díly budou takto čtivé.
colore
  28. 9. 2015, 21:39
No já jsem nadšená. Asi k tomu nemám co víc dodat :-) Hned jdu na další díly a vřele tuhle knížku doporučuju všem, kdo ji ještě nečetli.
Daletth
  19. 8. 2015, 12:39
Když jsem knihu rozečetla, tak jsem si říkala, že nechápu, proč o tom všichni tak básní... Sledovali jsme postupně tři hrdiny, jejichž osudy si byly velice podobné, až do okamžiku, kdy se v nich prostě něco zlomilo a oni si řekli dost. I když mě některé pasáže bavily, četl se mi text poměrně obtížně a sledovat třikrát po sobě tentýž scénář bylo trochu únavné.

Nicméně pak jsme skočili o pár let dopředu, hrdinové trochu dospěli a spolu s tím se změnila jejich situace. Teprve v tu chvíli mě kniha chytla a dokázala jsem se do ní pořádně začíst. Autor mě příjemně překvapil tím, že se nebál věci nazývat pravými jmény a nic nepřikrášloval, ale ani se zbytečně nesnažil nás "šokovat" nebo "pohoršit" něčím brutálním, když to situace nevyžadovala...
Skoky v čase jsou tu sice citelné, ale po těžkopádném začátku se do toho autor dostal a text i přes velké časové posuny plyne bez zádrhele kupředu. Teprve ve chvíli, kdy jsou hrdinové plně dospělí, člověk pochopí významy ze začátku knihy - co je utvářelo, motivovalo a dostalo tam, kde je na konci knihy zanecháváme. Ale to stále nic nemění na tom, že začátek byl trochu nudný.
Blueberry
  19. 8. 2015, 12:20
Méně než průměrná fantasy, které je věnována až příliš velká pozornost a já nechápu proč. Po přečtení jen zklamání a pocit promarněného času. Kniha mi přišla plytká a děj hloupý. Z hlavních postav jsem měl silní pocit iracionality. Bohužel Peter V. Brett je mizerný spisovatel a dobře mu tak =)
Lúthien Celebrindal
  5. 5. 2015, 10:33
Nejlepší kniha, kterou jsem četla, za hodně dlouhou dobu! Postavy jsou sympatické, příběh napínavý a vůbec mě to úplně pohltilo. Přiznávám, že pokaždé když démoni prorazili skrz chrany, běhal mi mráz po zádech a s hrůzou jsem očekávala, jak to dopadne.
rahzul
  28. 11. 2014, 17:09
Po velmi dlouhé době jsem oprášil fantasy žánr a v Tetovaném jsem se nezmýlil. Hlavním hrdinům jsem celou dobu fandil a těšil se až se jejich cesty střetnou. Kniha se četla sama (v práci při noční :) Je to hodně dobře napsané, jen doufám, že pan Brett bude v nastavené laťce pokračovat v dalších dílech Démonského cyklu.
Manon
  29. 11. 2013, 14:32
Díky této knize mě začaly víc zajímat středověká fantasy. Vůbec není rozvláčná, hlavní myšlenka knihy je neskutečně originální a důmyslná.
andilek666
  1. 11. 2012, 17:18
Chybí mi posledních pár stránek do konce knížky a už teď je mi líto to dočítat... =o) Je to vážně skvělá a napínavá knížka. Doufám, že další díly budou brzy =o)
chegulina
  21. 9. 2016, 18:39
Bože děkuji! Za dlouhou dobu nejlepší fantasy ,jen se dočkat dalších dílů je hrůza :) Jednu připomínku bych měla...Více Arlena ,méně všech ostatních :) best book
Plue
  14. 11. 2013, 15:53
Výborná knížka, pohltila mě a nemohla jsem přestat číst! Líbily se mi všechny hlavní postavy - Arlen, Leesha i Rojer, a fajn bylo i to, že jejich vývoj probíhal mnoho let. Jediná maličkost, která mi vadila - název knihy. Prozradil mi, jak se to bude dál vyvíjet. Hned jsem se vrhla na další díl! :)
elly88
  4. 6. 2014, 15:26
Tetovaný je originální nejen svým příběhem, ale i způsobem, jak na sebe jednotlivé části navazují a prolínají se. Cela knížka mě překvapila tím, jak krásně děj plyne a má příjemný spád. U mě se Brett zařadil mezi nejlepší fantasy příběhy.
DeviR1
  18. 9. 2013, 21:29
Začal jsem Tetovaného číst hned po Hře o trůny a kousek za půlkou jsem to vzdal. Mé očekávání bylo velké, bohužel asi až příliš. Nic mě na té knize nezaujalo, působilo to na mě jako nějaká pohádka a nechápu všechny ty lidi, co tuto knihu vychvalují do nebes. Někde jsem četl, že Peter V. Brett se může rovnat s Georgem R.R. Martinem, což bych skoro bral jako urážku pana Martina.
Dumbicek
  16. 6. 2016, 8:20
Vybrala jsem si knihu podle obálky, ale to co jsem našla za obálkou bylo něco neuvěřitelného. Pokud prominu lehce pro mě zmatený začátek, kdy jsem se trochu hůře orientovala v místech i v lidech tak potom jsem hltala každé slovo. Arlen byl pro mě jednička už od začátku a strašně jsem mu fandila. Nemám pocit, že bych četla něco co by tam nemělo být nebo co by bylo navíc. Jsem nadšená a myslím, že o tuhle sérii se brzy rozroste moje knihovna, protože to je něco co mě neomrzí číst pořád dokola.
LenkaZ
  27. 8. 2015, 20:52
Jo Jo Jo... po dlouhé době jsem narazila zase na Fantasy, která mě chytla a nepustila do poslední stránky. Skvělé postavy, napínavý děj, ani jedno slabé místo. Těším se na druhý díl!
jvaclavik
  25. 11. 2014, 11:10
Už si to příliš nepamatuji, protože jsem ji četl asi před rokem, ale vím, že se mi kniha moc líbila. P. V. Brett dokázal přidat svůj zajímavý prvek k už existujícím fantasy knihám a určitě si rád přečtu i třetí díl této trilogie.
Lilienn
  24. 4. 2014, 7:53
Hezká kniha. Hodně paralel z mystického světa do světa normálního. Je velmi čtivá. Když proti ní nestojíte zaměřeni od prvního okamžiku, užijete si ji a nepustí vás. Zklamal mě trošku závěr, ale co se dá dělat, hold trilogie - tak to nebylo tak extra zakončené. Jinak jsem byla celou dobu nadšená.
pospa27
  4. 8. 2013, 19:56
Tak musím říct, že to bylo moje první, čistokrevné fantasy ..... nepočítám-li Kinga :) .... Víceméně jsem podlehl ohlasům tady na fóru :) .... Říkal jsem si, když to všichni tak chválí, tak to zkusím. A dobře jsem udělal, byl jsem úplně pohlcen a žil jsem osudy hlavních hrdinů. Skvěle, poutavě, napsané .... v neposlední řadě chválím nenásilný a srozumitelný překlad :) Díku panu Brettovi jsem se stal fanouškem tohoto žánru :) Dávám plný počet :)
thierry
  11. 11. 2011, 20:25
Nikdy v životě jsem se ještě do knížky takhle nezačetl a nehltal každý slovo (dneska ráno jsem málem zapomněl vystoupit z tramvaje, v práci mě museli zavolat, abych si došel pro výplatní pásku a stravenky a nakonec jsem odešel domů o 10 minut později jenom proto, abych dočetl kapitolu). Těch 450 stránek jsem přečetl během dvou dnů, kdy jsem četl opravdu v každý volný chvilce, a kdyby to bylo možný, tak bych to přečetl s radostí na jeden zátah. Přitom jsem si zároveň celou dobu přál, aby to neskončilo. Důvod? Hlavně proto, jak dynamicky je to napsaný – minimum popisných pasáží (a když se něco popisuje, tak se většinou jedná o boj, který se vám před očima odvíjí úplně jako film), jinak to stojí hlavně na rychle plynoucích dialozích – je to vlastně už napsaný jako scénář k potenciálně dokonalýmu filmu. I když nejraději bych to viděl jako seriál, protože se z toho těžko dá něco vypustit, ale prý to bude natáčet Paul W. S. Anderson (Resident Evil), takže seriál asi těžko. Aspoň teda doufám, že z toho udělají minimálně 2hodinovou epickou podívanou a že to neodfláknou, protože to má obrovský potenciál stát se kultem (knížka je u mě už teď jedna z nejlepších, co jsem kdy přečetl, což je asi z mýho nadšení jasný). Pro fanoušky fantasy povinnost a pro ostatní ideální příležitost, jak mu přijít na chuť.
Jelikož v knihovně nemají druhý díl, tak jsem neváhal a hned jsem si ho objednal na eshopu, a to i s tím prvním dílem, který si až někdy budu mít třeba chřipku zase s chutí přečtu, protože je to opravdu ideální jednodenní čtení, při kterým zapomenete na všechno ostatní. Lituju akorát, že jsem se k tomu dostal už teď, tedy v době, kdy vyšly teprve dva díly z plánovaných pěti, a čekání na další bude hodně dlouhý.
Altheus
  28. 3. 2015, 23:19
Skutečně jedna z těch knih, které chytí a nepustí. Když jsem se do ní pouštěl, vůbec jsem to nečekal. Nikdo mi ji nedoporučoval ani jsem neznal žádné recenze, prostě jsem ji s obvyklým mírným skepticismem začal číst a... zcela jsem jí propadl už po prvních třiceti stranách. Kdybych měl říct, co mě na ní tak dostalo, nedokázal bych to. Asi to není nic konkrétního, ale je to prostě přesně ten typ fantasy, po kterém každý správný fanoušek nikdy nepřestane lačnit. Jenom nevím, jestli se mám pouštět do dalšího dílu, protože kvůli tomuhle příběhu bych mohl zbytečně vyplýtvat svoji dovolenou...
Manonka
  6. 1. 2014, 14:00
Naprosto dech beroucí kniha! Nemám ráda fantasy, ale tuhle knížku si nejde nezamilovat. Poutavý, napínavý příběh a skvěle propracované postavy. Už se těším na další díl...
upppik
  18. 8. 2013, 22:07
Naprosto parádní knížka!Ikdyž preferuji jiné žánry než fantasy (a z fantasy jsem toho moc nepřečetla), tato kniha mě naprosto upoutala a musela jsem ji číst a číst... No, naštěstí je po ruce druhý díl, takže zase ahoj!
depeche
  10. 6. 2013, 13:57
Moc příjemné čtení, není problém se začíst a vychutnávat si, jak se příběh rozvíjí. Úplně jsem cítil tu beznaděj temných nocí, kdy jadrnci nemají nepřítele, který by je zkrotil. Takže o to více si pak užijete příchod Tetovaného aby jim nakopal zadky. Super a už se začítám do druhého dílu
Vé-Vé
  28. 7. 2012, 15:43
A pak, že nemá smysl bát se tmy!
Narazila jsem na knihu náhodou, ale hned po pár stránkách mi bylo jasný, že tohle je to pravý pro mě, je to jiný, než většina knížek, který najdete v knihovně pod cedulkou "fantasy"
lenka40
  15. 4. 2016, 13:16
Ta kniha je prostě báječná . Popis postav a všeho co se v knize odehrává je úžasný. Nic se nedá dělat musím si koupit další díl jsem hrozně zvědavá , jak to bude dál pokračovat . Všem doporučuji si tuto knihu přečíst .
Vessper
  30. 7. 2014, 15:36
Vážně skvělé fantasy, které bych klidně postavil mezi ty nejlepší. Baví od začátku do konce. Autor skvěle dokáže popsat jak dětskou tak dospělou mysl, zachytí její vývoj a nevymýšlí nesmysly a nelogické věci. Prostě paráda.
Merit
  22. 3. 2014, 18:38
Chytlo mě to a nepustilo. Na to, o jaký se jedná žánr, mi to přišlo hodně emotivní (v dobrém), první útok jadrnců jsem tu hrůzu opravdu zažívala, při Jardirově zradě jsem úplně cítila ten vztek ... Autor mě dokonale vtáhl do děje a donutil mě se s postavami naplno sžít a prožívat to s nimi.

Paráda, takhle si představuju zážitek ze čtení dobré knížky.

EDIT
Hodnocení s odstupem času - teprve při čtení dalších knížek fantasy žánru jsem si uvědomila, jak moc povedená tahle knížka byla, jak originální a napínavý příběh to byl.
Totoro
  27. 4. 2016, 21:18
ech :/ hodnotím tedy až po několika letech od přečtení, ale z téhle série mi zůstal takovej nepříjemnej pocit. všude furt jenom ti jadrnci, nevim no...jako některý části byly zajímavý, ale jako celek nenadchlo.
Elie Darrem
  5. 6. 2014, 11:51
ze začátku jsem si říkala, že tuhle knihu ani nedočtu, ale potom mě příběh pohltil a nedokázala jsem se odtrhnout, postavy mají své vlastní příběhy, a postupně chápeme, jak vše se vším souvisí...
Mazda
  2. 9. 2012, 19:15
Opravdu brilantní fantasy. Nápad by se zpočátku mohl zdát jednoduchý, ale zdání klame. Styl, jakým jej autor podává, je jedinečný. Sloh je výborný, kniha se čte velmi dobře. Trochu mi přípomíná Hru o trůny - tím, jak je děj rozvržen na části věnující se jednotlivým postavám a taky Sever vs. Jih. Každá z postav mě bavila, přičemž Arlenův příběh samozřejmě nejvíc. :)
Galeana
  2. 9. 2011, 13:16
Jedná se o vcelku kvalitní fantasy, to jediné, co bych mohla vytknout (ale jedná se o čistě osobní výtku) je inspirace islámskou kulturou.... autor se mohl pokusit vytvořit nějakou jinou pouštní kulturu. Jinak velice oceňuji sympatického hlavního hrdinu. :)
Matys
  5. 10. 2016, 10:37
Naprosto podprůměrná slátanina pro ty, kteří již zapomněli jak by měla pravá fantasy vypadat. Prvních 250 stránek je absolutní vata. Autor postaví zajímavý koncept, který slibuje napínavost a atmosféru, který hned v následující kapitole (a příštích 200 stránkách ) naprosto zabije nudnou a zbytečnou linkou dospívajích mladistvých a jejich malicherných problémů. Že čtete opravdu fantasy vám připomene až třetí část, kde se konečně začne dít to, co od prvních stránek nedočkavě očekáváte. Jako celek pak celá kniha působí neuvěřitelně průměrně a nevyváženě.
Creature
  3. 1. 2016, 16:53
Tetovaný byl rána do černého, během týdne byl přečtený, pro mě to bylo něco nového a hned se mi to zalíbilo :)
Blake
  30. 6. 2015, 13:05
Skvělá kniha, kterou přečtete jedním dechem. Zajímavý poutavý příběh, krásně zpracované charaktery postav. Nemám co vytknout. Těším se, až se zakousnu jako démon do dalšího kusu.
Korinek101
  28. 6. 2015, 23:13
Zcela naplnil moje očekávání. Arlen "Tetovaný" je prostě boží. jenom jsem v části kdy jej podrazí ty pouštní krysy jsem vzteky málem rozerval knihu, ale jinak doporučuji.