Sezona v pekle

Originální název: John the Revelator

Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1314-8

Odeon (2010) 978-80-207-1314-8 208

Román Sezona v pekle zapadá do vynikající linie britské prózy, která stojí na silném příběhu, zásadních existenciálních tématech, bizarní atmosféře, výjimečných postavách a vytříbené stylistice. John Svatý, hlavní postava i vypravěč, a jeho kamarád Jamey připomenou podobné „narušené" mladíky z Betonové zahrady Iana McEwana nebo Vosí továrny Iana Bankse, Jamey je navíc zjevně inspirován Arthurem Rimbaudem. Oba dva spolu zažívají příhody, které se v zapadákově prožít dají, rvačky, chlast, drogy, holky a první sex. Dílo pod slupkou podivnosti, černého humoru, biblických odkazů a psychedelických výjevů řeší několik základních témat - vztah matky a syna, přátelství, dospívání a hledání identity. Má zdánlivě jednoduchou lineární kompozici a díky ich-formě působí autenticky a přitažlivě. Především však osloví intenzivní atmosférou - autorovi se podařilo vytvořit bizarní a pokřivené postavy a vykreslit ponuré prostředí šedivého a nudného maloměsta plného děsivých nočních můr. Do hlavního proudu Johnova vyprávění jsou začleněny snové fragmenty a několik Jameyho povídek, které příteli posílá poté, co se jejich bláznivá dobrodružství změní v nebezpečnou hru překračující zákon. (Založil/a: malc8k)

Peter Murphy Peter Murphy
*??.??.1968

Abigor
  17. 1. 2014, 18:14

Není to tak vostrý, jak by název napovídal. Jde o pouhou lyrizovanou prózu a pár špatnejch básniček. Na jednu stranu, některý motivy jsou zajímavý, je to, jako kdybys otevřel lebku melancholika a vytáhl z ní květiny. Na druhou stranu jsem se při četbě celkově nudil. Ale jak hodnotit? Dá se tohle dílo nějak zhodnotit? Myslím, že ne, můj osobní dojem je za 2 hvězdy - Za některý motivy a za tohle:

Nemýlím-li se, býval svého času můj život hostinou, při které se otvíralo kdejaké srdce, při které tekla vína všeho druhu.
Jednou večer jsem si posadil na klín Krásu. - A shledal jsem, že je hořká. - A urážel jsem ji.

To jsou krásná slova... Zbytek nuda.
Jack
  23. 10. 2013, 21:46
kniha se čte svižne, neurazí, ale ani moc nenachtne...takové odpočinkové čtení, které není moc náročné
double trouble
  29. 9. 2012, 21:20
Na prvotinu slušná práce, ale jinak mám pocit, že už to tu všechno jednou bylo. Neurazí, ale čekala jsem víc.