Povídky I

Povídky I

Nakladatelství Franze Kafky - 1999
ISBN: 80-86911-07-1

Nakladatelství Franze Kafky (1999) 80-86911-07-1 349

Proměna, Ortel, Topič, V kárném táboře a řada dalších kratších textů vydaných za života Franze Kafky.

lidus
  25. 11. 2016, 14:11
Chtěla jsem si k doplnění vzdělání přečíst Proměnu a vzala jsem to trochu zeširoka. Sbírka se jmenuje Povídky, ale opravdovými povídkami je jen část zahrnutých textů. Zbytek jsou úvahy, krátká zamyšlení a něco, co připomíná záznamy snů. Týden po dočtení stále nevím, co mám napsat. Asi chápu, jak to myslel - "asi" je v rámci možností nejpřesnější vyjádření, protože ta interpretace je zatím jen pocitová. Kafkovo dílo je taková zvláštní učebnice psychologie - rozeber si to, přelož a pochop.
Není to zrovna řachanda, ale asi se ke Kafkovi vrátím, udělal na mě dojem.
Hvězdičkovat nemůžu.
Ještěrka Mollitiam
  2. 9. 2016, 16:19
Na mě tato sbírka působí značně rozporuplně. Nejraději bych ohodnotila každou povídku zvlášť. Nejvíce se mi líbila skupina povídek nebo spíše zamýšlených textů souhrnně nazvaných Rozjímání. Ty nebyly příliš krátké, byly krásně napsané a čtenář se mohl zamyslet nad tím, co bylo nádherně a zajímavě vylíčeno. Proměna, která je snad nejznámější od Kafky byla v celku dost zvláštní a depresivní. Ostatně většina toho, co Kafka napsal je smutné nebo depresivní. Někdy nechápu význam povídky. Nepřijde mi, že by autor chtěl něco sdělit čtenářům, ani to nevypadá, že b, chtěl napsat krásný příběh pro ostatní. V dílech jiných autorů vždy vidim, že příběh vždy plyne jistým směrem k nějakému závěru. Že má příběh své vlastní zakončení. Kafka asi jen vyjadřoval své pocity.
Jak jsem již řekla, rada bych každou povídku ohodnotila zvlášť. Některé texty mi přišly velmi zajímavé jiné mě nudily a některé se mi vůbec nelíbily.
andre
  18. 4. 2010, 23:35
Skvělý výlet do groteskního světa, který díky Kafkově tvůrčí obratnosti působí naprosto přirozeně. V kárném táboře a umělec v hladovění v závěru jsou skvělým dovršením.