Hruškadóttir

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Labyrint - 2008
ISBN: 978-80-85935-98-1

Labyrint (2008) 978-80-85935-98-1 111

Najít přátelství, prostředí k životu, zbavit se strachu a na prahu dospělosti se "adoptovat" do fungující rodiny. Dá se v oceánu smutku šlapat voda? Existuje dno a stojí za to se od něj odrazit? Debut Jany Šrámkové vypráví příběh osudové lásky zahrnující víc než jen vztah muže a ženy. Slova jako milovat nebo láska k tomu ale nepotřebuje. Zvláštní autorská cudnost, mistrná technika náznaků a přesných detailů dělají z téhle "islandské" novely podivuhodné čtení. (Založil/a: al-ma)

vladislaus
  27. 12. 2014, 19:30
Tuto knihu jsem dal až na podruhé. Po asi půlroční pauze jsem ji teda dočetl. Je to jistě kvalitní literatura, ale mně vadí, jak hrdinka vnímá život příliš složitě. Je to mládím, prožitou tragédií, nevím.
alča87
  24. 1. 2016, 21:46
Dobře napsané, zajímavé, ale už se ke knize nikdy nevrátím, moc složitý a tragický příběh si nechci znovu prožívat. Doufala jsem, že se hrdinka dočká nějakého vnitřního očištění, ale to nepřišlo. Prožila tragédii, ale to se bohužel v životě stává a přeci nemůžu někoho odsuzovat, že začal po době truchlení zase žít, našel si nový smysl života. Místo nové životního nasezení se hlavní hrdinka stále plácá v žalu. Místo aby mě, tedy čtenáře, nakopla k životu, tak mě na chvilku naplnila smutkem a beznadějí.
MargarethMatthews
  20. 12. 2011, 10:53
Geniální, geniální, geniální! Další kniha, ke které se budu vždycky vracet a ve které vždy najdu nové pravdy...
Nikolaj Ivanov
  3. 11. 2012, 9:38
Moc hezký příběh. Když se vezme v úvahu v kolika letech atorka knížku napsala, bude zajímavé sledovat její další tvorbu.
Kebab Bursa
  12. 8. 2013, 8:34
Ty jo, další mladá autorka s tahem na bránu. Moc pěkná čeština. Příběh o velké lásce, o níž ale v celé knížce nepadne ani slovo. Navíc hezký odkaz na severskou literaturu, kterou mám rád.
Jana Edita
  24. 4. 2016, 15:42
Podle mého názoru jde o velmi silnou výpověď o dnešní společnosti. Kniha není zbytečně upovídaná, Šrámková jde na dřeň a zdá se mi, že mnohem více říká mezi řádky. Bez patosu píše o emocích, o samotě a bezbřehé touze zakotvit.
Stih O Mam
  20. 4. 2016, 21:36
Tato kniha je skutečně kulturním zážitkem. Pokud jste ji ještě nečetli, sáhněte po ní a čtěte. Jana Šrámková nabízí neskutečný jazyk a vcelku jednoduchý, lež jímavý příběh vyprávěný zcela nevšedně. Třešinka na dortu pro literární nadšence.
Tresi
  11. 12. 2013, 11:04
Stejně jako kniha Zázemí, je i tato naprosto úžasná. Tolik zvratů, tolik smutku a přitom je všechno podáváno tak přirozeně, samozřejmě.
HelenaP
  19. 8. 2013, 17:07
Krásné téma, silné, trošku mi ale trvalo, než jsem se začetla, hlavně v úvodu mi při četbě věty neplynuly, cítila jsem autorčinu snahu se hezky či zajímavě vyjádřit, ale pak to už šlo lépe. Krásná nesebestřednost hlavní postavy..., o sobě skrz jiné... Určitě si od jany Šrámkové přečtu další knížku, osobitá autorka, zdá se.