Čierny kocúr

Profil knihy je v jiném jazyce

Čierny kocúr

Snowmouse - 2013
ISBN: 978-80-89465-23-1

Snowmouse (2013) 978-80-89465-23-1 192

"V krátkej poviedke má autor možnosť predviesť celý svoj zámer bez prerušenia. Počas hodiny čítania je čitateľova duša pod kontrolou autora." E. A. Poe: Tale Writing - Nathaniel Hawthorne - Twice-Told Tales

Dobre si to rozmyslite. Keď autor ako Edgar Allan Poe prevezme kontrolu nad vašou dušou, zavedie ju na pomedzie normálneho a abnormálneho, prinúti ju preskúmať hranice šialenstva a zvrátenosti, ukáže jej, čo sa ukrýva v najtajnejších zákutiach vyšinutej ľudskej mysle.

Pravdepodobne vás to nevydesí na smrť, veď koho by už v dnešných časoch desili staromódne príbehy? No raz za čas, uprostred bezsennej noci, keď vonku bude zúriť búrka a stromy za oknom budú vo svetle bleskov vrhať na vašu posteľ pokrivené mihajúce sa tiene, raz za čas si spomeniete, že najstrašnejšie príšery nečíhajú v temných hrobkách ani v ponurých zámkoch, ale v nás samých.

Výber Čierny kocúr prináša tucet hororových poviedok, tucet majstrovských dielok, pretože, ako tvrdil samotný Poe: "poviedka je skúškou najväčších géniov" a práve tento génius výrazne ovplyvnil vývoj uvedeného literárneho žánru.