Afghánské tažení

Afghánské tažení Originální název: Afghan Campaign

BB art - 2008
ISBN: 978-80-7381-266-9

BB art (2008) 978-80-7381-266-9 319

Steven Pressfield se v úvodu vrací k tažení Alexandra Velikého do afghánských království v létech 330 až 327 před Kristem. Starověkou epopejí jako by autor nastiňoval průběh, hrůzy a beznaděj současných konfliktů v Iráku a v Afghánistánu.

Děj Afghánského tažení vypráví mladý voják Alexandrovy armády, Makedonec Mathias. Z jeho úst se dozvídáme, s jakými vojenskými a morálními strastmi se vypořádávali Alexandrovi muži a jejich král v novém typu války, když jim nezbývalo než se přizpůsobit metodám nesmiřitelného nepřítele, jeho teroru a taktice partyzánského boje s účastí civilního obyvatelstva, včetně žen a chlapců. Mathias se připojuje k Alexandrově armádě v době, kdy už porazila perskou říši a postupuje dále na východ do Afghánistánu, aby se dostala k údajným pohádkovým bohatstvím Indie. Mladý muž bojuje v jednotce mezi svými vrstevníky, ale také spolu s veterány, k nimž se rychle přiřazuje, když uskutečňují Alexandrovu taktiku spálené země. Zároveň prožívá hluboký milostný vztah k afghánské dívce, který je však těžce poznamenán barbarstvím afghánské společnosti, makedonských vetřelců a nakonec i zaslepeností jeho samého. Mathias popisuje každodenní brutální střety obou stran a dokládá tím, jakou cenu lidskosti platí expediční ozbrojená síla, řídící se v podstatě světskými a humanistickými zásadami, když se snaží vnutit svou vůli lidu fanaticky oddanému náboženství a hrdému tak, že dovede za své zásady bez váhání zemřít. (Založil/a: tomhk)

Vojtik69
  12. 11. 2014, 20:57
Obsahuje spoiler spoiler Zpočátku mi kniha přišla nepřesvědčivá, jakoby se autor pouze snažil aktuální přítomnost Američanů v Afghánistánu převést o tisíce let zpátky. Ale postupem děje začala kniha nabývat na uvěřitelnosti a já se začal sžívat s hlavní postavou. Vrcholem byl strhující závěr, od kterého jsem se nemohl odtrhnout a dočetl jsem ho na posezení. Závěrečný obrat děje a jeho krutost mě ale dostala! Takhle se mnou citově ještě žádná kniha nezamávala. Mathiasův pád na dno všech sil jsem prožíval s ním. Musel jsem sám sebe vnitřně přesvědčovat, že jde jen o fikci a ne skutečnou událost.
Kniha dává nahlédnout do myšlení Afghánců, které je pro nás ze západní kultury nepochopitelné. Bohužel nemám jak posoudit, jestli jejich myšlení autor vykresluje reálně a nezbývá mi, než mu věřit.
Podle této knihy je Afghánistán krásná a zároveň krutá země se vším všudy.