Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech

Kam zmizela ta roztomilá, rozesmátá holka v květovaných šatech Originální název: Betting on the Muse

PRAGMA - 1996
ISBN: 80-7205-952-1

PRAGMA (1996) 80-7205-952-1 416

Tato posmrtně vydaná sbírka básní a povídek kultovního amerického spisovatele Charlese Bukowského patří k jeho bezkonkurenčně nejlepším a nejreprezentativnějším souborům. Více než stovka básní a půltucet povídek mapuje jeho vývoj od surreálně laděné poezie po sevřené epické útvary, básně-historky s nezbytně vtipnou či provokativní pointou. Sbírka má široký záběr od poetických vzpomínek na dětství v době hospodářské krize přes "drsňácké" historky z toulavého mládí a neméně bujarého období středního věku až po meditativní básně, jež jsou výrazem jistého autorova zklidnění a smíření se sebou samotným ve stáří. Typickými tématy jsou pochopitelně dostihové sázky, ženy, hudba, pití, psaní a šílenství, nezřídka se Bukowski zabývá též blížící se smrtí. Více než kde jinde oplývá humorem a nadhledem, z básní dýchá klid a umění vychutnat si život. Exkluzivní výběr toho nejlepšího, jenž patří do knihovničky každého "bukofila" a milovníka autentické, upřímné, a přitom jemné a něžné poezie bez příkras. (Založil/a: hladko)

Ghoulman
  22. 6. 2013, 23:34
Pro všechny, kdo si myslí, že Bukowski byl jen prasák a primitiv. Velmi krásné, citlivé, některé věci mě dohnali až k slzám. V této knize je hojně zastoupená i druhá část lidskosti, kterou Bukowski symbolizuje a která tak často lidem uniká...
Abigor
  6. 6. 2014, 10:24
Povídky byly horší, než v jeho ostatních výborech, ale... Tohle bylo moje první setkání s jeho poezií (do té doby jsem ho znal jen jako prozaika) a musím říct, že to má sílu, ač jsem byl ze začátku dost skeptickej. On měl pravdu v tom, že próza je zbytečně dlouhá a že básně jsou v tomhle ohledu tvrdší. Ty jeho se čtou stejně lehce, jako próza, ale rozhodně ti po nich lehce nebude! Prostě paráda, paráda, PARÁDA!
MatesS
  11. 11. 2012, 14:19
Ano, tady se možná vykrystalizovává ten pravý Bukowski, ten Charlie uvnitř, ten skutečně citlivý člověk, který to pro bonmot nemá nikdy tak daleko, jak se mi zdálo v jeho jiných knihách. Poezie mu prostě jde mnohem líp. Sice je to taková dá se říci banální tematika, nikdy se nic moc nového nedozvíte, ale nejspíš tou syrovostí dokáže rozechvět potřebné struny a pak už jen vychutnávám symfonii jednoduché pravdy. To, že si tu vlastně vůbec nehraje na básníka z něj básníka posléze činí.
-Nikola-
  10. 6. 2015, 22:20
I genialita praštěných lidí se musí cenit.
Básně Charlese Bukowského jsou pro mě naprosto rozporuplnou záležitostí. Ale co je důležité, naprosto jsem jim propadla. Nedokážu odolat té pointě, kterou ledabyle nahodí na konci básně.
Ovšem tato sbírka byla jiná než všechny ostatní. Dokážu tady nahlédnout pod tu zkaženou kůži Bukowského. Naprostý ignorant se bojí. Bojí se smrti, bojí se, že bude zapomenut. Ano, vše je sarkasticky laděno a má to samozřejmě šmrnc.
Je to prostě až nepříjemně upřímná kniha z pohledu sarkastického pesimisty.
Nakonec bych si dovolila citovat část anotace ke knize Kapitán odešel na oběd a námořníci převzali velení:
"Bukowski - profesionální narušitel klidu, básník losangelského podsvětí píšící s bláznivou romantickou naléhavostí ..."
Právě nad tímhle popisem Bukowského jsem se musela pousmát - dokonale sedí.