Purpurové řeky

Purpurové řeky Originální název: Les Rivières Pourpres

Alpress - 2001
ISBN: 80-7218-593-4

Alpress (2001) 80-7218-593-4 392

prostředí skal a ledovců jsou postupně nalezena v pozici embrya tři zmučená těla. Rituální vraždy, nebo dílo šílence?
Na druhém konci Francie dojde k nevysvětlitelné krádeži dvacet let staré školní kartotéky, podivnému vniknutí do místní hrobky.
Vyšetřování vedou nezávisle na sobě dva policisté, maximálně rozdílní, ovšem jen zjevem.
Jednotlivé střípky mozaiky do sebe postupně zapadají, napětí nejen neochabuje, ale stále narůstá.

Skutečně vynikající thriller, přeložený už do 12 jazyků. V zájmu autentičnosti se ovšem autor občas nemůže vyhnout hrubému vyjadřování některých osob, krvavým scénám apod. Román získal Velkou cenu RTL/Lire za rok 1998 (je to cena udělovaná čtenáři, bez účasti profesionálů). (Založil/a: malc8k)

Jean-Christophe Grangé Jean-Christophe Grangé
*15.06.1961

Bastet
  18. 6. 2011, 14:28
Knížku jsem si přečetla na základě své velké lásky k stejnojmennému filmu s Jeanem Renem. I když základní děj jsem znala a tudíž pro mě padouch nebyl tajemstvím, jsem byla mile i nemile překvapena změnami oproti filmu - sražení dvou postav do jedné, nová prostředí, rozšíření dějových linií, atd. Z čeho jsem byla opravdu nadšená byl hlubší průnik do duší hlavních postav. No jo no, to do filmu nenarvou ani kdyby se sebevíc snažili. Rozhodně můžu s čistým svědomím doporučit.
HPL
  28. 3. 2014, 1:28
Ke knize jsem se dostal (jako pravděpodobně většina ostatních) skrze vynikající film. A o to více jsem se těšil na konec, který jsem věděl, že je jiný než ten filmový (který, co si budeme povídat, za moc nestojí).
Děj příjemně ubíhá kupředu, jedna stopa vede ke druhé (detektivky sice nejsou můj šálek čaje, ale kvalita se zkrátka pozná). Kniha je velmi dobře napsaná, a i velký překladový kritik jako já musí pochválit český překlad působící autenticky.
Námět je celkově originální, líbila se mi myšlenka 2 zdánlivě nesouvisejících vyšetřování, která se protnou.
Oproti filmu je zde, jak už to bývá, halda detailů, ať už nepatrných či klíčových, které celkový příběh posouvají mnohem dál, než (by) byl film schopen. Asi nejmarkantnější změnou (abych se vyvaroval spoilerů) je samotná postava Karima (sice se nedivím, že drzý rasta-arab asi přišel pánům producentům trochu moc pro kinosály plné předsudků a klišé, a nic proti Casselovi, který je podle mě jeden z nejlepších současných francouzských herců, ale je to zkrátka škoda). A když už jsem to nakousnul, naopak Jean Reno se do své role narodil.
Jako vždy po dočtení kvalitní zfilmované knihy můj oblíbený film ztratil dosti na své kvalitě. Ale zaplať pánbůh zato, protože takhle mě v knize aspoň čekala spousta překvapení. Zasloužený plný počet.
PS: Konec mě zabil. Nečekal jsem zrovna happyend, ale tohle?!
yarghoul
  11. 3. 2013, 7:17
Film jsem zatím neviděla a o to víc jsem si mohla užívat knihu. Od prvních stránek jsem byla chycená a nemohla jsem knihu odložit. Výborně napsané, napínavé, čtivé, super! Celou dobu jsem měla spoustu možných scénářů, jak to bylo doopravdy, a samozřejmě to bylo úplně jinak. :-) Doporučuji přečíst a já si teď jdu sehnat film.
Venceslao90
  20. 4. 2014, 20:32
Film jsem neviděl, takže jsem ke knize přistupoval s čistým štítem. Dlouho jsem její četbu odkládal (ani nevím proč) a nakonec musím říci, že to byla chyba. Je to vážně dobrý. Zvlášť ta první polovina a pomalé rozplétání minulosti na dvou frontách. Závěrečné rozuzlení je logické, ale trochu složitější, takže je třeba dávat pozor. Ale pro někoho možná trochu moc sci-fi, nicméně mně to nevadilo.
Miki2
  9. 11. 2012, 9:10
Kniha se mi moc líbila. Zajímavý námět. Trošku mě zpočátku odradily ty dva případy, které jakoby spolu vůbec nesouvisely. Pak se to všeechno začalo proplétat mezi sebou. Pěkně se to čte. Výborná kniha. Určitě všem doporučuji.
Raja
  16. 6. 2012, 16:44
Knihu jsem přečetla skoro jedním dechem. :-) Líbilo se mi nečekané a zajímavé rozuzlení příběhu. I to jak byli zapleteni do sebe dva případy vzdálené od sebe několik set km které na první pohled spolu nesouvisí . Pěkný a poutaví příběh.
Film už mě tak moc nenadchl :-) ale to je asi normální .