Pod afganským nebom

Profil knihy je v jiném jazyce

Pod afganským nebom

Motýľ - 2013
ISBN: 978-80-8164-004-9

Motýľ (2013) 978-80-8164-004-9 304

Keď v októbri 2008 opúšťala reportérka Kanadskej vysielacej spoločnosti (CBC) Mellissa Fungová utečenecký tábor v blízkosti Kábulu, prepadli a uniesli ju ozbrojení muži. Po niekoľkohodinovom vyčerpávajúcom pochode cez hory dorazili do dediny, kde ju únoscovia strčili do diery v zemi. Reportérka v podzemnej kobke, v ktorej sa dalo ledva vzpriamene postaviť, strávila viac než mesiac. Liečila si v nej rany, ktoré utŕžila pri únose, úpenlivo sa modlila a po celý čas si písala denník.
Kniha Pod afganským nebom opisuje dni, ktoré Mellissa Fungová strávila v zajatí iba na sušienkach a džúse, od Mellissinho únosu až po jej prepustenie.
„Alláh ťa pošle do džahannamu,“ zopakovala som.
Abdulrahman sa poškrabal a stiahol si nohavice. Pomaly som sa posúvala k bočnej stene.
„Opováž sa ma čo i len dotknúť!“ pohrozila som mu. Potom som uvidela záblesk čepele.
„Musím ťa mať,“ vyhlásil výhražne a priložil mi ku krku malý zahnutý nôž.
„Choď do pekla! Choď do džahannamu!“ zopakovala som. Pritlačil mi nôž ku krku. Zatvorila som oči a začala sa modliť.
Zdravas Mária, milosti plná, Pán s tebou.
Požehnaná si medzi ženami a požehnaný je plod života tvojho, Ježiš...