Začať od nuly

Profil knihy je v jiném jazyce

Začať od nuly

Ikar - 2014
ISBN: 978-80-551-3705-6

Ikar (2014) 978-80-551-3705-6 280

Autorom tejto knihy je naozaj Jimi Hendrix.
Ale keďže táto kniha bola zostavená posmrtne, mali by sme objasniť, ako sme dospeli k jej konečnej podobe.
V istom zmysle to bol vlastne jeho nápad. Pracovali sme na životopisnom filme. Nechceli sme však Jimimu vkladať do úst slová, ktoré nikdy nevyslovil, a tak sme sa rozhodli, že skúsime spracovať iba to, čo skutočne povedal. Nakoniec sme zhromaždili obrovskú kopu materiálu z mnohých zdrojov, o ktorých hodnovernosti nemožno pochybovať. Bolo toho naozaj veľa, pretože Jimi počas svojho štvorročného života na výslní poskytol nesčíselné množstvo rozhovorov. Okrem toho si rád robil poznámky, používal doslova všetko – hotelový hlavičkový papier, cigaretové škatuľky, zdrapy papiera a dokonca vreckovky, jednoducho čo bolo poruke.
A hoci mnohé z toho už bolo publikované, vždy sa tak stalo s úmyslom potvrdiť isté predstavy o jeho živote a hudbe. Pri skúmaní dostupných podkladov sme si uvedomili, že Jimi nám všetko podstatné povie aj sám, no informácie sú útržkovité a niekedy nejasné.
Vtedy sme si predsavzali, že uprostred mnohých mýtov a povier necháme prehovoriť samotného Jimiho, aby nám podal svoj vlastný pohľad na život a tvorbu.
Peter Neal

Z anglického originálu Starting at Zero (Bloomsbury, New York 2013) preložil Matúš Kyčina.
Verše preložil Ivan Štrpka.