Domeček pro panenky /Nora/

Domeček pro panenky /Nora/

Artur - 2013
ISBN: 978-80-7483-011-2

Artur (2013) 978-80-7483-011-2 112

Slavné drama norského klasika, které v době svého vzniku šokovalo společnost kritickým pohledem na postavení ženy v tehdejší společnosti, je dodnes vyhledávaným titulem v repertoáru českých i světových divadel. Mistrovsky napsaná postava hlavní ženské hrdinky Nory přitahuje nejen herečky, které nutí k vysokému nasazení, ale znovu a znovu přitahuje inscenátory a v neposlední řadě diváky. Vychází v moderním překladu Františka Fröhlicha jako 107. svazek edice D.

rt12
  4. 5. 2015, 13:41
Obsahuje spoiler spoiler Trvalo mi trestuhodně dlouho, než jsem se ke knize dostala. Počátek knihy mě nijak neučaroval, ale s počtem stran se zvyšoval můj zájem a závěr je skvělý. Majetnický a sobecký Torvald, který si z Nory po celou dobu dělá panenku na hraní a neustále jí vystavuje psychické šikaně, to nakonec svým postojem v manželské krizi, prohrál na celé čáře. Nutno říci, že jsem si reakci a řešení Nory užívala a přála mu to. Knížka stojí určitě za přečtení.
Zajímavost : dnes není takový postoj ženy nijak převratný, ale v době vzniku to způsobilo značný poprask. V Německu si objednali přepsání závěru, aby Nora u muže zůstala. Ten to udělal, ale prohlásil, že je to barbarské znásilnění jeho díla.