Protentokrát aneb Česká každodennost 1939-1945

Protentokrát aneb Česká každodennost 1939-1945

Čas - 2012
ISBN: 978-80-87470-60-2

Čas (2012) 978-80-87470-60-2 120

Období Protektorátu Čechy a Morava bezesporu patří mezi nejtemnější etapy naší historie a byl o něm vydán bezpočet knih. Tato však na léta 1939-1945 nahlíží poněkud jinak: přes všechny stinné i tragické aspekty žili obyvatelé protektorátu své soukromé životy, zakládali rodiny, přiváděli na svět děti, milovali se, užívali i v omezených možnostech volných chvilek… Stejně tak nebyly přerušeny ani tisíceré nitky pracovních či úředních vztahů. Po úvodní kapitole, věnované protektorátu a tehdejším vztahům mezi Čechy a Němci obecně, se dočteme mnohé zajímavosti o kulturním a sportovním dění, trávení volného času, médiích, školství, výchově dětí a mládeže, pracovním nasazení, rodinných financích, městském i venkovském životě, dopravě, módě, stravování, roli a postavení církve, zdravotní péči a dalších otázkách – to vše z pohledu obyčejného Čecha či Moravana, jenž sice Němce nenáviděl, ale především se snažil přežít. Zvláštní kapitola je věnována smutné historii židovského a romského etnika.
Tato publikace, jež je druhým svazkem nové ediční řady Nakladatelství ČAS, věnované našim dějinám a nazvané Český ČAS, přináší tedy nový a navýsost zajímavý pohled na život v protektorátu, a to nejen díky poutavému textu, ale i díky více téměř osmdesáti reprodukcím. Neměla by proto chybět v knihovně těch, kdo se zajímají o naše moderní dějiny, a zvlášť silnou a současně čtivou výpověď o dané době může poskytnout dětem a mládeži.

Marie Michlová Marie Michlová
*13.06.1989

horkosladka.symfonie
  24. 4. 2015, 22:05
Autorka je můj ročník, tedy smekám před tak zdařilou prací plnou zajímavostí na tak mladý věk.
Člověk si při čtení hned uvědomí, jak je svoboda nade vše a jak se máme dnes dobře, byť doba, ve které teď žijeme, také není ideální a přináší mnoho problémů a hrůz... Především Židé to měli velmi těžké se všemi těmi zákazy... Nejsem schopna pochopit antisemitismus a jakoukoliv nesnášenlivost a fanatismus.