Čelisti slov

Originální název: The Raw Shark Texts

Odeon - 2008
ISBN: 978-80-207-1288-2

Odeon (2008) 978-80-207-1288-2 416

Románový debut Stevena Halla je thriller věku informačních technologií a stále postupující abstrakce. Zatímco hrdinové slavného Spielbergova hororu žili ve strachu před bestií se zcela konkrétními obrysy, protagonista románu se snaží ubránit svůj život proti žraloku, který je "čistě pojmový" - neviditelný, leč o to nebezpečnější, je to zabiják, nebažící po krvi, nýbrž po myšlenkách, po vzpomínkách. A hrdina románu tak nemá žádné útočiště na souši, kam by se mohl uchýlit. Vody myšlení a paměti jsou hluboké a pojmový predátor se v nich cítí jako doma. S vypravěčem příběhu se setkáváme v bodě 0: probírá se z kómatu, neví, kde je, jak se tam dostal a prakticky ani kdo je. Svou identitu staví kámen po kameni, přičemž malta, kterou tyto části lepí dohromady, se povážlivě drolí. Jako lešení pro výstavbu identity mu slouží dva zdroje, ty si však vzájemně odporují. Na jedné straně je to teorie jeho psychoterapeutky, jež mu vysvětluje, že trpí vzácnou ztrátou paměti, která jej postihla už několikrát. Na straně druhé jsou to dopisy, které v pravidelných intervalech dostává poštou, a jejichž odesílatel se podepisuje jako jeho předchůdce, Eric Sanderson I. Komu má věřit? Čeká ho absurdní, těžko představitelný souboj s dravcem, jenž jde po jeho myšlenkách. (Založil/a: Kordus)

Steven Hall Steven Hall
*??.??.1975

lusk_lusk
  23. 4. 2013, 21:37
Poměrně zajímavý nápad, zpracování bohužel pokulhává. Nejslabší součástí příběhu je cesta "do neznáma" se záhadnou holčinou, kde snaha o tajemno zavání pocitem, že ani autor nevěděl jak pokračovat a cukrově pubertální vstah jak jinak než opět s onou nedbalou kráskou. Při četbě se jen těžko ubráníme pocitu, že kniha v našich rukou je jakousi kompilací prvků z jiných, hodně známých knih. To samo je nejspíše vědomý odkaz autora jasně související i se samotným tématem knihy a morálními otázkami, které během odvíjení příběhu vyvstávají - to je přece velmi chytré!. Abych vyzvedla nějaké plus, zmíním i v beletrii neobvyklou práci s textem zpodobňujícím obrazy (každý z nás povinně k této disciplíně přičichl na základní škole). V poezii je to celkem běžné, zvláště u nás za dob poetismu a konec konců i od vytvoření jedné zbytečné aplikace ve photoshopu. Každopádně námět by se dal zpracovat mnohem poutavěji a nebýt vyvedeného závěru(poslední tři strany)dávající větší prostor ukotvení do reality, který špatný dojem trochu zkrotil, bylo by to mnohem horší.