Miserere

Miserere Originální název: Miserere

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2612-5

Knižní klub (2010) 978-80-242-2612-5 560

V pařížském kostele arménské pravoslavné církve je nalezen zavražděný Wilhelm Goetz, místní varhaník a vedoucí chlapeckého sboru. Záhadný případ, kde není jasný ani motiv, ani způsob vraždy, vyšetřuje na vlastní pěst Lionel Kasdan, arménský policista v důchodu, léčící se z maniodepresivity, a spolupracuje při tom s Cédrikem Volokinem, mladíkem ruského původu z úřadu na ochranu mladistvých, toho času bojujícím se závislostí na heroinu. Počet mrtvých, zabitých stejnou metodou, narůstá a indicie se opakují: u všech jsou nalezeny otisky chlapeckých bot, částečky dřeva a biblická citace.
Kazdan a Volokine, nepravděpodobní spojenci, z nichž každý je pronásledován vlastními běsy, stopují minulost obětí a jejich pátrání odhalí spojitost případu se záhadnou sektou zabývající se výzkumem hlasu. Sekta, založená v Chile nacistickými uprchlíky, se po pádu Pinochetova režimu přestěhovala do Francie a dvojice vyšetřovatelů zjistí, že je napojena na nejvyšší vládní špičky. Oba však s touto sektou mají společného více, než by si sami přáli...
Dramatický spád děje, nesourodá, a přesto realistická dvojice hlavních hrdinů a především skvěle vykreslená atmosféra - to jsou hlavní devízy napínavého thrilleru z pera francouzského spisovatele, doma i ve světě známého autora knižní předlohy a filmového scénáře úspěšného snímku Purpurové řeky. (Založil/a: malc8k)

Jean-Christophe Grangé Jean-Christophe Grangé
*15.06.1961

illy
  13. 4. 2015, 10:22
To jsem takhle jednou vyrazil s manželkou do Paříže. Hned na letišti jsem jí na záda nenápadně nalepil cedulku s nápisem "Alláh je vůl" a držel se v uctivé vzdálenosti. Když ji ani po čtyřech hodinách nikdo nezabil, došla mi hrozná skutečnost: nikdo v Paříži neumí česky. No nic. Abych alespoň nasál atmosféru i knižně, začetl jsem se. A stálo to za to. I kromě toho že jsem procházel ulice, kde se kniha odehrává... Autor i u nás velmi populárních Purpurových řek nám servíruje až makabrózní příběh, který začíná jako detektivka a končí jako hollywoodský akční spektákl. Není bez chybiček, například provázanost hlavních hrdinů s případem působí trošičku záměrně, nicméně se jedná o opravdu neskutečně čtivou knihu a já ji mohu jen a jen doporučit. Salut.
Yggdrasil
  26. 6. 2014, 7:56
Juhuuu, přesně podle mého gusta. Byla jsem napnutá jak kšandy. Grangé rozhodně rozjel brilantní hru, u které jsem až do konce nemohla být jistá, jak dopadne. A taky,že nebyla.