Originální název: Das Schloß

Československý spisovatel (2009) 978-80-87391-07-5 301
Nakladatelství Franze Kafky (1997) 80-85844-30-3 411
Votobia (1995) 80-85619-86-5 345
Odeon (1989)

Zámek (v originále Das Schloß) je surrealistický román Franze Kafky, napsaný v roce 1922. Pojednává o tragické srážce jednotlivce s nepochopitelnou byrokratickou mašinerií. Je považován za Kafkovo nejlepší, i když nedokončené, dílo. Hlavním hrdinou je zeměměřič K. Ten přijíždí do vesnice pod zámkem a marně se pokouší kontaktovat anonymní uředníky zámku, aby se dozvěděl nějaké podrobnosti o práci, k níž byl pozván. Nejdřív zámek nevidí (je zahalen mlhou) a ani později se mu k němu nedaří dostat. Úředníci, odtrženi od reality obyčejných lidí, rozhodují o všem, co se ve vesnici děje. Tak jako i ostatní Kafkova díla, i tento příběh pojednává o marném boji jednotlivce proti mašinérii byrokratického zřízení. Kniha nedává žádnou naději v tom smyslu, že K. by jednou mohl dojít jakéhokoliv rozřešení své situace, ať už v jeho prospěch čí neprospěch. Jakákoliv K-ova akce či intrika je marná, neboť i ostatní spřádají své plány a dostávají se do vzájemných konfliktů. Boj s byrokracií se tak šíří a byrokratické manýry prorůstají celou společností. Román nebyl dokončen, ale dle zprávy Maxe Broda zeměměřič nakonec umírá vysílením, ale na smrtelné posteli za ním přijdou úředníci ze zámku se zprávou, že může konečně nastoupit do služby.

Zdroj: wikipedia.org (Založil/a: Sarinka)

nevermore
  26. 3. 2015, 21:01
Děkuji zdejším čtenářům, kteří již vše podstatné pověděli. Já, milovník surrealismu, jsem v dobrém slova smyslu Zámkem rozložen. Je to prostě šílenost, absurdnost, bezvýchodnost, marast a skepse, stavěná (zdánlivě) zbytečnými větnými konstrukcemi, prázdnými kulisami (jak přesně vystihla ForFreedom) a dalším nestabilním, avšak pevně hermeticky uzavřeným materiálem. Rozkuřovači páně Greye ale asi nebudou nadšení.
Viděl jsem Zámek v relativně dobré filmové adaptaci (http://www.csfd.cz/film/48381-zamek/), která se sice nedrží 100% fabule, ale prostředí a takový ten "feeling" se mi docela líbil (samozřejmě kniha je kniha - lepší) a pak v adaptaci dost hrozné, brněnského divadelního souboru V HaDivadle, která byla, laicky řečeno, "dost mimo".
Ze Zámku ještě zešílí spousta lidí.
s-reader
  28. 7. 2010, 7:07
Žijeme v kafkovském světě. To mě napadalo téměř na každé straně Kafkova Zámku. Absurdita, nepochopitelnost a nemožnost uniknout - to jsou základní rysy našeho života a Kafka je ve své knize jen trochu zdůraznil a popsal je v jiných souvislostech, než jsme z běžného života zvyklí.
ForFreedom
  3. 8. 2013, 10:23
Patrně Kafkovo nejlepší dílo, právě Zámek do sebe obsáhl všechny jeho předchozí, vesměs ještě pouze načrtnuté, literární světy, zde ale v definitivní, myšlenkově ucelené a Kafkovu tvorbu uzavírající podobě. Pokud pak lze o Zámku, potažmo celém jeho díle napsat něco, co by nebylo jen subjektivní výplní, přirozeným hledáním a přisuzováním smyslu a významu, je tím podle mě právě struktura, „topografie“ toho bizarního světa. Světa, který je sám ve své podstatě absurdní, vyplněný kulisami prázdnoty, která je dána jen další prázdnotou, zámkem, ležícím za snažením a hemžením postav, za jejich vztahy, vytvářející malé a stejně tak prázdné kouty toho světa, k jehož jádru, zdánlivému cíli a naplnění se všichni marně drápou. Až u Zámku si člověk plně uvědomí ty ,,neviditelné démony, kteří rvou a ničí člověka nechráněného…“ i to, ,,úzkostlivé svědomí, doslechnuvší i tam, kde druzí, hluší, cítí se bezpečni“, jak Kafku prokoukla Jesenská. 5/5
domingo
  6. 3. 2010, 14:51
Nejlepší Kafkova próza? Asi ano.
Každopádně nejsložitější určitě. O Kafkových knihách se nedá moc napsat, protože de facto jakýkoliv pokus o analytickou kritiku by byl brán z jednoho čtenářského náhledu, a to je pro tak mnohovrstevnatý a barvitý román, jakým Zámek bezesporu je, škoda. Omezím se tak na tvrzení, že zatímco Proces byl revoluční, čtivou a filozoficky údernou reflexí absurdního nadvládí ovládajícího lidské životy (neboli, jak se tomu později říká, antiutopie), je Zámek ve své podstatě psychologicky-filozofická sonda do zjitřeného nitra Kafkových outsiderských hrdinů, tak detailní a precizní, jak si to jen lze představit. (5/5)
ROB33
  12. 7. 2016, 11:18
Hodně těžko se mi hodnotí tato kniha. Možná jsem jí úplně nepochopil, možná jsem nevyzrálý čtenář nebo prostě jenom mi Kafkárna nesedla, jak lze nazývat svět Franze Kafky. Četl jsem knihu poměrně dlouhou a chvílemi jsem se dost nudil. Nechci jenom kritizovat, ale určitě jsou mnohem lepší knihy.
Sabotteur
  27. 7. 2010, 21:41
Koncept Zámku (ačkoliv rozhodně nemohu tvrdit, že bych ho dokonale pochopil)a bezútěšnost jeho úřednické symboliky si opravdu pět hvězdiček zaslouží, jenže stejně jako u Kafkova druhého stěžejního díla Proces jsou poskvrněny jak až příliš patrnou torzovitostí díla, tak někdy až nepatřičnou 'ukecaností'.. mnohamluvnost plejády vedlejších postav je z mého pohledu častěji více na škodu než k užitku. Nejsem si jist, jestli by Kafka vůbec byl schopen svá díla dokončit - možná by tedy bylo záhodno tyto jejich nehotové rysy přijmout jako jejich nedílnou součást, toho však nejsem schopen.. tak mohu spisovateli alespoň poděkovat za Josefa K., asi nejnesympatičtější (leč snadno pochopitelnou) hlavní postavu všech dob.
Preambule
  15. 9. 2014, 23:03
S Kafkou mám vztah docela na pováženou. Když jeho knihy čtu, vlastně mě to nebaví, ale jakmile skončím, jsem nadšená ze všeho, vlastně i z toho pomalu plynoucího a "jakože o ničem" se tvářícího textu. U Zámku to nebylo jiné. Je to jedna z knih, které se musí rozležet v hlavě a pak se třeba znovu vracet k jednotlivým částem, namátkou. A teprve potom mi autor odhalí svá tajemství. Nebaví mě klasické vykládání textu typu že román je o odlidštěné společnosti a že nám nastavuje zrcadlo a tak dál. Ano, tohle všechno tam je, ale Kafkovo mistrovství dle mého tkví hlavně v jeho postavách, situacích, absurdním a dobře skrytém humoru a o celé atmosféře jeho vzdálených, ale přece tak nám známých světů. Tohle všechno v knize bylo a body navíc mu dávám za jinou a méně pochmurnou atmosféru než tu v Procesu.
Jo, Zámek je fakt dobrej.
MatesS
  11. 11. 2012, 16:10
Teď z jiného soudku: Až po přečtení knihy mi došlo, kde se inspiroval Douglas Adams při vytvoření postav Vogonů. Až na to, že Stopaři nakonec dosáhli svého...
Kafka je pro mě autorem, od kterého mi tak nějak stačí jedna kniha a dost. Nebo jsem si to alespoň donedávna myslel. Kdoví, zda tohle tvrzení úplně nepřehodnotím a nesáhnu po dalším chudákovi uvězněném v byrokratickém labyrintu?
JarKun
  19. 5. 2013, 12:41
Nadčasová knížka o tom, jak lidé sami sebe uvěznili do mašinérie, byrokracie a topení se v papírech. Navíc temně napsaná. Politický systém jako zlo už od pradávné doby. Víc takových Kafků, třeba jednou lidstvo procitne. Zalitoval jsem, že dílo zůstalo oficiálně nedokončeno. I když právě i v tom je ten kus děsu. Byrokracie jako bludiště, ze kterého se nedá uniknout a jednoho dne v něm prostě zemřete.
eugeene
  14. 2. 2013, 15:50
"Četl" jsem knihu jako mluvené slovo. Krásný surrealistický popis byrokracie, rozhodně nadčasové dílo. Nicméně nic pro mě.
venculinek
  2. 9. 2015, 21:45
Tak z toho mě bolí hlava, ještě když si na to vzpomenu. Začátek byl hodně slibný, ale nadšení pomalu upadalo s nárůstem zdlouhavých, absurdních rozhovorů. Hlavní myšlenka je jasná snad všem, ale pochopit celou knihu je rozhodně složitější. Po přečtení jsem na internetu vyhledal různé články, které se snažily čtenářům pomoci do knihy lépe proniknout. Nikdo ale neví, zda je právě ta jeho hypotéza ta pravá. Snažte se to každý pochopit po svém, ale nesnažte se tím ovlivnit své okolí.
Morloth
  11. 5. 2010, 22:04
Zámek je asi mým nejoblíbenějším románem Franze Kafky. Je to dáno především tím, že oproti Procesu a Americe jsem nebyl ubíjen stylem, který je sice precizní, ale zkrátka mi nesedí. To neznamená, že zámek není napsán stylem stejným, nebo alespoň podobným. Rozdíl pro mne však tkví v tom, že Zámek má atmosféru, se kterou si rozumím, snad proto, že zeměměřič K. se oproti ostatním hrdinům dostává do většího kontaktu s okolím? Snad. Ale třeba pěkně kecám.
Vivian
  25. 7. 2015, 16:41
Tak úzkou knihu jsem nikdy nečetla tak dlouho. Nejprve pouze rozhodnutí, že musím přečíst alespoň jednu knihu od Kafky v rámci základního vzdělání. Na začátku děje si říkám - jednoduché psaní, to bude rychlý příběh, najednou se zasekávám na pasážích, kdy si říkám, že to přece není možné, čtu to znova, a potřetí, začínám se kroutit jako had u nesmyslných a absurdních scén, říkám si, že to snad není možné, kniha ne a ne skončit, a ten závěr - utnutý v půlce věty - nejdříve naštvání a pak vlastně - vždyť to celé zapadá a vyjadřuje celou pointu..
taktika
  20. 5. 2015, 13:08
Celej Zámek mě dost zklamal a potvrzuje moji teorii o tom, že je Kafka tak trochu přeceňovanej. Nekončící přímá řeč, nejlépa narvaná do jednoho souvětí - budiž. Přesto se mi v tom nepodařilo najít nic hlubšího, žádnou geniální metaforu světa, co by stála za to, se tím prokousat.
Fantassmagoria
  9. 7. 2014, 15:32
Kniha Zámek patří mezi mé oblíbené. Stále jsem doufala,že se hlavní hrdina vymaní z bludného kruhu zoufalství a bezmoci. Je to tak absurdní, že se vám chce křičet a nějak pomoct. Ale nejde to, zámek je hluboko v lese zahalen neprostupnou mlhou.
Gran
  9. 7. 2011, 13:56
Absurdní prostředí a v něm nepochopitelně důvěřivé, naivní a rovněž celkově absurdní postavy (kde hlavní hrdina je mezi slepými jednooký král, což ale zdaleka nestačí čtenáři ke ztotožnění), které jako by se za každou cenu snažily vykonstruovat v každém dialogu svůj co nejdelší monolog - to vše, aniž by se jakákoliv z rozehraných zápletek pořádně zakončila a aniž by absurdita celého "příběhu" byla vysvětlena: na to všechno kniha končí tak náhle, jako začala. Jediným vysvětlením může být, že se jedná o jakýsi psychologický pohled do nitra autora (který si, inu, nežil vzhledem ke svému původu lehce, stejně jako hlavní hrdina knížky), ale v takovém případě čtenářovo nepochopení jen vystřídá prostý nezájem a zklamání, že pointu nepostřehl ne proto, že by byla příliš komplikovaná, ale proto, že v příběhu žádná pointa - která by obhájila 300 stránek nezajímavého textu - není.

---------------------

@FORFREEDOM: Stejně jako já se neohrazuji vůči Tvému komentáři (který není o moc méně radikální než můj, je akorát narozdíl od toho mého pozitivní), se kterým se ovšem tedy rozhodně neztotožňuji, je z Tvé strany zbytečné jakkoliv reagovat na můj komentář, nemáš-li k němu žádné faktické výhrady (co se týče té jedné možné: to, že se ví, že je Zámek nedokončený, ještě neznamená, že mi to nemůže vadit). Knížku jsem četl pečlivě, některé pasáže během čtení i později raději opakovaně - a i po dlouhém zvážení si osobně (vždyť co jiného ty komentáře jsou než subjektivní názory) myslím, že je škoda, že tu narozdíl od CSFD není ještě hodnocení "odpad!" (bez jakékoliv úrážky vůči Tobě či vůči Kafkovi). Je to můj názor, stejně jako Tvůj názor je Tvůj a názory ostatních jsou jejich názory - je mi líto, ale budeš se holt muset smířit s tím, že nejen že se Zámek nelíbil každému, ale že se tuto pro Tebe snad smutnou skutečnost potenciální čtenář, který se sem podívá, i dozví.

edit: Případnou další diskusi, která by IMHO nebyla pro ostatní příliš přínosná a jen by zde v prostoru pro komentáře zabírala místo, doporučuji přenést do místní pošty.
JaraPes
  14. 4. 2011, 19:06
Tuto knihu bych popsal jedním slovem - absurdní. Přesto toto hodnocení není myšleno hanlivě a i když byl děj plný složitých dialogů/monologů dokázal si mě získat.
Ali.K
  15. 3. 2010, 20:33
Knihu jsem přečetla dvakrát, jednou asi ve dvanácti letech a podruhé teprve nedávno. Netvrdím, že jsem ji zcela pochopila, ale neobvyklý děj i vskutku nesympatičtí, rozporuplní hrdinové si mě získali - a vlastně ani nevím čím.